Koc termiczny: jak działa i gdzie go można kupić? Dlaczego powinien być podstawowym wyposażeniem apteczki?

Fot. RossHelen / Getty Images

Koc termiczny stanowi bardzo ważny element apteczki ratunkowej, ponieważ jego głównym zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała osoby poszkodowanej np. W wypadku. Koce termiczne czasem nazywane są kocami ratunkowymi, kocami izotermicznymi lub folią termiczną. Koc termiczny powinien być na wyposażeniu nie tylko apteczki domowej, ale zwłaszcza samochodowej.

Cena koca termicznego jest niewielka - to około 5 złotych, dlatego warto zadbać, aby znalazł się w każdej apteczce. Należy jednak wybierać sprawdzone i polecane sklepy medyczne, a nie aukcje internetowe, na których oferowane produkty mogą być niskiej jakości. Koc izotermiczny to wyrób niedrogi i łatwy w stosowaniu, a w akcjach ratunkowych okazuje się niezbędny.

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Co to jest koc termiczny?

Koc termiczny to w rzeczywistości cienka folia wykonana z tworzywa sztucznego, czyli poliestru. Koc termiczny ma dwie strony, jedną w kolorze złotym, a drugą srebrną. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, którą stroną koca termicznego należy okryć osobę poszkodowaną lub oczekującą na ratunek, ponieważ mają inne właściwości.

Złota strona koca termicznego służy do zapobiegania utraty ciepła ciała danej osoby, dlatego jeżeli wypadek miał miejsce w zimny dzień, należy okryć osobę poszkodowaną tak, aby strona srebrna przylegała do ciała, a złota znajdowała się od zewnątrz. Dzięki temu koc pochłania promienie słoneczne i ogrzewa ciało, a folia stanowi doskonałą izolację termiczną. W sytuacji, w której organizm poszkodowanego jest narażony na przegrzanie, należy przykryć go folią termiczną w taki sposób, aby złota strona przylegała do ciała, a srebrna znajdowała się od zewnątrz. Wówczas koc termiczny odbija promienie słoneczne i zapobiega przegrzaniu się.

Koc termiczny ratunkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim folię można złożyć, więc nie zajmuje dużo miejsca. Kolejną zaletą jest niska cena, która wiąże się z tym, że jest to produkt jednorazowego użycia.

Polecamy: Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Zobaczcie, co powinno znajdować się w apteczce:

Zobacz film: Co powinno znajdować się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak używać koca termicznego?

Koc termiczny na pierwszy rzut oka wydaje się mało znaczącym elementem apteczki. W rzeczywistości folia termiczna jest ceniona przez ratowników i lekarzy. Zastosowanie koca termicznego jest bardzo szerokie:

  • złota strona chroni przed wychłodzeniem, a srebrna przed przegrzaniem,
  • w przypadku, w którym doszło do poważnej rany, folię można wykorzystać jako opatrunek,
  • koc termiczny stosuje się także w trakcie transportu pacjenta do szpitala,
  • w przypadku przebicia płuca folia może być elementem zastawkowym,
  • osobę przemoczoną i zmarzniętą można nie tylko okryć kocem, ale także zawinąć jej dłonie i stopy w folię.

Koc ratunkowy ma ogromne znaczenie w pierwszej pomocy. Osobę poszkodowaną należy owinąć bardzo szczelnie kocem termicznym w taki sposób, aby całe jego ciało znajdowało się pod powłoką termiczną. Koc ma spełnić podstawową funkcję w trakcie całej akcji ratunkowej, czyli zapewnić komfort termiczny i nie dopuścić do poważniejszych urazów.

Warto zaznaczyć, że w polskich warunkach często może dochodzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopnia Celsjusza, co oznacza, że w przypadku utraty przytomności organizm szybko się wychładza. Jeżeli osoba poszkodowana skarży się, że jest jej zimno, to należy jak najszybciej zakupić koc termiczny, na przykład w aptece. Ponadto koc taki powinien być na wyposażeniu apteczki samochodowej.

Należy pamiętać o tym, aby okryć osobę nieprzytomną, nawet jeśli nie widać po niej oznak wychłodzenia. Ważne jest także to, aby używać jednolitego koca termicznego, to znaczy takiej folii, która nie jest rozdarta ani przecięta. Ponadto folią należy owinąć poszkodowanego bardzo dokładnie. Błędem jest okrywanie osoby tylko z góry, tak jak ma to miejsce w przypadku przykrycia się kołdrą. Dokładne owinięcie poszkodowanego w całości jest gwarancją tego, że ciało nie będzie się wychładzać (lub ogrzewać) od podłoża.

Każdą folię termiczną można użyć tylko raz, nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że można przenieść materiał zakaźny z jednej osoby na drugą.

Polecamy: Wychłodzenie organizmu - objawy, przyczyny i pierwsza pomoc

Koc termiczny: gdzie kupić?

Koc izotermiczny można dostać zarówno w aptekach, jak i w sklepach motoryzacyjnych, w tym również internetowych. Koc ratunkowy termiczny jest bardzo tani, jednak spore znaczenie ma jakość wykonania folii. Właśnie dlatego lepiej jest unikać aukcji lub sklepów internetowych, które mogą sprzedawać koce termiczne o dwóch jednakowych stronach. W takim wypadku koc pełni tylko jedną z dwóch podstawowych funkcji.

Ile kosztuje koc termiczny? Cena waha się od 3 do 7 złotych, w zależności od miejsca zakupu. Najlepiej zaopatrzyć się w koc termiczny w aptece lub na stacji benzynowej. Taki koc należy mieć przy sobie zwłaszcza w trakcie wycieczek w góry lub wyjazdów za granicę. Do apteczki w samochodzie najlepiej jest włożyć przynajmniej 3–4 folie termiczne ze względu na nagłe wypadki. Koc termiczny jest także używany przez sportowców oraz uczestników maratonów miejskich lub ekstremalnych biegów z przeszkodami (na przykład Runmageddon).

Data aktualizacji: 01.04.2019,
Opublikowano: 01.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej