Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?

Fot: monstArrr_ / gettyimages.com

Gorączka to jeden z bardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak sobie z nią poradzić domowymi sposobami? Po jakie leki przeciwgorączkowe sięgnąć? I najważniejsze - jak je stosować, aby skutecznie obniżyć temperaturę i nie przedawkować?

Wzrost temperatury ciała to naturalna reakcja organizmu, który walczy z infekcją. Mimo to bardzo wysoka temperatura na dłuższą metę wyczerpuje organizm, zwiększa ryzyko odwodnienia, może wywołać niebezpieczne drgawki.

Koronawirus - jak obniżyć gorączkę?

Sama gorączka, bez duszności, nie jest powodem do paniki. Z takim objawem, nawet jeśli jesteśmy zakażeni koronawirusem, możemy walczyć sami. Podobnie jak przy gorączce wywołanej innymi patogenami, np. wirusem grypy - pomogą nam powszechnie dostępne środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Aby obniżyć gorączkę, najlepiej sięgnąć po leki zawierające:

  • paracetamol (m.in. Apap, Panadol, Gripex).

Można też sięgnąć po:

  • ibuprofen (m.in. Nurofen, Ibuprom, Ibum). Na początku pandemii pojawiały się doniesienia, że ibuprofen może pogorszyć przebieg COVID-19. Jednak WHO ich nie potwierdziła i w oficjalnym stanowisku poinformowała, że nie ma prac badawczych, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością na COVID.
  • kwas acetylosalicylowy (m.in. Aspirin, Polopiryna) - podobnie jak w przypadku ibuprofenu pojawiały się doniesienia o potencjalnej szkodliwości leków z kwasem acetylosalicylowym u chorych na COVID. WHO ich nie potwierdziła. W razie wątpliwości lekarze radzą, by zamiast kwasu acetylosalicylowego czy ibuprofenu stosować paracetamol.

Koronawirus - jak dawkować leki przeciwgorączkowe?

Zanim zaczniemy kurację, należy zapoznać się z treścią ulotki i stosować lek zgodnie z zawartym w niej schematem.

  • Paracetamol  - zbija gorączkę i działa przeciwbólowo, ale nie ma działania przeciwzapalnego. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek 2-4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny. Ale uwaga - kluczowa jest zawartość paracetamolu w tabletce. Jednorazowo osoba dorosła może zażyć nie więcej niż 1000 mg paracetamolu, czyli np. 2 tabletki po 500 mg.  Maksymalna dawka dobowa paracetamolu to 4000 mg. Paracetamol w nadmiarze może być toksyczny. Przyjęcie zbyt dużej dawki paracetamolu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby i nerek.
  • Ibuprofen - oprócz tego, że działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo ma działanie przeciwzapalne. U osób dorosłych ibuprofen stosujemy się średnio 3 razy dziennie od 200 mg do 400 mg jednorazowo. Maksymalna dobowa dawka ibuprofenu to 1200 mg.
  •  Lek lepiej przyjmować zaraz po posiłku (żeby zmniejszyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka).

Co robić, gdy gorączka nie chce spaść?

W sytuacji, gdy temperatura ciała nie spada i przekracza 39 stopni C, można zastosować naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu. Ten sposób pomaga obniżyć temperaturę, bez obawy o przedawkowanie paracetamolu bądź ibuprofenu.

Wykazano, że naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu nie powoduje zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu

  • W ciągu 24h przyjmuje się 3 razy paracetamol i 3 razy ibuprofen – dzięki temu nie przekraczamy bezpiecznych dawek dobowych tych substancji.
  • Odstęp między kolejnymi przyjęciami tej samej substancji wynosi 8h – co daje po 3 dawki każdej substancji na 24h.
  • Taką naprzemienną kurację można stosować maksymalnie 3 dni, jeśli po tym czasie gorączka nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak nie przedawkować leków przeciwgorączkowych?

    Zawsze, gdy decydujemy się sięgnąć po kolejny lek, należy sprawdzić, co jest substancją czynną. Chodzi o to, żeby nie dublować leków, które różnią się tylko nazwą handlową, a mają tę sama substancję czynną (np. oba leki - Apap i Panadol to paracetamol). Przekroczenie dopuszczalnych dawek paracetamolu czy ibuprofenu może być niebezpieczne dla zdrowia.

    Koronawirus - co poza lekami obniży temperaturę?

    • zimne okłady - najlepiej okładać te miejsca, przez które biegną duże naczynia krwionośne tj. pachy oraz szyja; warto także schładzać czoło, potylicę oraz potylicę;
    • chłodne kąpiele - woda powinna mieć temperaturę o 1-2 stopnie niższą niż ciało, taka kąpiel powinna trwać zaledwie kilka minut;
    • przy zbijaniu temperatury w COVID-19 należy zadbać także o właściwe nawodnienie (najlepsza będzie woda niegazowana lub lekko słona herbata, co pomoże uniknąć odwodnienia, napój powinien mieć temperaturę pokojową).

    Gorączka. Kiedy zbijać gorączkę?

    Prawidłowa temperatura ciała nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Jeśli mieści się ona w przedziale 37,1-38 stopni mówi się o stanie podgorączkowy. Wynik pomiaru powyżej 38 stopni świadczy już o gorączce

    - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Ane Piżl, ratownik medyczny.

    Dalszy wzrost temperatury może być wyczerpujący i niebezpieczny, dlatego celowe jest szybkie działanie i obniżanie temperatury.

    Zobacz film i dowiedz się kiedy zbijać gorączkę:

    Zobacz film: Kiedy zbijać gorączkę? Źródło: x-new

    Data aktualizacji: 23.10.2020,
    Opublikowano: 22.10.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

    Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

    Czytaj więcej
    Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

    Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

    Czytaj więcej
    Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

    POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

    Czytaj więcej
    Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

    Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

    Czytaj więcej
    Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

    Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

    Czytaj więcej
    Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

    Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

    Czytaj więcej
    Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

    Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

    Czytaj więcej
    Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

    Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

    Czytaj więcej