Kłykciny kończyste – leczenie i objawy. Domowe sposoby, farmakologia czy zabieg chirurgiczny?

Fot: kei907 / fotolia.com

Kłykciny kończyste u mężczyzn, tak jak u kobiet, powstają najczęściej w okolicach intymnych. Są to narośle, których łatwo się nabawić przez stosunek płciowy. Przed wirusem uchronić może stosowanie prezerwatyw, lecz chorobę powoduje nie tylko bezpośredni kontakt z narządami płciowymi zarażonej osoby.

Kłykciny kończyste prącia i sromu utrudniają współżycie, a nieleczone szybko się namnażają. Kłykciny w pochwie i na szyjce macicy trudno rozpoznać, bo nie widać ich od zewnątrz, natomiast kłykciny odbytu można pomylić z hemoroidami. Znane są też przypadki kłykcin w jamie ustnej – pokrywają one język i wewnętrzną część wargi.

Co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to wirusowa choroba weneryczna, którą wywołuje brodawczak ludzki – HPV (human papillomavirus). Rozpoznano dotąd ponad 100 szczepów tego wirusa. Jedne odpowiadają za powstawanie kurzajek i brodawek, najczęściej na stopach i dłoniach, inne zaś (jak np. HPV-6 i HPV-11) przenoszą się drogą płciową i stają się przyczyną zakażeń błony śluzowej. Wirus HPV dostaje się do organizmu bardzo często, lecz nie zawsze daje objawy. Brodawki weneryczne pojawiają się w okresie osłabionej odporności, po infekcjach układu moczowo-płciowego lub kiedy produkcja progesteronu jest wzmożona, np. w czasie ciąży. Kłykcinami kończystymi można się zarazić zarówno podczas stosunku waginalnego, jak i analnego czy oralnego. Zdarza się też, że wirusy wnikają do krwi przez podrażnioną błonę śluzową w czasie wizyty na basenie lub w wyniku wycierania się tym samym ręcznikiem, co nosiciel wirusa.

Zobacz film: Choroby przenoszone drogą płciową. Źródło: Getty Images, iStock

Kłykciny kończyste – początkowe stadium (objawy)

Zakażenie wirusem HPV w obrębie narządów płciowych w pierwszym stadium przebiega bezobjawowo, gdyż okres wylęgania trwa minimum 6 tygodni. Wykwity powstają średnio 3 miesiące po współżyciu z chorą osobą, a w ciągu 2 lat mogą samoistnie zniknąć, ponieważ organizm broni się przed wirusem HPV, wytwarzając przeciwciała. Najpierw na narządach płciowych pojawiają się drobne grudki – białe lub w kolorze nabłonka. Wewnątrz szyjki macicy brodawki przyjmują postać kłykcin płaskich, czyli lekkich zgrubień nabłonka.

Kłykciny kończyste – zaawansowane stadium (objawy)

Z czasem drobne brodawki łączą się w większe narośle o kalafiorowatej strukturze. Zazwyczaj nie bolą, ale mogą stać się przyczyną swędzenia oraz pieczenia odbytu i narządów płciowych. Pozostawiają też ślady krwi na papierze toaletowym i wywołują upławy. Obecność kłykcin kończystych odbytu zwiększa ryzyko stanów zapalnych ze względu na możliwość kontaktu brodawki z bakteriami kałowymi. Ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja rozrastaniu się kłykcin, które z czasem stają się poważnym problemem natury estetycznej, a ponadto mogą ulec zezłośliwieniu i przekształcić się w raka odbytu, prącia czy szyjki macicy.

Kłykciny kończyste – leczenie domowe

Pozbycie się wirusa HPV z organizmu nie jest możliwe. Walka z kłykcinami kończystymi polega na eliminacji brodawek. Te jednak mają tendencję do nawracania. Po zdiagnozowaniu kłykcin leczenie powinien prowadzić specjalista (dermatolog, ginekolog, chirurg), ale terapię można wspomagać metodami domowymi. Są one jednak skuteczne tylko przy niewielkich naroślach. W przypadku kłykcin kończystych leczenie octem, które jest najbardziej rozpowszechnioną domową metodą, wiąże się z ryzykiem podrażnień i powstania nadżerek. Brodawki można przemywać tylko octem jabłkowym, i to jedynie wówczas, gdy taką kurację zaleci lekarz.

Kłykciny kończyste – leczenie farmakologiczne i usuwanie brodawek

Póki brodawki w miejscach intymnych nie osiągną dużych rozmiarów, najlepiej jest je leczyć farmakologicznie. Można stosować np. preparaty na receptę z podofilotoksyną (krem Wartec, roztwór Condyline) i imikwimodem (kremy Aldara i Zyclara). Nie ma leków na kłykciny bez recepty. Do leczenia narośli na nabłonku narządów płciowych nie nadają się środki, które stosuje się na skórę, aby pozbyć się zwykłych brodawek. Kiedy farmakologia zawodzi, z pomocą przychodzi chirurgia. Kłykciny kończyste można usunąć skalpelem lub za pomocą mniej inwazyjnych technik: krioterapii, koagulacji i laseroterapii. Najlepsze rezultaty daje ta ostatnia, choć w każdym przypadku istnieje ryzyko powstania blizn.

Kłykciny kończyste w ciąży – jak postępować?

Kłykciny w ciąży wymagają ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących terapii. Niektóre farmaceutyki i zioła mogą być szkodliwe dla ciężarnych. Leczenia nie można jednak zaniechać, ponieważ hormony wytwarzane przez organizm kobiety w ciąży sprzyjają namnażaniu się narośli. Duże kłykciny mogą utrudniać poród, w nielicznych przypadkach zdarza się też przeniesienie wirusa na dziecko podczas ciąży lub porodu.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Dobrzycki8 17.07.2018r.

Na szczęście kłykciny kończyste można usunąć. Najpopularniejsza jest metoda krioterapii. Janusz, nie wiem skąd jesteś ale jeśli z Warszawy to udaj się do Wilmed, mają tam naprawdę dobrych specjalistów.

Janusz23213 12.07.2018r.

tez zmagam sie z kłykcinami... paskudne to jest

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej