Krople do oczu bez recepty – nawilżające, na zapalenie spojówek i alergie

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Krople do oczu bez recepty są skutecznym środkiem na złagodzenie objawów podrażnienia spojówek, alergii albo zespołu suchego oka. Niektóre preparaty nie powinny być jednak stosowane przewlekle ze względu na możliwe efekty uboczne.

Krople do oczu bez recepty to dobry środek na powszechnie występujące dolegliwości ze strony narządu wzroku. W aptekach dostępnych jest wiele takich preparatów. Ich skład, mimo zróżnicowanych cen, jest często bardzo podobny. Wybór leku warto przedyskutować z lekarzem okulistą.

Zastosowanie kropli do oczu bez recepty na różnorodne dolegliwości oczu

Powszechnie dostępne krople do oczu mogą być pomocne w wielu schorzeniach, które wynikają ze stanu środowiska, trybu i warunków życia. Do czynników wyzwalających dolegliwości należy m.in. przebywanie w miejscach:

  • klimatyzowanych,
  • o wysokiej temperaturze, niskiej wilgotności,
  • z dużym przewiewem, w przeciągach albo w pojazdach, gdzie przepływ powietrza jest intensywny,
  • o dużym zadymieniu lub stopniu zapylenia,
  • ze znaczną ekspozycją na lotne substancje drażniące lub toksyczne.

Szczególnym przypadkiem jest otoczenie, w którym znajduje się dużo alergenów. Odczyny ze strony narządu wzroku powstają wtedy nie tylko u pacjentów z chorobą atopową, ale również u osób zdrowych. W ich przypadku reakcja na nadmiar drażniących cząstek ma charakter niespecyficzny.

Na rynku dostępne są też krople do oczu (lub tabletki) zawierające luteinę – barwnik, który gromadzi się na siatkówce oka w okolicy plamki żółtej, chroni ją i poprawia funkcjonowanie zmęczonego narządu wzroku.

Jak powinno się dbać o oczy? Przekonajcie się:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6

Nawilżające krople do oczu na zespół suchego oka

Zespół suchego oka to częste, przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest niedostateczne zwilżanie spojówek i rogówki. Leczenie kroplami do oczu z grupy tak zwanych sztucznych łez może przynieść pacjentowi znaczną ulgę. Preparaty te dostępne są bez recepty i mogą być również stosowane zapobiegawczo – by nie dopuścić do pogorszenia jakości widzenia. Nie doświadcza się wówczas nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, swędzenie, wrażenie „piasku pod powiekami” czy zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Paradoksalnie jednym z objawów podrażnienia w zespole suchego oka może być łzawienie.

Niedobór łez może dotyczyć wszystkich ich frakcji (wodnej, tłuszczowej i śluzowej) albo jednej z nich. Szczegółową diagnostykę i dobór preparatu z grupy sztucznych łez warto więc powierzyć lekarzowi, który przy okazji wykluczy istnienie innych poważniejszych chorób oczu. Najczęściej stosowanymi preparatami są wodne roztwory lub żele zawierające hydroksypropylometylocelulozę (HPMC), kwas hialuronowy w postaci soli sodowej lub pantenol.

Krople do oczu na przekrwienie i zapalenie spojówek

W przypadku przemęczenia, jednorazowego podrażnienia spojówek i rogówki, przekrwienia wynikającego z działania środków chemicznych lub nadmiaru kosmetyków warto dla złagodzenia objawów zastosować krople do oczu. Mogą one należeć do grupy sztucznych łez – przyniosą ulgę i pozwolą wypłukać z worka spojówkowego resztę czynnika drażniącego lub pyłu. Inną opcją są środki tzw. wazokonstrykcyjne, które obkurczają drobne naczynia krwionośne spojówek, usuwają przekrwienie i zmniejszają obrzęk. Z tego względu potocznie nazywane są przez niektóre osoby „wybielaczami”. Do grupy tej należą m.in. tetryzolina i jej pochodne. Ze względu na działania uboczne powinno się je jednak stosować jedynie doraźnie. Aby poprawić komfort pacjenta, łączy się je często z substancjami stosowanymi w sztucznych łzach. Takie złożone preparaty dostępne również są dostępne w aptekach bez recepty.

Przeciwalergiczne krople do oczu

Krople do oczu stosowane w przypadku alergii ocznych najczęściej są wydawane z przepisu lekarza. Wpływają one na przebieg reakcji immunologicznych. Niektóre z nich działają bardzo szybko, inne trzeba zacząć stosować przed rozpoczęciem sezonu alergicznego. Leczeniem uzupełniającym jest podawanie kropli do oczu bez recepty:

  • sztucznych łez, które osłaniają oko przed bezpośrednim kontaktem z alergenem i wypłukują go z powierzchni oka,
  • krople do oczu (lub płyny do przemywania) ze świetlikiem działającym ściągająco i przeciwzapalnie, łagodzącym objawy alergii,
  • dostępne w wolnej sprzedaży krople z substancjami takimi jak np. kromoglikan sodowy.

W przypadku pojawienia się ostrych objawów można doraźnie zastosować środki obkurczające naczynia.

Krople do oczu bez konserwantów

Większość kropli do oczu w standardowych, dużych opakowaniach zawiera konserwanty. Wynika to z faktu, że 10 lub 15 mililitrów kropli może wystarczyć na miesiąc stosowania i przez taki czas preparat w buteleczce musi zachować swoje parametry. Niestety podawane często lub w większych dawkach konserwanty mogą uczulać i pogarszać wyniki leczenia. Dlatego producenci przygotowali wersje kropli do oczu bez konserwantów. Sprzedawane są one w specjalnych buteleczkach uniemożliwiających cofanie się płynu do środka albo w postaci zestawu jednorazowych, niewielkich opakowań – tzw. minimsów. Każdy pojemniczek zawiera niewielką ilość kropli (np. 0,3 ml). Po otwarciu zawartość zużywa się od razu lub w ciągu jednego dnia. Takie preparaty są doskonałą alternatywą dla alergików i dla osób, które odczuwają niekorzystne skutki stosowania kropli z konserwantem.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej