Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Maica/getty images

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Konwergencja oka ma kluczowe znaczenie w przypadku obserwacji obiektów znajdujących się nie dalej niż 3 metry od oka. Zależy od mięśni prostych przyśrodkowych oczu, które warto ćwiczyć, aby zapewnić sobie jak najlepszy wzrok.

Zobacz też:

Co to jest konwergencja oka?

Konwergencja oka to zbliżanie obu gałek ocznych jednocześnie do linii pośrodkowej przedniej. Ruch ten warunkuje odpowiednie postrzeganie głębi, a więc obserwację obiektów położonych blisko czubka nosa (nie dalej niż 3–4 metry). Ustawia gałki w zupełnie innej pozycji niż ta, która jest przewidziana do widzenia dalekiego, kiedy to są one do siebie ustawione właściwie równolegle, a różnice kąta konwergencji stają się zbyt małe.

Widzenie stereoskopowe, a więc takie, do którego doprowadza konwergencja oczu, umożliwia dwuoczną ocenę odległości, głębokości i innych cech obserwowanych obiektów. W takiej sytuacji gałki oczne umieszczone są obok siebie oraz skierowane do przodu. Percepcja dwupunktowa powoduje powstanie dwóch obrazów, które mózg składa w całość. Obserwacja obrazu z dwóch nieco innych kątów w połączeniu z informacją o odległości między oczami i kątem ich ustawienia pozwala na utworzenie modelu trójwymiarowego świata, otaczającego człowieka.

Zaburzenia konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji prowadzą do problemów z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko człowieka. Bardzo często zaburzenia ujawniają się na wczesnym etapie nauki szkolnej. Zdarza się, że trudność w nauce czytania nie wynika z lenistwa lub braku zdolności dziecka do kształtowania tej umiejętności, lecz właśnie z wady wzroku. Objawami zaburzeń konwergencji są m.in.:

  • dłuższe przepisywanie informacji z tablicy (ekranu) do zeszytu,
  • dłuższe pisanie zdań,
  • problemy z koncentracją,
  • trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Dodatkowe objawy zaburzeń konwergencji to:

  • pocieranie oczu podczas czytania,
  • przecieranie łez podczas czytania.

Właściwa konwergencja oczu jest kluczowa dla pracy wzrokowej z bliska i prawidłowego widzenia obuocznego w ogóle. Zdolność nałożenia przez oczy na siebie dwóch obrazów powstających na obu siatkówkach i otrzymania w wyniku tego ostrego obrazu to warunek pojedynczego, stereoskopowego widzenia. Zaburzenia konwergencji mogą natomiast prowadzić do:

  • podwojenia obrazu,
  • bólu oczu,
  • bólu głowy,
  • pieczenia, swędzenia i łzawienia oczu.

Diagnostyka konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji oczu powinny zostać zdiagnozowane jak najszybciej, aby można było rozpocząć ćwiczenia mające na celu poprawę widzenia. Wizyta u okulisty i ortoptysty to dla dziecka świetna zabawa. Badania są całkowicie bezbolesne, natomiast pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie o skalę zaburzeń i ich przyczyny. Diagnostyka obejmuje w tym przypadku:

  • badanie ostrości wzroku, dwojenia fizjologicznego,
  • ocenę ruchomości gałek ocznych,
  • test wykrywający występowanie zeza,
  • badanie korespondencji siatkówkowej,
  • ocenę stopnia widzenia obuocznego,
  • badanie fiksacji i konwergencji,
  • pomiar akomodacji.

Ortoptysta usprawnia i przywraca widzenie obuoczne, natomiast zadaniem okulisty w tym przypadku jest wykluczenie innych przyczyn zaburzeń widzenia. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy potrzebny jest zabieg operacyjny lub leczenie farmakologiczne.

Konwergencja oczu – ćwiczenia

Ćwiczenia konwergencji oraz sprawności konwergencji oczu przeprowadzają specjaliści od terapii wzrokowych. Im szybciej zdiagnozuje się problem, a dziecko rozpocznie ćwiczenia, tym większa jest szansa na wyeliminowanie problemu. Ćwiczenia konwergencji oczu pozwalają bowiem poprawić fuzję, a dodatkowo przeciwdziałają tzw. tłumieniu oka. Jednocześnie wprowadza się zadania służące stymulacji fiksacji i koordynacji współpracy między okiem a ręką. Służą temu specjalne przyrządy, czyli rotatory. Dzięki nim możliwa jest praca nad akomodacją i koordynacją oko – ręka. Dzieci bardzo lubią pracę z wykorzystaniem tego przyrządu. Ma on wiele zastosowań, a przy okazji angażuje różne mięśnie całego ciała, co również korzystnie wpływa na osiągane w trakcie terapii rezultaty. Ćwiczenia z rotatorem wzmacniają i stabilizują widzenie centralne, poprawiają koordynację oko – ręka. Ponadto polepszeniu ulega precyzja ruchomości dłoni, co ma znaczenie przy nauce pisania i rysowania. Celem ćwiczeń konwergencji oczu jest poprawa zbieżności oraz przybliżania „punktu bliskiego konwergencji”. Efekty osiągnięte w trakcie terapii przyczyniają się do polepszenia funkcji wzrokowej, usprawniają naukę w szkole, poprawiają koncentrację podczas wykonywanych zadań. Podobną technikę stosuje się również przy zezie rozbieżnym. Do treningu akomodacji wykorzystuje się natomiast flippery.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło: x- news

Bibliografia:

1. Anatomia i fizjologia narządu wzroku https://sound.eti.pg.gda.pl/student/pp/oko-budowa_i_wlasnosci.pdf

2. S. Zielonka, Niedomoga konwergencji: skuteczność niechirurgicznych metod leczenia w różnych grupach wiekowych, „Opthatherapy”, 1/2016.

Data aktualizacji: 19.11.2020,
Opublikowano: 19.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej