Liszaj obrączkowy, czyli liszaj płaski obrączkowaty – objawy, leczenie i przyczyny

Fot. asiandelight / Getty Images

Liszaj obrączkowaty (inaczej liszaj obrączkowy) daje charakterystyczne zmiany skórne o błyszczącej powierzchni, układające się w okręgi. Choroba ma podłoże głównie autoimmunologiczne. Wobec tego nie jest uznawana za zaraźliwą.

Liszaj obrączkowaty (niepoprawna nazwa – liszaj obrączkowy), to jedna z odmian liszaja płaskiego. Jest to przewlekła choroba skóry, niekiedy obejmująca również błony śluzowe. Objawy to świąd i guzowate zmiany skórne o obrączkowatym układzie. Liszaj obrączkowaty jest dość rzadką odmianą liszaja. Lokalizuje się przede wszystkim na dole tułowia, na narządach płciowych i na nogach.

Zobacz film: Chcesz mieć zdrową skórę? Lepiej unikaj tych produktów! Źródło: Stylowy Magazyn

Liszaj obrączkowaty – przyczyny

Za przyczynę występowania liszaja płaskiego obrączkowatego uznaje się procesy autoimmunologiczne. Nierzadko związany jest on z tzw. reakcją typu przeszczep przeciwko gospodarzowi, czyli będącą powikłaniem po przeszczepie. Ponadto istnieje związek pomiędzy występowaniem liszaja płaskiego obrączkowatego a innymi chorobami autoimmunologicznymi. Liszaj płaski obrączkowaty może być wywołany również przez silne czynniki psychiczne, jak np. stres oraz niektóre leki.

Liszaj obrączkowaty – objawy

Liszaj płaski obrączkowaty charakteryzuje się występowaniem guzkowatych, wielobocznych wykwitów o błyszczącej powierzchni. Układają się one w sposób obrączkowaty, przypominając – jak sama nazwa wskazuje – pierścień. Mają kolor czerwony lub sinawy, a pośrodku zmiany zlokalizowane są zagłębienie i bliznowaty zanik. Poza zmianami skórnymi objawem liszaja obrączkowatego są świąd i ból dotkniętej okolicy.

Zmiany skórne mogą pojawić się wszędzie, choć najczęściej obserwuje się je na narządach płciowych i na nogach.

Liszaj płaski może wystąpić też w innych układach i odmianach:

  • przerosła – lokalizuje się głównie na nogach, ma formę przerosłych grudek;
  • mieszkowa – charakteryzuje się drobnymi grudkami w okolicy mieszków włosowych, może wystąpić również bliznowacenie skóry głowy;

Zobacz film: Liszaj płaski. Źródło: 36,6.

  • zanikowa – najczęściej o obrączkowatym układzie zmian, w części środkowej zmiany obecne przebarwienie bądź blizna;
  • pęcherzowa – w formie pęcherzy skórnych.

Leczenie liszaja obrączkowatego

W przypadku liszaja obrączkowatego stosuje się leczenie miejscowe w postaci maści i kremów na bazie sterydów. Niekiedy skuteczne są leki immunosupresyjne, jak takrolimus. Skuteczne może być łączenie sterydów z lekami przeciwdrożdżakowatymi i przeciwbakteryjnymi.

W aktywnych, wysiewnych zmianach zaleca się uogólnione leczenie za pomocą kortykosteroidów (np. encorton) nawet przez kilka tygodni. W opornych przypadkach stosuje się metotreksat. Pozytywny efekt może przynieść stosowanie izotretynoiny bądź cymetydyny.

Domowe sposoby leczenia raczej nie mają w tym przypadku większego zastosowania, choć można oczywiście spróbować naturalnych metod. Jednak ze względu na prawdopodobny autoimmunologiczny mechanizm powstawania liszaja obrączkowatego uznaje się, że dla skutecznego pozbycia się zmian konieczna jest terapia dermatologiczna.

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

aaaaa 12.11.2018r.

Wszystko jest tutaj "prawdopodobne" , ale domowe metody nie sa wskazane ..... typowe dla wszystko lepiej wiedzacych bezsilnych tzw. " lekarzy " ........ ha ha ha

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej