Pojawienie się krost na języku może świadczyć o rozwoju choroby w obrębie jamy ustnej, np. zapaleniu gardła. U osoby zdrowej język jest pozbawiony nalotu, plamek, grudek, pęcherzyków oraz krostek. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także: Krostki na penisie - skąd się biorą? Choroby i leczenie
Czy język może świadczyć o stanie zdrowia?
Język jest mięśniem uczestniczącym w procesie mówienia i połykania. Na jego powierzchni znajdują się kubki smakowe pozwalające na rozpoznawanie różnych smaków: słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Zdrowy język ma zaróżowiony kolor, jest sprężysty i wilgotny. Na jego powierzchni można dostrzec brodawki językowe, czyli fizjologiczne struktury odgrywające liczne funkcje. Wygląd języka może być wskaźnikiem stanu zdrowia człowieka. Wystąpienie krost na języku lub innych zmian może świadczyć o rozwoju choroby w organizmie. Zaczerwienie języka, pojawienie się lekkiego obrzęku lub czerwonych punkcików może być również związane z przyjmowanymi lekami, np. o działaniu odwadniającym, przeciwzapalnym lub przeciwbólowym. Czasami krosty na języku nie są żadną dodatkową zmianą, a jedynie powiększeniem brodawek językowych.
Białe krosty na języku – przyczyny ich powstania
Białe krosty na języku mogą być objawem różnych schorzeń. Są symptomem leukoplakii, nazywanej inaczej rogowaceniem białym. Leukoplakia jest stanem przedrakowym mogącym zwiastować rozwój nowotworu złośliwego. Nierzadko towarzyszą jej uczucie suchości, pieczenia i ściągnięcia błony śluzowej jamy ustnej. Leukoplakia najczęściej pojawia się u nałogowych palaczy, u osób nadużywających alkoholu, przy próchnicy zębów i niedoborze witamin.
Przyczyną zmian na języku jest często kandydoza jamy ustnej, czyli infekcja grzybicza. Kandydoza wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida. Choroba objawia się białymi, nalotami na języku i podniebieniu, uczuciem pieczenia, nadżerkami i bolesnymi pęknięciami w kącikach ust, czasem także krostami. Powstanie białych krost na języku, a zwłaszcza białego nalotu często jest spowodowane infekcją paciorkowcową wywołującą anginę.
Schorzeniu mogą towarzyszyć również czerwone krosty na białym języku. Angina jest chorobą o szybkim i gwałtownym przebiegu, która szerzy się drogą kropelkową. Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są: ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka (sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza), powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych. Białe krosty lub plamy na języku mogą wystąpić również w wyniku odwodnienia, wirusowego zakażenia jamy ustnej oraz oparzenia lub urazu mechanicznego.
Czerwone krosty na języku – przyczyny ich powstania
Drobne, czerwone krostki lokalizujące się na tylnej części języka mogą być nie tylko objawem anginy, czyli bakteryjnego zapalenia gardła. Zmiany w postaci czerwonych krost występują również przy niedoborach witamin i składników mineralnych. Jedną z przyczyn ich powstawania jest anemia, czyli niedokrwistość związana z niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. W jamie ustnej, w tym na języku mogą tworzyć się krosty lub owrzodzenia. Mogą być one spowodowane urazem mechanicznym lub przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwpadaczkowych. W niektórych przypadkach krosty lub owrzodzenia jamy ustnej wiążą się z chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą czy celiakią (inaczej chorobą trzewną).
Przyczyną powstawania czerwonych krost na języku mogą być choroby przenoszone drogą płciową, np. kiła. Krosty na języku u dzieci są jednym z symptomów choroby bostońskiej wywoływanej przez wirusy. Towarzyszy jej charakterystyczna wysypka lokalizująca się na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej, a dokładanie w okolicy tylnej ściany gardła, języka, dziąseł, podniebienia miękkiego i na błonie śluzowej policzków. Zmiany pęcherzykowe często ulegają pękaniu, co skutkuje tworzeniem się bolesnych nadżerek. Grudki lub krosty o czerwonym zabarwieniu mogą świadczyć również o mononukleozie zakaźnej, której przyczyną jest infekcja wirusowa.
Jak pozbyć się krost na języku?
Leczenie krost na języku jest zależne od przyczyny ich wystąpienia. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika powodującego rozwój krost na języku, czyli choroby podstawowej, np. mononukleozy zakaźnej czy anginy. Przy owrzodzeniach spowodowanych urazem mechanicznym stosuje się miejscowe preparaty działające przyspieszająco na regenerację nabłonka. Bolesność krost łagodzą niesterydowe leki przeciwzapalne. W leczeniu kandydozy jamy ustnej początkowo wykorzystuje się leki o działaniu miejscowym w postaci maści oraz płynów. W przypadku, gdy leczenie miejscowe jest nieskuteczne wskazane jest zastosowanie doustnych leków o działaniu ogólnoustrojowym. Niezależnie od przyczyny osoby z krostami na języku powinny szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej.
Marti 27.01.2019r.
Do jakiego lekarza z tym się udać?
Domi27 24.08.2018r.
mamka dziurka na języku? to musi być cos poważnego!! samo raczej nie zniknie. Na szczęście ja nigdy się z czymś takim nie spotkałam.
dfg 24.01.2018r.
mamka obawiam sie ze to na pewno białaczka albo HIV-juz po Tobie
mamka 11.12.2017r.
Mam jedną krostę a nawet to nie krosta tylko wygląda to jakby dziurka na języku i boli . mam ją już od kilku dni. wcześniej tez miałam coś takiego ale po kilku dniach samo zniknęło ale to takie niekomfortowe uczucie pomóżcie proszę