Liszaj płaski - objawy, charakter zmian i ich najczęstsza lokalizacja. Sposoby leczenia

Fot: Angel Simon / stock.adobe.com

Liszaj płaski to choroba skóry o wielomiesięcznym, a nawet wieloletnim przebiegu. Jej objawy to charakterystyczne grudki w okolicy nadgarstków, błon śluzowych w jamie ustnej, choć mogą one lokalizować się w każdym miejscu na ciele. Leczenie jest miejscowe i ogólne.

Liszaj płaski jest przewlekłą chorobą skóry, choć może dotyczyć także błon śluzowych. Charakteryzuje się przede wszystkim typowymi zmianami grudkowymi z towarzyszącym świądem.

Liszaj płaski - przyczyny

Przyczyny powstawania liszaja płaskiego nie są znane, jednak prawdopodobny wydaje się związek z procesami autoimmunologicznymi. Bardzo często współistnieje z tzw. GVHR (graft versus host reaction, czyli reakcją typu przeszczep przeciwko gospodarzowi). Taka reakcja zachodzi u osób po przeszczepieniu szpiku, a zmiany charakterystyczne dla liszaja płaskiego bardzo często są jednym z objawów skórnych. Liszaj płaski nierzadko towarzyszy innym chorobom o podłożu autoagresji. Zalicza się tu przede wszystkim autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Ponadto istnieje również niemała zależność pomiędzy występowaniem liszaja płaskiego a zakażeniem HCV (wirusem hepatitis C - wirusem zapalenia wątroby typu C). U dużego odsetka chorych z aktywnym zakażeniem stwierdzono obecność liszaja płaskiego o cechach liszaja nadżerkowego w obrębie błon śluzowych.

Zobacz film: Liszaj płaski. Źródło: 36,6.

Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój liszaja płaskiego są też: silny stres psychiczny, sole złota i niektóre leki (np. przeciwmalaryczne).

Jakie są objawy i przebieg liszaja płaskiego?

Liszaj płaski to choroba skóry, którą charakteryzują wykwity na skórze. Są one w formie grudek, błyszczące, o różnych kształtach, najczęściej czerwone, z widoczną na powierzchni zmian siateczką Wickhama (czyli smugowatym zbieleniem na powierzchni zmiany). To, gdzie zmiany się pojawiają jest sprawą bardzo indywidualną. Średnio utrzymują się na skórze kilka miesięcy, do roku czasu. Liszaj płaski może pojawić się nawet wzdłuż zgryzu zębów na błonach śluzowych czy w obrębie owłosionej skóry głowy.

Zobacz także: Przewlekły liszaj rumieniowaty – jak z nim żyć?

Jak poznać, że liszaj płaski ustępuje? Zmienia się wygląd wykwitów skórnych - przybierają one brunatny kolor. Zazwyczaj liszaj nie pozostawia po sobie żadnych blizn, choć w formie zanikowej pozostają miejscowe zmiany.

Liszaj płaski w około 50 proc. pacjentów umiejscawia się w jamie ustnej. Na błonach śluzowych zmiany wyglądają zwykle nieco inaczej - obserwuje się liniowo, drzewkowato lub obrączkowato rozsiane zbielenia nabłonka, obejmujące wewnętrzne powierzchnie policzków, język, czerwienie warg oraz okolice zgryzu zębów. Rzadko obserwuje się zmiany w obrębie narządów płciowych.

Zobacz film: Liszaj twardzinowy. Źródło: 36,6.

Część chorych może prezentować tzw. objawy przepowiadające, którymi są pobruzdowanie, spełzanie luz, zanik płytek paznokcia.

Wyróżnia się kilka odmian liszaja płaskiego:

  • przerosła (brodawkująca) - najczęściej obejmująca podudzia. Charakteryzuje się zlewnymi hiperkeratotycznymi ogniskami bez typowych grudek;
  • mieszkowa - w formie drobnych grudek z widocznym hiperkeratotycznym czopem;
  • zanikowa - o obrączkowatym układzie zmian. W centrum zmian występuje przebarwienie lub zanik bliznowaty;
  • pęcherzowa - może występować w dwóch formach. Pierwsza charakteryzuje się pęcherzami wyłącznie w obrębie zmian skórnych na dłoniach i stopach i jest wynikiem działania czynników mechanicznych. Druga obejmuje pęcherze zajmujące nie tylko obszar zmian skórnych, ale także skórę zdrową.

Jakie cechy pozwalają na rozpoznanie liszaja płaskiego?

Rozpoznanie liszaja opiera się na określeniu następujących zmian:

  • charakterystycznych cech grudki;
  • linijnego lub obrączkowatego układu;
  • typowej lokalizacji;
  • zajęcia błon śluzowych;
  • świądu;
  • przewlekłego przebiegu.

Podstawą dla ostatecznego rozpoznania jest badanie histopatologiczne zmian.

Zobacz film: Liszaj rumieniowaty. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne?

Z czym różnicować zmiany typowe dla liszaja płaskiego?

Liszaj płaski powinien być zawsze różnicowany z następującymi chorobami:

  • łuszczycą;
  • brodawkami płaskimi;
  • neurodermitem;
  • rogowaceniem białym;
  • kandydozą błon śluzowych;
  • pęcherzycą;
  • aftami.

Liszaj płaski - leczenie

Leczenie liszaja płaskiego nie obejmuje leczenia przyczynowego. Polega na stosowaniu kortykosteroidów przez kilka tygodni. Najczęściej stosowany jest prednizon (encorton). W ciężkich i opornych na leczenie przypadkach można wprowadzić metotreksat lub cyklosporynę. Jeśli zmiany obejmują błony śluzowe i przyjmują formę nadżerek, dobrze sprawdzają się sulfony w połączeniu z małymi dawkami steroidów.

Ponadto stosuje się leczenie miejscowe. Obejmuje ono maści i kremy steroidowe. W przypadku przerosłych zmian należy wziąć pod uwagę wstrzyknięcia triamcynolonu. Na zmiany w obrębie błon śluzowych działają dobrze preparaty witaminy A (tretynoina).

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 02.07.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej