Jak starzeje się ciało człowieka?
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili monitorować pracę 11 części ciała - serce, mózg, płuca, wątroba, trzustka, jelita, nerki, naczynia krwionośne (tętnice) i mięśnie - u kilku tysięcy seniorów i osób w średnim wieku. Zebrane dane pozwoliły im postawić tezę, że co piąta osoba po 50. roku życia może mieć minimum jeden narząd, który starzeje się szybciej od pozostałych. Co więcej, u 1-2 osób na 100 kilka narządów jest w gorszym stanie, niż wskazywałaby na to metryka.
W ocenie badaczy świadomość, że np. czyjeś serce pracuje nieadekwatnie do wieku, może przemawiać za poważnymi problemami zdrowotnymi, np. niewydolnością serca. Szybsze starzenie się mózgu należy łączyć z wyższym ryzykiem wystąpienia demencji.
Ile lat mają nasze organy?
Naukowcy, aby ocenić wiek narządów, opracowali specjalny algorytm uczenia maszynowego. Na podstawie wyników badania krwi i danych medycznych uczestników badania przewidywał on zmiany, które mogą zajść w ich ciałach.
W krwi specjaliści szukali przede wszystkim białek charakterystycznych na poszczególnych narządów. Na tej podstawie mogli określić, jak szybko starzeje się dany organ.
Eksperci podkreślają, że odkrycie wymaga dalszych badań, które jednoznacznie potwierdzą lub obalą wnioski wyciągnięte przez naukowców.
Warto dodać, że proces starzenia się zachodzi w ludzkim ciele etapami. Przyspiesza on ok. 35 roku, by zwolnić i ponownie przyspieszyć gdy kończymy 60-70. rok życia.
Zobacz wideo: Jak z wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra?
Źródło: dziennik.pl/BBC