Leczenie żylaków – nowoczesne i skuteczne metody hybrydowe

mat. prasowe

Nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają skutecznie uporać się ze schorzeniem w łatwy, nieinwazyjny i niemal bezbolesny sposób. Lekarze podczas jednego zabiegu mogą usunąć zarówno widoczne na powierzchni skóry żylaki, jak i drobne, popękane naczynka, a tym samym poprawić Twój komfort i zniwelować dolegliwości, takie jak ból, obrzęk czy uczucie ciężkości nóg. Sprawdź, na czym polegają nowoczesne, hybrydowe metody leczenia żylaków.

Żylaki – problem natury zdrowotnej, czy estetycznej?

Żylaki dla wielu osób są kłopotem zarówno zdrowotnym, jak i estetycznym. Każdy, kto zmaga się z tym schorzeniem, wie, jak dokuczliwe potrafią być te wijące się na skórze niebieskie nitki i wypukłości. Nogi i stopy często puchną, są nabrzmiałe i obolałe – szczególnie latem, a także podczas długotrwałego siedzenia czy stania. Odsłanianie nóg staje się kłopotliwe, m.in. z powodu coraz bardziej widocznych na skórze naczyń krwionośnych. Dyskomfort jest odczuwalny zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy nawet w gorące dni ukrywają nogi pod długimi ubraniami. I właśnie po to, by pomagać pacjentom z podobnymi dolegliwościami, rozwinął się dział medycyny zwany flebologią estetyczną.

Flebolodzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób żył, pomagając pacjentom pozbyć się zarówno wizualnych objawów żylaków, jak i nieprzyjemnych dolegliwości. Metod, które są wykorzystywane przez flebologów, jest wiele. Do najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych należą laserowe usuwanie żylaków, EVRF czy skleroterapia oraz metody hybrydowe, łączące podczas jednego zabiegu różne techniki. Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów, a także by oszczędzić ich czas.

Metody zamykania uszkodzonych pni żylnych można podzielić na dwie grupy: metody termiczne i nietermiczne. Na czym one polegają? Sprawdźmy.

Termiczne metody leczenia żylaków – EVLT (laser), EVRF, SVS

Termiczne metody leczenia żylaków do zamykania (niewydolnych) pni żylnych wykorzystują wysoką temperaturę, generowaną wewnątrz naczyń. Choć metod i wykorzystywanych narzędzi jest wiele, zasada ich działania jest podobna: temperatura w naczyniu jest podnoszona przy pomocy wiązki lasera (metoda EVLT), pary wodnej (metoda SVS) czy fal radiowych (metoda EVRF). W sposób kontrolowany uszkadzane są ściany naczyń krwionośnych, które zaczynają się obkurczać. Dochodzi do zamknięcia światła żyły i powstania jałowego stanu zapalnego. Następnie naczynie ulega zwłóknieniu i całkowicie się zrasta. Za włóknienie i wchłanianie naczynia odpowiada układ chłonny. Przebieg zabiegów wykonywanych metodami termicznymi jest w większości przypadków podobny i wygląda następująco:

  • Lekarz nakłuwa skórę i wprowadza do naczynia specjalny port.
  • Przez port, pod kontrolą ultrasonografu, lekarz wprowadza cewnik lub światłowód, który umożliwia emisję fal radiowych, światła lasera czy energii pochodzącej z pary wodnej.
  • Po uruchomieniu urządzenia lekarz powoli wysuwa cewnik w kierunku portu, a energia w postaci ciepła rozprowadzana jest po całym naczyniu.

Metody termiczne nie wymagają wykonywania dużych nacięć i zakładania szwów. Są wykonywane w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym). Nie ma konieczności hospitalizacji/pozostawania w klinice, a pacjenci bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą wrócić do domów.

mat. prasowe

Nietermiczne metody leczenia żylaków – skleroterapia, klejenie żylaków, metoda MOCA

W przypadku metod nietermicznych do światła naczynia zmienionego chorobowo wprowadza się specjalne substancje, które uszczelniają lub zamykają naczynia. Metodami tymi są np.:

  • Mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany (metoda MOCA) – do światła naczynia wprowadza się cieniutki cewnik, który obraca się w szybkim tempie i drażni wewnętrzne ściany żył. Równocześnie przez cewnik aplikowany jest sklerozant w postaci piany, który wypełnia pozostałe światło i uszkadza śródbłonek żyły. Naczynie się obkurcza, a potem całkowicie i nieodwracanie zamyka.
  • Aplikacja klejów tkankowych – do klejenia żył wykorzystuje się roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia, czyli tzw. kleje tkankowe. Wprowadza się je do naczyń przy pomocy cieniutkich igieł i niewielkiego cewnika. W wyniku działania kleju, ściany żył zbliżają się do siebie, a następnie zrastają i włóknieją.
  • Skleroterapia – do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia wstrzykuje się sklerozant, czyli bezpieczny dla zdrowia środek chemiczny, który doprowadza do podrażnienia i zwłóknienia naczynia, a następnie zarośnięcia jego światła.
  • Minifleboktomia – metodę tę stosuje się jako leczenie uzupełniające. Podczas krótkiego zabiegu lekarz wykonuje nakłucia na skórze i przy pomocy specjalistycznych przyrządów, które przypominają malutkie haczyki, odszukuje pod skórą wcześniej zamknięte inną metodą naczynia. które następnie usuwa znacznie skracając okres wchłaniania się zamkniętych żył.

Hybrydowe leczenie żylaków – skuteczne łączenie technik podczas jednego zabiegu

Niewydolność żylna jest problemem złożonym, a wyleczenie chorych naczyń wymaga często wykorzystania różnych metod. Dotychczas, jeśli zaistniała taka potrzeba, najpierw przeprowadzano zabiegi z wykorzystaniem metod termicznych (lub ewentualnie zabieg chirurgiczny), a dopiero później podczas kolejnego zabiegu leczenie uzupełniano innymi metodami, np. skleroterapią. Wydłużało to cały proces leczenia i odwlekało w czasie ostateczne oczekiwane efekty. Dzisiaj, dzięki rozwojowi medycy, możliwe jest łączenie podczas jednego zabiegu kilku metod, np. laseroterapii ze skleroterapią czy klejenia żył z minifleboktomią lub skleroterapią.

Według specjalistów od leczenia żylaków z podwarszawskiego Kriocentrum, to właśnie hybrydowe leczenie żylaków uważane jest obecnie za skuteczniejsze niż leczenie rozłożone w czasie – pozwala ono uzyskać zamierzony efekt podczas jednego zabiegu. Możliwe jest jednoczesne zamknięcie głównych pni żylnych, a także zamykanie niewydolnych żył dodatkowych, żyłek atypowych, krętych gałęzi podskórnych, niewydolnych perforatorów oraz widocznych na powierzchni skóry popękanych, drobnych naczynek krwionośnych.

Kto decyduje o metodzie usuwania żylaków?

Wybór metod leczenia zależy zawsze od indywidualnych czynników. Lekarze dobierają techniki po przeprowadzeniu wywiadu badania poszerzonego o diagnostykę USG Doppler – po to, by jak najskuteczniej precyzyjnie ustalić przyczynę niewydolności żylnej oraz dobrać najskuteczniejszą optymalną metodę leczenia. Decydujące znaczenie ma anatomia żył, ich kształt i przebieg oraz ułożenie w stosunku do żył głębokich. Lekarz kwalifikujący do leczenia podejmuje decyzje głównie w oparciu o własne doświadczenia.

Autor artykułu: doktor Jan Bujok z podwarszawskiego Kriocentrum

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 13.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej