Lekarz trycholog – zabiegi i badania trychologiczne, trychologia kosmetyczna

Fot: Pixabay / pixabay.com

Lekarz trycholog nazywany jest często lekarzem od włosów, ponieważ w sferze jego zainteresowań znajduje się diagnostyka oraz leczenie schorzeń owłosionej skóry głowy, a także ustalanie przyczyn zaburzeń wzrostu włosów czy łysienia. Wyróżnia się trychologię medyczną i kosmetyczną. 

Trycholog to specjalista z dziedziny cieszącej się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób skarży się na problemy z włosami, które pełnią nie tylko ważną rolę biologiczną (chronią przed promieniowaniem słonecznym, urazami czy zimnem, rozprowadzają łój i pot z gruczołów apokryfowych), ale mają również znaczenie wizerunkowe. Wpływają na samoocenę, pewność siebie oraz komunikację międzyludzką. Ich utrata lub niewłaściwy wygląd wiążą się z dużym dyskomfortem i stanowią defekt nie tylko estetyczny, ale również psychologiczny.

Trycholog – lekarz od włosów

Trycholog, czyli lekarz od włosów, jest dermatologiem, koncentrującym się głównie na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu zaburzeń związanych z włosami i owłosioną skórą głowy. Z różnych szacunków wynika, że 10–20% pacjentów zgłaszających się do poradni dermatologicznych ma tego typu problemy.

Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy oraz włosów, rozpoznanie ewentualnych schorzeń wywołujących dolegliwości (grzybica skóry głowy, łuszczyca, zapalenie skóry głowy, łupież) lub ustalenie innych przyczyn, a następnie dobranie odpowiedniego sposobu leczenia, a także pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Do lekarza trychologa zgłasza się wiele osób zaniepokojonych wypadaniem włosów. To zjawisko naturalne i fizjologiczne, każdego dnia człowiek traci około 50–100 włosów. Z wiekiem stają się one cieńsze i delikatniejsze, a także zawierają mniej barwnika, czego efektem jest siwienie. Jeśli jednak utrata włosów jest większa i trwa dłuższy czas, warto zgłosić się do trychologa, gdyż może to świadczyć o problemie zdrowotnym.

Czy łysienie można wyleczyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Łysienie - jak leczyć? Źródło: Klinika urody.

Przyczynami wypadania włosów i łysienia mogą być:

  • czynniki genetyczne;
  • niedożywienie lub źle zbilansowana dieta;
  • intensywne odchudzanie się;
  • przewlekły stres;
  • przyjmowanie niektórych leków (przeciwkrzepliwych, przeciwłuszczycowych, przeciwtrądzikowych, przeciwgrzybicznych, przeciwwirusowych, przeciwdepresyjnych);
  • zaburzenia hormonalne (niedoczynność lub nadczynność tarczycy);
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroby wątroby);
  • czynniki mechaniczne (np. mocne upinanie włosów);
  • choroby owłosionej skóry głowy (grzybica, łuszczyca, zapalenie skóry, zakażenia pasożytami, zwłaszcza nużeńcami, zapalenie mieszków włosowych);
  • nieodpowiednia pielęgnacja.

Zabiegi trychologiczne

Trycholog ma obecnie do dyspozycji wiele metod leczenia. Zaleca się nie tylko tradycyjną farmakoterapię, czyli preparaty do stosowania ogólnego lub miejscowego, ale również nowoczesne zabiegi trychologiczne.

Jedną z popularnych technik wspomagających leczenie wypadania włosów czy łysienia jest mezoterapia igłowa, polegająca na aplikowaniu mieszanki składającej się zwykle z witamin, aminokwasów, minerałów, koenzymów, peptydów, polinukleotydów, a czasami też z kwasu hialuronowego, bezpośrednio do skóry. Pomaga to pobudzić mieszki włosowe do produkcji włosów, reguluje proces wydzielania sebum, rewitalizuje skórę i hamuje wypadanie włosów.

Trycholog może wykonać zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, otrzymywanym z krwi pacjenta, wpływającym korzystnie na tworzenie się nowych naczyń krwionośnych oraz poprawę mikrokrążenia w tkankach. Zaletą tej metody jest zminimalizowanie ryzyka reakcji uczuleniowych.

Mezoterapia mikroigłowa jest techniką polegającą na kontrolowanym uszkodzeniu skóry poprzez jej mechaniczne, bardzo gęste nakłuwanie, zazwyczaj igłami o różnej długości, przy jednoczesnym aplikowaniu preparatów leczniczych. Ta metoda ułatwia transport aktywnych składników do wnętrza skóry.

Niekiedy stosowana jest również terapia światłem LED, korzystnie wpływającym na metabolizm komórkowy, wykazującym właściwości antybakteryjne i przeciwzapalnie. Lekarz może przeprowadzić też karboksyterapię polegającą na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, zakwaszającego skórę, co poprawia mikrokrążenie oraz zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych.

Zobacz film: Zabieg z użyciem osocza małopłytkowego jako metoda na łysienie. Źródło: Bez skazy

Badania trychologiczne

Badania trychologiczne mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozpoznania problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Istotny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Powinien on objąć badanie fizykalne (dokładne obmacanie i obejrzenie owłosionej skóry głowy oraz wykonanie tzw. testu lekkiego pociągania, polegającego na delikatnym pociągnięciu 3 pasemek włosów w 3 różnych miejscach). Istotne są też tradycyjne analizy laboratoryjne.

Często lekarz trycholog stosuje specjalistyczne metody diagnostyczne, np. trychoskopię (ocenę stanu skóry i włosów dzięki użyciu cyfrowej kamery wideo połączonej z monitorem komputera), trychogram (badanie polegające na mikroskopowej ocenie korzeni kilkudziesięciu włosów wyrwanych z głowy). Może wybrać też biopsję skóry głowy (wówczas pobiera co najmniej 2 wycinki z obszarów skóry, na których występuje łysienie, a następnie poddaje je ocenie histologicznej).

Trychologia kosmetyczna

Trychologia kosmetyczna, w odróżnieniu od medycznej, nie zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale przede wszystkim profilaktyką i zabiegami pielęgnacyjnymi, które mogą poprawić stan włosów i skóry głowy. Trycholog kosmetyczny zwykle nie jest lekarzem, ale powinien ukończyć specjalistyczny kurs.

Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 20.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

MagdaLena 24.11.2018r.

Witam. Mam problem ze skórą głowy. Moje wlosy sa dlugie i grube. W ciagu dnia bardzo mi duzo wlosow wypada. A gdy zaczynaja mi sie przetluszczac ból glowy jest bardzo duzy nie moge czasem wytrzymac i siegam po tabletke przeciwbólowa. Co powinnam zrobi?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi poradzić, co robić, by dłużej wyglądały świeżo?

Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały  świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.

Czytaj więcej