Lęk przed bliskością – objawy, przyczyny i leczenie filofobii

Fot. PeopleImages / Getty Images

Lęk przed bliskością to zaburzenie nerwicowe nazywane filofobią. Każda fobia objawia się uporczywą, choć irracjonalną obawą przed określonymi sytuacjami czy obiektami, co skutkuje unikaniem ich. W przypadku filofobii lęk dotyczy więzi emocjonalnych, więc rzutuje na całokształt życia jednostki.

Związki emocjonalne – partnerskie czy przyjacielskie – to jeden z istotnych czynników, od których uzależnione jest nie tylko dobre samopoczucie, ale też zdrowie każdego człowieka. Deficyty miłości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty mogą prowadzić do depresji, a nawet chorób somatycznych. Filofobia, która utrudnia budowanie głębokich więzi, to zatem bardzo uciążliwa i negatywna w skutkach przypadłość.

Na czym polega lęk przed bliskością?

Filofobia to lęk przed bliskością emocjonalną, a konkretnie – możliwymi negatywnymi konsekwencjami uczuciowego zaangażowania. Obawa ta może dotyczyć zarówno relacji towarzyskich, jak i miłosnych. W obu przypadkach fobia zakłóca życie społeczne i emocjonalne jednostki, choć trudność ze zbudowaniem związku partnerskiego jest zwykle bardziej dotkliwa. Dlatego o filofobii najczęściej mówi się właśnie w kontekście partnerstwa.

Polecamy: Samotność – jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Jak wygląda samotność w dorosłym życiu? Zobaczcie na filmie, co psycholog radzi:

Zobacz film: Samotność w dorosłym życiu - jak tworzyć relacje. Źródło: Dzień Dobry TVN

Lęk przed bliskością może przybierać różne formy. Jedną z nich jest strach przed zranieniem, porzuceniem, który sprawia, że osoba dotknięta filofobią niechętnie angażuje się w bliskie relacje. Człowiek taki najczęściej czuje się nieatrakcyjny, nie wart miłości, w związku z czym nawet nie podejmuje ryzyka otwarcia się na związki, choć cierpi z powodu osamotnienia. W skrajnych przypadkach taki typ lęku przed bliskością może wywoływać somatyczne symptomy paniki w kontakcie z osobami, które filofobik obdarzy silnym uczuciem.

Filofobia często jest nieuświadomionym problemem zdeklarowanych singli, którzy twierdzą, że życie w pojedynkę jest im na rękę – nie ogranicza ich życiowej przestrzeni, pozwala realizować się towarzysko, zawodowo. Takie osoby często wybierają pracę związaną się z nieustannym podróżowaniem, co jest dla nich uzasadnieniem trudności w nawiązaniu trwałej relacji.

Niektóre osoby, mimo lęku przed bliskością, wchodzą w liczne romanse, nawiązują przygodne kontakty intymne. Marzą o prawdziwej miłości, ale jednocześnie boją się zaangażowania i nieświadomie wybierają relacje, które nie mają szans na przetrwanie. Gdy znajomość zaczyna rokować na przyszłość, uciekają od niej pod dowolnym pretekstem, niejednokrotnie prowokując konflikt z partnerem.

Wielu filofobików żyje w stałych związkach, ale trudno im zbudować szczęśliwą relację. Mają problem z okazywaniem uczuć, niechętnie podejmują decyzje wiążące się z zacieśnieniem więzi (np. o małżeństwie, posiadaniu dzieci), są skłonni do zachowań destruktywnych dla związku (np. prowokują kłótnie, popadają w nałogi), bywają nieufni lub przesadnie krytyczni wobec partnera. Mogą także mieć skłonność do całkowitego rezygnowania z własnych potrzeb, bezkrytycznego spełniania wszelkich oczekiwań kochanej osoby w poczuciu, że tylko w ten sposób zasłużą na jej miłość.

PolecamySamotność – jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny lęku przed bliskością

Źródeł patologicznego lęku przed bliskością psychologowie najczęściej upatrują we wczesnych doświadczeniach filofobików – deficycie uczuć i poczucia bezpieczeństwa, jakiego zaznali już w dzieciństwie. Osoby, które nie otrzymują wystarczająco dużo ciepła i akceptacji ze strony swoich opiekunów albo wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych, uczą się, że pragnąc bliskości, narażają się na odrzucenie, niezrozumienie, upokorzenie. Nie zyskują przy tym prawidłowych wzorców relacji opartych na miłości i zwykle mają niskie poczucie wartości. Lęk przed bliskością często utrwala się także u ludzi, którzy przeżyli głębokie rozczarowanie miłosne w dorosłym życiu. Unikają oni zaangażowania w relację w obawie przed ponownym zranieniem czy osaczeniem przez partnera. Poza tym filofobia towarzyszyć może zaburzeniom psychicznym (np. fobii społecznej, depresji) i zaburzeniom osobowości (np. w przypadku osobowości histrionicznej czy borderline).

Polecamy: Osobowość chwiejna emocjonalnie – typy, przyczyny, leczenie

Jak pokonać lęk przed bliskością?

Osobom dotkniętym lękiem przed bliskością pomóc może psychoterapia. Już samo nawiązanie głębokiej, bezpiecznej więzi z terapeutą jest doświadczeniem, które buduje wiarę w możliwość tego typu relacji. Indywidualne spotkania służą zrozumieniu i przewartościowaniu doświadczeń, które wywołują filofobię, a także zmianie schematów myślenia i postępowania w kontaktach międzyludzkich. Leczenie lęku przed bliskością to także praca nad obrazem samego siebie – adekwatną samooceną i poczuciem własnej wartości, bez których zbudowanie harmonijnej, prawdziwie bliskiej relacji z drugim człowiekiem jest niemożliwe.

Problem lęku przed bliskością może także rozwiązać terapia par. Dla filofobika jest ona przede wszystkim okazją do wyrażenia swoich obaw, z których partner często nawet nie zdaje sobie sprawy lub nie zna ich rzeczywistej przyczyny. Na gruncie psychoterapii dwie osoby mają szansę pogłębić swoją więź i wzajemne zrozumienie, nauczyć się lepiej rozpoznawać i komunikować swoje emocje, potrzeby, wypracować nowe sposoby rozwiązywania konfliktów. Filofobik zyskuje dzięki temu poczucie bezpieczeństwa, a jego partner – umiejętność adekwatnego reagowania na zachowania powodowane lękiem.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej