Laseroterapia – zastosowanie w różnych schorzeniach, zalecenia i dawki

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Laseroterapia jest dziedziną fizykoterapii, w której promieniowanie laserowe wykorzystywane jest do stymulowania procesów leczniczych organizmu. Wskazaniem są m.in. problemy dermatologiczne, urazy czy dolegliwości bólowe. Laseroterapia siatkówki wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń siatkówki. 

Laseroterapia jest uznaną dziedziną fizykoterapii, którą wykorzystuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych, bólu, a nawet półpaśca czy chorób naczyń żylnych. Wiązka światła lasera wywołuje pożądany efekt terapeutyczny, ponieważ jest pochłaniana przez ludzkie ciało i zamieniana na energię. Rodzaj lasera, czas naświetlania oraz powierzchnie, na których wykonywany jest zabieg, są określane przez lekarza. We współczesnej fizykoterapii wykorzystywane są 3 typy laserów – niskoenergetyczne, średnioenergetyczne i wysokoenergetyczne. W laseroterapii dawki są ściśle określone, aby wywołać pożądany efekt terapeutyczny.

Rodzaje laserów

Lasery, które wykorzystywane są w laseroterapii, można podzielić na 3 podstawowe grupy:

  • lasery wysokoenergetyczne – stosowane w chirurgii, o mocy powyżej 500 mW,
  • lasery średnioenergetyczne – o mocy od 7 do 500 mW,
  • lasery niskoenergetyczne, nazywane także miękkimi – o mocy od 1 do 6 mW.

Lasery wysokoenergetyczne są stosowane przede wszystkim w medycynie estetycznej oraz w chirurgii. Pozwalają na usuwanie i przecinanie struktur tkankowych czy zamykanie (koagulację) naczyń. Powodują gwałtowne podgrzanie tkanki nawet do 100°C. Lasery wysokoenergetyczne są precyzyjne i nie wymagają kontaktu narzędzia z tkanką. Podczas wykonywania cięć naczynia są od razu zamykane, dzięki czemu zabiegi są bezkrwawe. Tego typu lasery wykorzystuje się m.in. w laseroterapii oka, a także do usuwania zmian barwnikowych, tatuaży czy włosienia. Stosowane są one także do fotoodmładzania skóry.

Lasery średnioenergetyczne sprawdzają się głównie w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych. Bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie mają lasery biostymulacyjne, należące do grupy laserów nisko- i średnioenergetycznych. Lasery te inicjują odpowiedź fizjologiczną organizmu za pomocą niewielkich dawek promieniowania, które podnosi miejscową temperaturę o zaledwie 1°C. Po przekroczeniu tej dawki następuje bioaktywacja termiczna, podczas której temperatura miejscowa nie może przekroczyć 42°C. Energia jest absorbowana przez skórę, wywołując reakcje pierwotne. Występujące po nich reakcje wtórne dają efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i stymulujący.

Laseroterapia – wskazania

Wskazań do laseroterapii jest naprawdę dużo, przy czym do każdego schorzenia wykorzystywane są różne rodzaje laserów.

Zabiegi zalecane są w leczeniu takich schorzeń i dolegliwości, jak:

  • bóle kręgosłupa – laseroterapia kręgosłupa wskazana jest w urazach oraz w schorzeniach reumatycznych,
  • zwyrodnienia kolan – laseroterapia kolana sprawdza się w zwalczaniu schorzeń reumatycznych oraz urazów,
  • schorzenia układu kostno-mięśniowego i stawów – reumatyzm, stany pourazowe, dolegliwości bólowe, zwyrodnienia stawów itp.,
  • obrzęki i owrzodzenia,
  • choroby dermatologiczne – rumień, trądzik, wysypki, półpasiec, wykwity,
  • blizny i trudno gojące się rany,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • szczękościsk,
  • krwiaki,
  • zapalenia górnych dróg oddechowych – laseroterapia zatok, oskrzeli, krtani, gardła itp.,
  • szczękościsk.

Laseroterapia punktowa

Laseroterapia punktowa to zabieg stosowany miejscowo, podczas którego terapeuta kieruje promień lasera na określone punkty na ciele pacjenta. Pozwala to na precyzyjne naświetlanie miejsc, które są objęte zmianami chorobowymi. Efekty terapeutyczne kumulowane są na małym obszarze, dzięki czemu zabieg jest bardzo skuteczny. Laseroterapia punktowa jest wykonywana wyłącznie na zlecenie lekarza.

Zabiegi laseroterapii punktowej mają działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Przyspieszają również procesy regeneracyjne tkanek. Prawidłowo wykonany zabieg jest w pełni bezpieczny, ale pacjent musi stosować się do zaleceń fizjoterapeuty.

Na czym polega laseroterapia siatkówki?

Fotokoagulacja laserowa jest zabiegiem wykonywanym w leczeniu schorzeń siatkówki, a zwłaszcza w retinopatii cukrzycowej, zmianach zatorowo-zakrzepowych, jaskrze, obwodowych przetarciach i zwyrodnieniach siatkówki, drobnych zmianach powiek i spojówek. W zależności od leczonych zmian światło lasera może niszczyć niedokrwione części siatkówki, redukować obrzęki siatkówki czy zmniejszać ryzyko odwarstwienia siatkówki.

Laseroterapia siatkówki rzadko wywołuje skutki uboczne, do których zalicza się: mroczki w polu widzenia, pogorszenie ostrości wzroku, ograniczenie pola widzenia, podsiatkówkowy wylew krwi lub wylew krwi do ciała szklistego, wtórny przedsiatkówkowy rozrost gleju. Po zabiegu pacjent przez kilka tygodni może odczuwać przejściowe podrażnienia gałki ocznej i zaburzenia akomodacji. 

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 20.11.2017,
Opublikowano: 20.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej