Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych

Fot: mbt_studio / stock.adobe.com

Krople do uszu wspomagają leczenie stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Są stosowane w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. Krople do uszu bez recepty działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W aptekach są również krople do uszu rozpuszczające woskowinę.

Krople do uszu stosowane są w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Mają działanie rozgrzewające i zmiękczające, dzięki czemu skutecznie wspomagają leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Krople do uszu z antybiotykiem dostępne są na receptę, natomiast preparaty działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie można kupić bez recepty. Łagodzą one dolegliwości bólowe i zmniejszają obrzęk związany z infekcją. Krople do uszu rozpuszczające wydzielinę ułatwiają prawidłową higienę uszu.

Krople do uszu dla dzieci bez recepty

Dzieci bardzo często cierpią na zapalenie ucha – problem ten występuje u 50–85% maluchów do 3. roku życia. Znacznie rzadziej choroba pojawia się u dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Za zapalenie ucha odpowiadają bakterie wywołujące zapalenie gardła lub krtani, ale przyczyną bywa również niedojrzałość układu odpornościowego, przerost migdałków czy alergia. Do czynników ryzyka zalicza się także palenie papierosów przez rodziców, krótki okres karmienia piersią oraz uczęszczanie do przedszkola lub żłobka.

Objawy zapalenia ucha są bardzo gwałtowne – dziecko płacze, ma gorączkę, mogą wystąpić wymioty i biegunka a także niechęć do ssania. Starsze dzieci skarżą się na ból ucha nasilający się nocą, szumy uszne i upośledzenie słyszenia. W przypadku małych dzieci konieczne jest stosowanie kropli do uszu na receptę, zawierających antybiotyk. U starszych lekarz może zalecić obserwację i w razie potrzeby stosowanie przeciwbólowych i przeciwzapalnych kropli do uszu dla dzieci.

Krople do uszu bez recepty dla dzieci mogą zawierać niesteroidowy lek przeciwzapalny, np. salicylan choliny. Niektóre preparaty zawierają wyciągi z mięty lub lawendy, mające działanie ściągające i przeciwzapalne.

W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego krople nie wystarczą – wówczas konieczne jest wdrożenie antybiotyku doustnego, najczęściej amoksycyliny. Dodatkowo stosowane są leki donosowe, które obkurczają błonę śluzową i udrażniają trąbkę słuchową, oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Zapalenie ucha u dzieci może być leczone przez lekarza rodzinnego lub pediatrę. Jeśli jednak po zastosowaniu kropli i antybiotyku nie ma poprawy przez 72 godziny, to wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Zaniedbanie zapalenia ucha u dziecka może prowadzić do ubytków słuchu, zapalenia ucha wewnętrznego czy niedowładu lub porażenia obwodowego nerwu twarzowego.

Krople do uszu na zatkane ucho

Zatkane ucho to częsty problem, którego przyczyną jest najczęściej zalegająca woskowina. Uczucie zatkania może pojawić się po kąpieli (worek woskowinowy pęcznieje) lub podczas czyszczenia uszu pałeczką higieniczną (wepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego). Zatkanie ucha jest na tyle uciążliwe, że wiele osób decyduje się na wizytę u laryngologa.

Przed konsultacją z lekarzem warto zastosować spraye lub krople do uszu na woskowinę, które skutecznie oczyszczają uszy. Mają one podobny skład i schemat stosowania. Najczęściej należy je stosować bez rozcieńczania i raz dziennie. Preparat trzeba zakropić lub rozpylić do ucha, pochyliwszy głowę na bok. Większość tego rodzaju kropli można bezpiecznie stosować u dorosłych, dzieci oraz niemowląt. Krople rozpuszczające wydzielinę nie tylko usuwają jej nadmiar, ale także mają właściwości nawilżające i zapobiegające zbieraniu się woskowiny w kanałach usznych.

Przyczyną zatkania ucha może być także infekcja przebiegająca z katarem. Zapalenie przechodzi wówczas na trąbkę słuchową, co powoduje jej zablokowanie, brak wentylacji ucha środkowego oraz osłabienie słuchu. Charakterystycznym objawem jest wówczas szum uszny. W tej sytuacji należy stosować krople lub spraye obkurczające śluzówkę nosa. Wydzieliny z nosa nie można wydmuchiwać – przy zapaleniu trąbki słuchowej bezpieczniej jest wciągać ją do środka i odchrząkiwać.

Zatkania ucha wywołanego zapaleniem trąbki słuchowej nie można bagatelizować, ponieważ może wywołać ostre zapalenie ucha środkowego lub prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, którego leczenie jest trudne i mało skuteczne.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Krople do uszu ze srebrem

W aptekach można nabyć specjalne krople do uszu ze srebrem. Są dostępne bez recepty i mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Skutecznie łagodzą dolegliwości towarzyszące stanowi zapalnemu, np. ból, szum uszny czy uczucie zatkania ucha. Zawarte w preparacie jony srebra uniemożliwiają organizmom jednokomórkowym metabolizm tlenowy, co prowadzi do ich obumarcia. Preparaty są skuteczne w stanach zapalnych ucha zewnętrznego wywołanych przez grzyby i bakterie. 

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 17.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej