Krostki na głowie – ropne, czerwone, łuszczycowe. Jak rozpoznać?

Fot. Thiago Santos / Getty Images

Czerwone i ropne krosty na głowie świadczą najczęściej o ropnym zapaleniu mieszka włosowego. Jeśli na głowie pojawiają się krosty, nie wolno ich drapać, by nie generować kolejnych krost i uszkodzeń.

Krosty na głowie to objaw będący przyczyną ogromnego dyskomfortu. Istnieje wiele przyczyn pojawienia się krost na głowie, jak np. grzybica, łuszczyca, trądzik czy zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej objawia się czerwonymi lub ropnymi krostami na głowie.

Swędzące krosty na głowie – przyczyny

Swędzące strupki lub krosty na głowie mogą być objawem łuszczycy. Zmiany w łuszczycy mogą objąć owłosioną skórę głowy, tworząc na jej powierzchni zgrubiałe łuski. Łuszczyca może zajmować również inne obszary ciała, jednak zdarza się, że pierwsze zmiany zlokalizowane są właśnie na owłosionej skórze głowy. Nasilenie zmian łuszczycowych może być różne. Od niewielkich grudek, po ciężkie rozległe zmiany, którym dodatkowo towarzyszą powikłania narządowe w postaci łuszczycy stawowej. Łuszczyca nie ma określonej przyczyny. Są czynniki mogące nasilać zmiany łuszczycowe, jak np. silny stres czy nadmierny wysiłek fizyczny. Pojawiają się wtedy bardziej rozlane krosty na głowie, pokryte srebrzystymi łuskami. Czasami łuszczyca może przypominać zwykły łupież.

Łupież biały to również zmiana powodująca swędzące krosty na głowie. Etiologia krost na głowie w przypadku zwykłego łupieżu jest związana z nadmierną suchością skóry i jej nadwrażliwością, wywołującą świąd. Stąd częste drapanie i uszkadzanie naskórka, czego konsekwencją jest tworzenie się strupów.

Krosty na głowie mogą wynikać również z grzybicy. Rozwojowi grzybicy skóry głowy sprzyja niewłaściwa higiena, korzystanie z basenów publicznych czy jacuzzi, wspólne używanie przyborów kąpielowych, jednak przede wszystkim osłabienie odporności. Grzybica powoduje również uszkodzenie włosów. Wśród chorób związanych z zakażeniem grzybem owłosionej skóry głowy wymienia się grzybicę strzygącą, grzybicę woszczynową oraz łupież pstry.

Pryszcze na głowie

Pryszcze to najczęściej popularne określenie zmian trądzikowych, które pojawiają się nie tylko na twarzy. Pryszcze mogą nachodzić również na owłosioną skórę głowy. Krostki na głowie, będące wynikiem trądziku, są najczęściej ropne. Zmiany są bolesne przy ucisku. Można z nich ewakuować treść ropną. Przyczyną pryszczy na głowie jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Na występowanie zmian na głowie przyczyniają się również stres, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe odżywianie, brak higieny osobistej.

Jak dbać o włosy? Czy kosmetyki do włosów są w pełni bezpieczne? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czerwone krosty na głowie

Niejednokrotnie przyczyną pojawienia się czerwonych, jak również ropnych krost na głowie jest zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych ma przede wszystkim etiologię bakteryjną, a głównym patogenem odpowiedzialnym za tego typu zmiany jest gronkowiec złocisty. Medyczne określenie tego schorzenia to czyrak lub czyraczność. Tu również w tworzeniu się krost dużą rolę odgrywa brak higieny osobistej. Krosty na głowie wynikające z zapalenia mieszka włosowego są czerwone. Nie zawsze są to ropne krosty, ponieważ do zapalenia mieszka włosowego może również dojść w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków, co w efekcie powoduje reakcję alergiczną.

Krosty na głowie u niemowlaka i dziecka

Najczęściej swędzące krosty na głowie u dziecka towarzyszą wszawicy, szczególnie u dziecka uczęszczającego do przedszkola. Wszy można dostrzec gołym okiem. U niemowląt krosty na głowie są efektem stosowania kosmetyków, na które dziecko jest uczulone. Należy również zróżnicować krostki na głowie od łusek tworzących się w pierwszych tygodniach życia na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych u dziecka, czyli ciemieniuchy.

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 28.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej