Leki rozkurczowe na jelita, brzuch, nerki i inne dolegliwości

Fot. Rafe Swan / Getty Images

Niektóre leki rozkurczowe są dostępne bez recepty. Dotyczy to nie tylko leków dla dorosłych, ale także środków rozkurczowych zapobiegającym wzdęciom czy biegunce u dzieci. Czasem ból jest na tyle silny, że zwykłe leki bez recepty nie pomagają.

Leki rozkurczowe stosowane są bardzo powszechnie w terapii w wielu chorób. Najczęściej używa się ich przy bólach brzucha o różnym nasileniu, wzdęciach, niestrawności, ale także przy dolegliwościach związanych z bolesną miesiączką u kobiet. Część leków rozkurczowych dostępnych jest bez recepty. Czasami w bólach okolicy kręgosłupa stosuje się leki rozkurczowe domięśniowo. Mimo iż leki rozkurczowe działają przede wszystkim na mięśnie gładkie, okazuje się, że czasami działają wspomagająco na nadmierne napięcie mięśni szkieletowych.

Działanie leków rozkurczających

Leki rozkurczowe działają na mięśnie gładkie, powodując ich zwiotczenie. Są kojarzone głównie z przewodem pokarmowym, lecz nie działają tylko na ten układ. Dzieli się je na takie, które działają bezpośrednio, jak i pośrednio. Leki pośrednie są stosowane w odniesieniu do konkretnej grupy mięśniowej. Można ich używać zarówno w kolce nerkowej, żółciowej, jak również w ginekologii celem hamowania porodu przedwczesnego. Leki rozkurczowe bezpośrednie są przede wszystkim izochinolinowymi bądź ich pochodnymi. Oddziałują na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu krążenia. Stosuje się je w kolkach żółciowych, kolkach nerkowych, nadciśnieniu tętniczym i przy bolesnym miesiączkowaniu.

Leki rozkurczowe na jelita i na żołądek

Pierwszym zastosowaniem leków rozkurczowych jest ich wykorzystanie na brzuch, kiedy pojawiają się kurcze mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego i bóle jamy brzusznej. Leki rozkurczowe mają więc zastosowanie na żołądek i na jelita, a także na inne odcinki przewodu pokarmowego. Użycie tych leków ułatwia ewakuację gazów. Wzdęcia czy dolegliwości o charakterze kolki mogą pojawić się w każdym wieku. Objawem obecności gazów w jelitach jest przelewanie się w brzuchu i nadmierne napięcie powłok brzusznych. W przypadku dzieci można zaobserwować prężenia, a także niespokojne zachowanie, problemy ze snem. Głównym lekiem rozkurczowym na jelita czy na żołądek jest drotaweryna. Powoduje ona zwiększenie napływu wapnia do komórek, a tym samym przyczynia się do rozluźnienia mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Drotaweryna jako lek rozkurczowy jest dostępna bez recepty. Istnieje również możliwość podawania tego leku domięśniowo bądź dożylnie.

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Leki rozkurczowe na nerki

Pierwszym objawem kamicy nerkowej jest często atak kolki nerkowej. Jest to bardzo silny ból pojawiający się jednostronnie w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny. Często chory cierpi z powodu bolesnego parcia na mocz. W przypadku kolki nerkowej również konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych poza leczeniem rozkurczowym. Jeśli chodzi o leki rozkurczowe, zastosowanie mają papaweryna i drotaweryna.

Polecamy: Interakcje leków w praktyce klinicznej. Jakich leków nie można łączyć?

Leki rozkurczowe na okres

U kobiet ból brzucha często jest konsekwencją miesiączki. W czasie krwawień, jak i tuż przed rozpoczęciem krwawienia, pojawiają się często nasilone bóle brzucha w obrębie podbrzusza. Czasem promieniują na cały brzuch. Lekiem rozkurczowym stosowanym u kobiet w czasie miesiączki jest butylobromek hioscyny pochodzący z liści bielunia. Ma on działanie antagonistyczne dla ośrodkowych, jak i obwodowych receptorów mięśni gładkich. Lek ten nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Innymi lekami stosowanymi u kobiet na bóle miesiączkowe jest również drotaweryna czy papaweryna.

Leki rozkurczowe dla dzieci

Bóle brzucha i konieczność zastosowania leków rozkurczowych pojawiają się już u małych dzieci czy nawet niemowląt. Bardzo często niewłaściwe rozszerzanie diety czy wcześniej niewłaściwe żywienie matki karmiącej może mieć wpływ na występowanie wzdęć i kolki u niemowląt. Małym dzieciom nie podaje się ani papaweryny ani drotaweryny. Doskonałe jednak mogą okazać się leki z zawartością simetykonu. Leki te można nabyć bez recepty i stosować w każdej grupie wiekowej. Simetykon to pochodna krzemu, która zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich wydalanie. Nie wchłania się, wobec czego działa przede wszystkim miejscowo na przewód pokarmowy.

Czy leki rozkurczowe są bezpieczne?

Leki rozkurczowe są bezpieczne. Mimo iż większość środków jest dostępnych bez recepty, konieczne jest skonsultowanie się z farmaceutą i zapoznanie z ulotką odnośnie ich stosowania. Ponadto należy ich używać z umiarem. W przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, leki te najlepiej stosować po konsultacji z lekarzem.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej