Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

odiJacobson/getty images

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Mianem odleżyny nazywa się ognisko martwicy, które przechodzi w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości, powstające w wyniku długotrwałego ucisku wywołującego niedotlenienie tkanek. Leczenie odleżyn determinowane jest stopniem ich zaawansowania, które określa się głównie przy wykorzystaniu skali Torrance’a. Ważnym aspektem terapii jest stosowanie specjalistycznych opatrunków.

Leczenie odleżyn – wiadomości ogólne

Leczenie odleżyn wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, w którym główną rolę odgrywa pielęgniarka. Jest to proces o charakterze holistycznym, przy czym duże znaczenie ma ogólny stan chorego i leczenie towarzyszących schorzeń. Specjalistycznej pomocy wymagają osoby ze zmianami III–V stopnia, kiedy konieczne jest chirurgiczne oczyszczenie ran. Leczenie odleżyn w domu możliwe jest po wcześniejszej konsultacji z terapeutą przy zmianach I i II stopnia.

Leczenie odleżyn – nowoczesne preparaty

W leczeniu odleżyn wykorzystuje się nowoczesne preparaty opatrunkowe, wśród których znajdują się m.in.:

  • błony półprzepuszczalne – błony poliuretanowe przezroczyste, elastyczne, cienkie, dobrze przylegające do rany, o właściwościach adhezyjnych, nieprzepuszczające z zewnątrz wody i bakterii, umożliwiające parowanie. Stosowane w odleżynach I i II stopnia oraz jako powłoka na inne opatrunki;
  • hydrokoloidy – zbudowane z hydrofilowych cząstek karboksymetylocelulozy, które umieszczone są w hydrofobowym elastomerze lub polimerze. Na skutek kontaktu z wydzieliną tworzą miękki żel o właściwościach naczyniotwórczych, fibrynolitycznych i oczyszczających. Łagodzą ból i izolują termicznie. Dzięki wytworzonemu pod opatrunkiem, lekko kwaśnemu odczynowi zachodzi napływ obojętnochłonnych granulocytów, co zmniejsza namnażanie szkodliwych drobnoustrojów. Dodatkowo nasila to angiogenezę i działanie enzymów proteolitycznych. Formy płytek używa się do leczenia odleżyn II–IV stopnia ze średnią lub dużą ilością wysięku, pasty stosuje się w terapii odleżyn V stopnia;
  • dekstranomery – zbudowane z ziarenek polisacharydów, przekształcających się w żel po zetknięciu z wysiękiem. Wykazują silne właściwości pochłaniające i oczyszczające. Mają postać proszku lub past. Używa się ich przy mocno wydzielających, głębokich odleżynach IV i V stopnia z martwicą;
  • opatrunki poliuretanowe – w formie okrągłych lub owalnych gąbek albo płytek o strukturze elastycznej pianki. Przepuszczalne dla powietrza, o dużych właściwościach pochłaniających. Niewskazane w przypadku ran z czarną martwicą i suchym strupem. Stosowane w leczeniu mocno wydzielających odleżyn II–V stopnia;
  • opatrunki alginianowe – zbudowane z polisacharydów z glonów morskich. Pobudzają fibroblasty do wzrostu, przyspieszają procesy krzepnięcia, pochłaniają wysięk, zwiększają odpowiedź komórkową. Płytek używa się w leczeniu płaskich, niższych stopni odleżyn, a sznurów przy jamistych odleżynach V stopnia.

Profilaktyka odleżyn

Za najskuteczniejszą metodę zwalczania odleżyn i ran przewlekłych uważa się prewencję, czyli zapobieganie im. Zasadniczym elementem tego procesu jest określenie czynników przyczynowych, na podstawie których możliwe okazuje się wyodrębnienie chorych narażonych na powstanie odleżyn. Dzięki temu jak najszybciej wdrażany jest plan działań profilaktycznych. Zastosowanie znajdują tu specjalnie opracowane skale, wśród których najbardziej znane to Nortona, Douglasa, Bradena, Waterlow.

Kolejne składowe prewencji stanowią:

Ważna jest kontrola dynamiki wystąpienia odleżyn – rzetelnie prowadzona dokumentacja na temat opieki nad chorym i podjętych działań przeciwodleżynowych.

Odleżyny a leczenie domowe

Oprócz specjalistycznych rozwiązań wskazać trzeba na domowe sposoby leczenia odleżyn, w tym m.in.:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. M. Sopota, J. Łuczak, Odleżyny – profilaktyka i leczenie, [w:] „Przewodnik Lekarski”, 2001, 7, s. 120–126.

2. A. Dobranowska, D. Zychowicz, H. Buczek, B. Kępka, Program profilaktyki odleżyn w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, [w:] „Advocem. Pismo Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych”, 2004, 61, s. 9–12.

3. B. Włodarczyk, Profilaktyka i leczenie odleżyn u pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego, [w:] „Hematologia”, 2011, 2(4), s. 349–362.

4. E. Chrzan, P. Chrzan, W. Zukow, M. Napierała, J. Eksterowicz, Rola pielęgniarki w profilaktyce i leczeniu odleżyn, [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(12), s. 123–170.

Data aktualizacji: 22.10.2020,
Opublikowano: 22.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej