Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu

Fot. dimid_86 / Getty Images

Laser do usuwania blizn często zawiera dodatkową głowicę chłodzącą, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Usuwanie blizn laserowo ma liczne wskazania, jednak nie wolno wykonywać go u kobiet w ciąży czy z aktywnym procesem zapalnym na skórze.

Blizny potrądzikowe to inaczej blizny zanikowe. Obecne są nie tylko u nastolatków, ale również u osób dorosłych. Najczęściej blizny są efektem uszkodzeń w obszarze zmian trądzikowych. Niejednokrotnie osoby z trądzikiem próbują wyciskać wypryski i zaskórniki czy je rozdrapywać. Skłonność do gojenia się zmian i bliznowacenia jest bardzo indywidualną kwestią. U niektórych rany goją się szybko bez pozostawienia śladu, u innych nawet drobne uszkodzenia predysponują do bliznowaceń czy przebarwień. Laserowe usuwanie blizn pozwala na redukcję zagłębień i wyrównanie kolorytu skóry. Może być stosowane nawet do leczenia zaawansowanych zmian potrądzikowych. Efekty widoczne są już często po pierwszym zabiegu, który jest całkowicie bezbolesny. Czasami konieczne jest wykonanie 5–6 zabiegów. Laserowe usuwanie blizn dotyczy również innych zmian, np. po operacji czy po zmianach przerostowych (keloidów).

Zobaczcie na filmie jak przebiega laserowe usuwanie blizn:

Zobacz film: Usuwanie blizn po trądziku. Źródło: Klinika marzeń

Laserowe usuwanie blizn – kiedy jest konieczne?

Blizny to następstwa uszkodzenia skóry właściwej, której ubytek zostaje uzupełniony tkanką łączną włóknistą. Pojawiają zawsze po wszelkiego rodzaju zabiegach czy operacjach z przerwaniem ciągłości skóry. Jednak nie zawsze są na tyle rozległe, że są powodem kompleksów. W zależności od zastosowanej techniki szycia, różne są blizny. Stopień bliznowacenia określonej rany jest również zmienny w zależności od indywidualnych predyspozycji do gojenia ran. Niektórzy mają również specyficzne typy blizn, wynikające z przerostu tkanki łącznej, czyli tzw. keloidy. Problemem są również blizny potrądzikowe, powstające po rozdrapywaniu zmian skórnych. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna daje szereg możliwości redukcji zmian skórnych. Potrądzikowe płytkie blizny można redukować poprzez mezoterapię igłową czy peelingi chemiczne. Natomiast głębsze zmiany, jak i blizny pooperacyjne, koryguje się laserem.

Wskazania do zabiegu usuwania laserowego blizn to obecność blizn pozabiegowych i pooperacyjnych, potrądzikowych (czyli tzw. blizn atroficznych), blizn przerostowych, bliznowców (keloidów). Szczególnym wskazaniem do zabiegu jest odczuwanie przez daną osobę dyskomfortu z powodu blizny, co wpływa na jej samoocenę i samopoczucie.

Jakie korzyści niesie laserowe usuwanie blizn?

Korzyścią laserowego usuwania blizn jest zredukowanie, a czasem nawet całkowite usunięcie blizny. Efekt laserowego usuwania blizn jest zależny od rodzaju blizny, stopnia zbliznowacenia tkanki, a także wielkości blizny. Zabieg laserowego usuwania blizny nie wymaga pozostawania w szpitalu, ponieważ procedurę wykonuje się w ramach jednego dnia. Jest to zabieg o niewielkim stopniu inwazyjności, jednak czasami wykorzystywane jest znieczulenie, by uniknąć jakiegokolwiek dyskomfortu.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn?

W zależności od stosowanej aparatury, laserowe usuwanie blizn może wymagać znieczulenia lub nie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej aparatów do wykonywania zabiegów laserowego usuwania blizn. Najpopularniejsze są lasery frakcyjne. Urządzenia różnią się między sobą efektami, jakie dają. Część urządzeń charakteryzuje się większą skutecznością w szybszym czasie. Aparaty różnią się również ceną, co przekłada się na koszt zabiegu. Niektóre lasery działają od zewnątrz, powodując usunięcie nadmiaru zbliznowaciałej tkanki przez jej „wypalenie”. Innym mechanizmem działania laserów jest pobudzenie głębiej leżących warstw skóry, które są zdrowe, do regeneracji. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście minut.

Przeciwwskazania do wykonywania laserowego usuwania blizn

Jak w przypadku każdego, nawet nieinwazyjnego, zabiegu medycyny estetycznej, konieczna jest odpowiednia kwalifikacja. Z laserowego usuwania blizn nie mogą korzystać osoby:

  • mające aktywne zmiany zapalne na skórze, szczególnie w obszarze blizny, którą chcą usunąć,
  • z osobniczą znaczną tendencją do tworzenia się przebarwień na skórze,
  • cierpiące na niektóre choroby przewlekłe, jak cukrzyca, łuszczyca, choroby nowotworowe, padaczka, zmiany hormonalne,
  • z rozrusznikiem serca,
  • z nadmiernie suchą skórą,
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • stosujące leki powodujące nadwrażliwość na promieniowanie (przede wszystkim witaminę A i tetracykliny),
  • w ciąży,
  • przyjmujące steroidy.

Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania blizn

Pierwszym etapem jest konsultacja lekarska i ocena, czy dane blizny nadają się do zabiegu laserowego. Nie każda blizna rokuje bowiem dobrym efektem zabiegu. Lekarz ma za zadanie również zweryfikować ewentualne przeciwwskazania. W dzień wykonywania zabiegu nie powinno się nakładać na daną okolicę żadnych kosmetyków. Nie wolno, nawet na miesiąc przed wykonywaniem zabiegu, opalać danych okolic ani stosować w miejscach blizn peelingów bądź innych procedur kosmetycznych.

Czy laserowe usuwanie blizn jest bolesne?

Część urządzeń stosowanych obecnie ma działanie nie tylko pozwalające zredukować bliznę, ale również uniknąć bólu podczas zabiegu. Dlatego też nie zawsze konieczne jest podanie znieczulenia. Najczęściej odbywa się to przez stosowanie specjalnej aparatury chłodzącej, która niweluje nieprzyjemne uczucie związane z wysoką temperaturą wiązki laserowej. Jeśli jednak konieczne jest znieczulenie, z reguły podaje się znieczulenie miejscowe.

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 28.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej