Specjaliści podkreślają, że zakażenie koronawirusem SARA-CoV-2 może być bardzo niebezpieczne dla seniorów oraz osób, które chorują przewlekle. Pacjenci z jakimi schorzeniami muszą na siebie uważać?
COVID-19 jest najbardziej niebezpieczny dla osób z chorobami serca, układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), nadciśnieniem, miażdżycą czy cukrzycą.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Dlaczego osoby z cukrzycą są grupie ryzyka?
Tymi ostatnimi opiekuje się prof. Krzysztof Łabuzek. W jego opinii u pacjentów ze świeżym rozpoznaniem (pod warunkiem, że chory stosuje dietę i przyjmuje leki) prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 jest takie samo jak u osób zdrowych.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku diabetyków, którzy z chorobą walczą od lat. Dlaczego? Jak tłumaczy prof. Łazbuzek spora część pacjentów z tej grupy ma już powikłania. Bardzo często mają chorobę układu sercowo-naczyniowego lub problemy z nerkami. Tym samym ryzyko zachorowania jest u nich wyższe i sama choroba także może mieć cięższy przebieg.
Nie tylko cukrzyca
Dużą ostrożność muszą zachować także osoby z nadciśnieniem. Warto dodać, że zmaga się z nim 10 mln Polaków. Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski zaleca, aby w czasie pandemii przyjmowali leki, regularnie mierzyli ciśnienie oraz przestrzegali - w miarę możliwości - zasad zdrowego stylu życia.
Specjalista zwraca uwagę, że jednym z czynników, który znacząco podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 jest palenie papierosów. Tym samym pandemia koronawirusa to dobry czas, aby zerwać z nałogiem.
Astma u dziecka
W grupie ryzyka znajdują się także osoby z chorobami układu oddechowego. Czy dotyczy to także dzieci z astmą? Zdaniem prof. dr hab. n. med. Anny Boroń-Kaczmarskiej, lekarza chorób zakaźnych astma faktycznie może zwiększać ryzyko zachorowania, jednak - jak podkreśla specjalistka - dzieci chorują niezwykle rzadko. Z danych zebranych przez chińskich lekarzy wynika, że dzieci stanowiły jedynie 1-2 proc. wszystkich chorych.