Krokomierz – co to jest i jak z niego korzystać?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Krokomierz to proste urządzenie, które zlicza kroki. Taką funkcję posiadają niektóre aplikacje, które można zainstalować w telefonie. Można także zakupić osobne urządzenie, które obok zliczania kroków będzie informowało m.in. o ilości spalonych kalorii. Jak działa krokomierz i jakie są rodzaje tych urządzeń?

Krokomierz może mieć postać zegarka lub innego niewielkiego urządzenia, która można schować do kieszeni lub przyczepić do ubrania. Coraz częściej jednak funkcję mierzenia kroków mają aplikacje, które fabrycznie lub samodzielnie są instalowane w telefonach komórkowych. Te ostanie bardzo często, obok liczenia kroków, podają informacje o spalonych kaloriach, tempie marszu oraz ogólnej kondycji organizmu.

Krokomierz – jak to działa?

Krokomierz mierzy kroki dzięki wahadle i sprężynie, która została wykonana z materiału przewodzącego impulsy elektryczne. Kiedy się ruszamy wahadło przesuwa się i przybiera różne ustawiania, zwierając jednocześnie styki układu wejściowego mikroprocesora. Dzięki temu urządzenie może policzyć ile kroków wykonaliśmy.

Inaczej działają krokomierze w aplikacjach. Do zliczania kroków wykorzystują one akcelerometr i funkcję GPS. Nawigacja ustala nasze położenie i każdą jego zmianę. Akcelerometr natomiast bada przyspieszenie liniowe oraz kątowe, dzięki czemu rozpoznaje momenty, gdy podróżujemy samochodem czy komunikacja miejska. W samym środku akcelerometru znajduje się bezwładny ciężarek. Jego zadaniem jest reagowanie na każdy ruch telefonu i tym samym zliczanie kroków.

Zobacz także: Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie?

Krokomierz – dlaczego warto korzystać z krokomierza?

Krokomierz to urządzenie, z którego bardzo często korzystają osoby aktywne oraz te, które walczą z nadmiarem kilogramów. Do czego może być ono przydatne? Przede wszystkim pozwala zliczyć ile kroków wykonaliśmy w ciągu dnia. To bardzo ważne, ponieważ zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdy z nas dla zachowania formy i zdrowia powinien w ciągu dnia zrobić dziesięć tysięcy kroków. Aplikacja z krokomierzem aktywuje się przy każdej aktywności, tym samym wiemy ile czasu poświęciliśmy na aktywność fizyczną i ile kalorii spaliliśmy. Takie urządzenia pokazują także jakie postępy robimy, a wyraźnie widoczny progres to najlepsza zachęta do dalszych treningów. Urządzenie pozwala także wyłapać błędy czy nieprawidłowości podczas ćwiczeń, dzięki czemu zmiana planu treningowego będzie znacznie łatwiejsza.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ mięśniowy:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Krokomierz – jakie urządzenie wybrać?

Wybór krokomierza powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jak dużo czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i co chcemy osiągnąć z pomocą krokomierzu.

Krokomierz zegarek – to zwykły zegarek, który obok pokazywania godziny zlicza kroki. Ogromna większość tego rodzaju zegarków pokazuje także liczbę spalonych kalorii oraz dystans, jaki pokonaliśmy w ciągu całego dnia. Zegarki te są droższe od klasycznych czasomierzy i można je kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym. Ich ceny wahają się od 50 do 400 złotych.

Krokomierz na rękę lub krokomierz w opasce – jego największą wadą jest to, że nie zlicza spalonych kalorii, tym samym nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które starają się zgubić zbędne kilogramy. Na jego korzyść przemawia jednak cena. Dzięki bardzo prostej konstrukcji dobrej jakości krokomierz w opasce można kupić już za 50 złotych.

Krokomierz z uchwytem na pasek – zlicza tylko kroki. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można bardzo łatwo go ukryć, np. pod bluzką czy koszulą. Są też stosunkowo tanie jeśli jednak zdecydujemy się na urządzenie wyższej klasy z wbudowanym portem USB lub radiem trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Zobacz także: Co nam daje pływanie i jaki jest zalecany trening? Lista zalet chodzenia na basen

Krokomierz czy aplikacja?

Krokomierz to urządzenie, które stopniowo wypierane jest przez aplikacje. Aplikacje mierzą nie tylko liczbę wykonanych kroków, ale także spalone kalorie. Dodatkowo są bardziej rozbudowane i sprawdzają się nie tylko podczas spaceru. Po wybraniu wskazanej dyscypliny, czy to biegania, pływania czy jogi są w stanie wskazać ile kalorii spaliliśmy, potrafią zmierzyć pokonany dystans.

Niektóre z nich dostarczają cennych rad i podpowiadają jak zmienić nawyki żywieniowe, aby treningi były jeszcze bardziej efektowne. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że znajdują się w telefonie, który większość z nas zawsze ma przy sobie, tym samym nie ma potrzeby noszenia ze sobą dodatkowego urządzenia.

Data aktualizacji: 14.06.2019,
Opublikowano: 14.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej