Krwawienie międzymiesiączkowe – jakie są najczęstsze przyczyny plamienia śródcyklicznego?

Fot: F8studio / fotolia.com

Krwawienie międzymiesiączkowe może być wynikiem stanów zapalnych dróg rodnych, co wiąże się z pieczeniem i świądem okolic intymnych. Przyczynami takich plamień są często polipy, mięśniaki lub torbiele jajników.

Regularna miesiączka jest oznaką zdrowia kobiety. Niepokojące są za to krwawienia międzymiesiączkowe, które nie powinny wystąpić. Są one często determinowane zaburzeniami hormonalnymi, zażywaniem niektórych leków, silnym stresem lub nabytymi zaburzeniami krzepnięcia. Niewielkie i cykliczne plamienia w połowie każdego cyklu związane są z owulacją. Stanowią też jedno z działań niepożądanych zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

Krwawienie międzymiesiączkowe przy tabletkach antykoncepcyjnych

Krwawienie międzymiesiączkowe podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może być wynikiem nieprawidłowo dobranej dawki hormonów. Może się utrzymywać przez 3–4 pierwsze opakowania tabletek. Jest to skutek uboczny przyzwyczajania się organizmu do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Podobnie śródcykliczne krwawienia może wywołać wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna. Wówczas są one reakcją na obecność ciała obcego w macicy.

Kobieta stosująca doustną antykoncepcję hormonalną może zauważyć występowanie krwawienia z odstawienia lub pominięcia zażycia tabletki. Jest to reakcja organizmu na niedostarczanie mu hormonów blokujących zapłodnienie. Pojawia się ono jeden lub dwa dni od rozpoczęcia przerwy. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne i przyjmuje zazwyczaj postać skąpego, delikatnego plamienia lub brązowych upławów.

Krwawienie międzymiesiączkowe a stres

Krwawienie międzymiesiączkowe a stres – to silna zależność, gdyż dodatkowe plamienie może pojawić się z powodu działania silnego stresora. Nie należy to do rzadkości i jeśli ustąpi samo, nie manifestując się w kolejnych cyklach, nie powinno niepokoić.

Krwawienie międzymiesiączkowe – przyczyny

Krwawienie międzymiesiączkowe ma różne przyczyny. Występujące w okolicy połowy cyklu menstruacyjnego, zazwyczaj jedno- lub dwudniowe, z niewielką ilością krwi świadczyć może o owulacji i towarzyszących jej zmianach hormonalnych. W tym przypadku doskwierać mogą ból brzucha po stronie owulującego jajnika i podwyższona temperatura ciała. Ustaje z chwilą wzrostu poziomu progesteronu.

Niekiedy krwawienie międzymiesiączkowe to plamienie implantacyjne, które towarzyszy osadzaniu się zarodka w macicy. Zdarza się również w trakcie menopauzy, gdy w organizmie występuje obniżony poziom estrogenów. Znacznie szerzej na ten temat piszą Bradshaw i Tait w pracy „Krwawienia w wieku pomenopauzalnym”.

U młodych dziewcząt, które zaczęły miesiączkować, krwawienia menstruacyjne są często nieregularne. Wówczas nadprogramowe plamienia są po prostu nieregularnymi miesiączkami, które mogą się pojawić nawet w dwutygodniowych odstępach. Nie można w tej sytuacji mówić o krwawieniach śródcyklicznych.

Plamienie poprzedzające okres u kobiet regularnie miesiączkujących może oznaczać tzw. niedomogę lutealną – niewydolność ciałka żółtego, czego konsekwencją jest niedostateczne wydzielanie progesteronu.

Za dodatkowe krwawienia mogą też odpowiadać: nadmierny wysiłek fizyczny, silne osłabienie organizmu, odchudzanie i stany zapalne narządu rodnego.

Krwawienie międzymiesiączkowe może się pojawić także po stosunku. Jego główną przyczyną są otarcia z powodu nadmiernej suchości pochwy, co w trakcie współżycia sprzyja powstawaniu niewielkich ranek na ściankach pochwy i sączenia się krwi. Krwawe upławy, silny świąd i pieczenie w okolicach pochwy, silne bóle podbrzusza, gorączka czy wymioty mogą oznaczać rzeżączkę – dokuczliwą chorobę weneryczną. Lekkie krwawienie po stosunku może powodować zbyt agresywny seks lub wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Jakie schorzenia mogą wywoływać krwawienia międzymiesiączkowe?

Krwawienia pojawiającego się między jedną a drugą menstruacją nigdy nie należy lekceważyć. Może być ono przyczyną poważnych chorób, jak:

  • mięśniaki macicy – najczęstsze nowotwory niezłośliwe macicy; rozwijają się w jej trzonie; powstają z tkanki mięśniowej macicy; duże mięśniaki mogą wywoływać nawet krwotok wymagający hospitalizacji;
  • polip – guzowaty twór patologiczny wyrastający z błon śluzowych szyjki i trzonu macicy wysłanych nabłonkiem gruczołowym;
  • zespół policystycznych jajników – zaburzenie hormonalne i przyczyna niepłodności; rozwija się, gdy jajniki stymulowane są przez nadmierną ilość męskich hormonów (zwłaszcza testosteronu) i uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) oraz wysoki poziom insuliny we krwi;
  • nadżerka szyjki macicy – ubytek nabłonka lub błony śluzowej w szyjce macicy; przyczyną może być stan zapalny pochwy i szyjki macicy;
  • zaburzenia krzepnięcia (koagulopatie) – krwawienia pozamiesiączkowe mogą być związane z przyjmowaniem leków przeciwkrzepliwych, jak heparyna, doustne antykoagulanty, aspiryna w dużych dawkach;
  • endometrioza – gruczolistość zewnętrzna, gdzie błona śluzowa macicy obecna jest poza jamą macicy;
  • dysplazja szyjki macicy – choroba wywołana wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego); diagnozowana często jako stan przedrakowy; oprócz krwawienia powoduje silne bóle brzucha i pleców;
  • choroby nowotworowe w obrębie narządów rodnych (rak szyjki i trzonu macicy, endometrium lub jajnika).

Zobacz film: Wkładki domaciczne - rodzaje i działanie. Źródło: 36,6

Krwawienie międzymiesiączkowe ze skrzepami

Krwawienie międzymiesiączkowe dające skrzepy tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń i regeneracją złuszczonego po miesiączce endometrium.

Bibliografia:

Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.

Ecochard R., Gougeon A., Side of ovulation and cycle characteristics in normally fertile women, “Human reproduction”, 2000; 4(15): 752–755.

Miller L., Hughes J.P., Continuous combination oral contraceptive pills to eliminate withdrawal bleeding: a randomized trial, “Obstetrics & Gynecology”, 2003; 101: 653–661.

https://edraurban.pl/layout_test/book_file/301/Marshburn-rozdział185-204.pdf

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kobieta 22.06.2022r.

do ewelajna - nie ma czegoś takiego "jak u każdej kobiety". U każdej kobiety jest inaczej , u połowy zupełnie inaczej niz w podręcznikach. Gratuluję powrotu do zdrowia, ale proszę, bez propagandy

ewelajna 28.09.2017r.

Zdarzały mi się takie krwawienia bardzo często, ale ja to w ogóle miałam strasznie rozregulowany cykl... dosłownie masakra. Bywało ze miesiaczka przychodzila co dwa tygodnie, a nastepnym razem byla dopiero za msc i do tego silne bóle i intensywne krwawienie... mi pomogła uregulować cykl wkładka hormonalna levosert na która zdecydowałam sie w 26. roku życia. najwazniejsze bylo w sumie to, ze bole staly sie naturalne - po prostu jak w przypadku każdej kobiety ;d

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej