Koronawirus wyjątkowo groźny dla osób z chorobami serca i cukrzycą. Czy wszyscy pacjenci powinni się obawiać?

Zobacz także: Koronawirus wyjątkowo groźny dla osób z chorobami serca i cukrzycą. Czy wszyscy pacjenci powinni się obawiać? Źródło: 36,6

Specjaliści podkreślają, że zakażenie koronawirusem SARA-CoV-2 może być bardzo niebezpieczne dla seniorów oraz osób, które chorują przewlekle. Pacjenci z jakimi schorzeniami muszą na siebie uważać?

COVID-19 jest najbardziej niebezpieczny dla osób z chorobami serca, układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), nadciśnieniem, miażdżycą czy cukrzycą.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Dlaczego osoby z cukrzycą są grupie ryzyka?

Tymi ostatnimi opiekuje się prof. Krzysztof Łabuzek. W jego opinii u pacjentów ze świeżym rozpoznaniem (pod warunkiem, że chory stosuje dietę i przyjmuje leki) prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 jest takie samo jak u osób zdrowych.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku diabetyków, którzy z chorobą walczą od lat. Dlaczego? Jak tłumaczy prof. Łazbuzek spora część pacjentów z tej grupy ma już powikłania. Bardzo często mają chorobę układu sercowo-naczyniowego lub problemy z nerkami. Tym samym ryzyko zachorowania jest u nich wyższe i sama choroba także może mieć cięższy przebieg.

Nie tylko cukrzyca

Dużą ostrożność muszą zachować także osoby z nadciśnieniem. Warto dodać, że zmaga się z nim 10 mln Polaków. Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski zaleca, aby w czasie pandemii przyjmowali leki, regularnie mierzyli ciśnienie oraz przestrzegali - w miarę możliwości - zasad zdrowego stylu życia.

Specjalista zwraca uwagę, że jednym z czynników, który znacząco podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 jest palenie papierosów. Tym samym pandemia koronawirusa to dobry czas, aby zerwać z nałogiem. 

Astma u dziecka

W grupie ryzyka znajdują się także osoby z chorobami układu oddechowego. Czy dotyczy to także dzieci z astmą? Zdaniem prof. dr hab. n. med. Anny Boroń-Kaczmarskiej, lekarza chorób zakaźnych astma faktycznie może zwiększać ryzyko zachorowania, jednak - jak podkreśla specjalistka - dzieci chorują niezwykle rzadko. Z danych zebranych przez chińskich lekarzy wynika, że dzieci stanowiły jedynie 1-2 proc. wszystkich chorych.

Data aktualizacji: 23.03.2020,
Opublikowano: 21.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej