Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku

Fot: verona_studio / fotolia.com

Klotrimazol jest jednym z najskuteczniejszych leków przeciwgrzybiczych o szerokim zakresie działania. Ze względu na liczne działania niepożądane stosuje się go jedynie miejscowo. Udowodniono wysoką skuteczność w leczeniu drożdżaków na błonach śluzowych, rzęsistkowicy pochwy i grzybicy skóry.

Klotrimazol (z łac. clotrimazolum) przez wielu lekarzy uznawany zauniwersalny lek łagodzącego objawy wszelkiego rodzaju grzybic, zarówno tych dotykających narządy płciowe, jak i skórę głowy. Występuje w postaci maści, kremów, płynów oraz tabletek dopochwowych. Każdy z rodzajów ma inne zastosowanie w leczeniu poszczególnych zakażeń grzybiczych.

Co to jest klotrimazol – charakterystyka, właściwości, sposób działania

Klotrimazol jest organicznym związkiem chemicznym, działającym miejscowo. Hamuje proces powstawania błon komórkowych wszystkich rodzajów grzybów atakujących człowieka, co prowadzi do zaburzenia przepuszczalności błony i dalszego uszkodzenia jego komórek. Następnie klotrimazol przyczynia się do procesu lizy, polegającego na całkowitym rozpadzie komórek grzybów. Nie wchłania się przez skórę, choć przenika do głębszych warstw naskórka. W minimalnym stopniu jest wchłaniany przez błony śluzowe (w ok. 3%). Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki. Czas połowicznego rozkładu wynosi ok. 3–5 godzin. Klotrimazol ma również (stosunkowo słabe) działanie przeciwbakteryjne, atakuje ziarenkowce Gram-dodatnie, a rzęsistka pochwowego.

Wskazania do stosowania klotrimazolu

Klotrimazol występuje w wielu środkach farmakologicznych, takich jak clotrimazolum, metronidazol, fungotac, gineintima. W postaci kremu i maści sprawdza się w zwalczaniu grzybic skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi oraz nóg. Jak informują lekarze, udowodniono wysoką skuteczność leczenia łupieżu pstrego, zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych klotrimazolem w formie maści. Ponadto lek ten sprawdza się w zakażeniach drożdżakowych narządów płciowych, jamy ustnej, gardła, przewodu pokarmowego, a także w leczeniu zapalenia spojówki, rogówki, gruczołu łzowego oraz brzegów powiek.

Klotrimazol w formie płynu znajduje zastosowanie w terapii grzybiczych zakażeń skóry wywołanych dermatofitami lub drożdżaki. Klotrimazol w formie płynu jest zalecany w leczeniu łupieżu pstrego i grzybicy wałów paznokci. Tabletki dopochwowe zawierające klotrimazol są stosowane w przypadku zakażeń sromu i pochwy wywołanych drożdżakami.

Klotrimazol – przeciwwskazania, interakcje i działania niepożądane

Preparaty zawierające klotrimazol należy używać zgodnie z ich zastosowaniem, tzn. maści lub kremy nie mogą być stosowane dopochwowo, jak przeznaczone do tego tabletki. W przypadku kremu zawierającego klotrimazol nie wolno dopuścić do kontaktu oczu i ust z kremem. Nie można stosować tabletek dopochwowych jeśli występuje nieregularne bądź nieprawidłowe krwawienia z pochwy, plamienia śródmiesiączkowego, wydzielin o podejrzanym zapachu, owrzodzenia pochwy lub sromu, pęcherzyków, ran, bólu w podbrzuszu, trudności oddawania moczu oraz pozostałych działań niepożądanych.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego zażywania leków obniżających odporność (leków immunosupresyjnych, które są stosowane np. do zwalczania atopowego zapalenia skóry) lub w trakcie chemioterapii. Przed rozpoczęciem leczenia klotrimazolem koniecznie należy poinformować lekarza o ewentualnych chorobach, takich jak cukrzyca, zakażenie wirusem HIV oraz wrażliwości lub alergii na substancje używane w trakcie leczenie zakażeń grzybiczych (flukonazol, ketokonazol, mikonazol, itrakonazol). Udowodniono, że klotrimazol stosowany na genitalia uszkadza środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe).

Nie można stosować klotrimazolu jeśli przyjmuje się antybiotyki i glikokortykosteroidy w leczeniu stanów zapalnych, ponieważ klotrimazol negatywnie wpływa na ich działanie. Kobiety znajdujące się w I trymestrze ciąży nie mogą stosować klotrimazolu, a ciężarne znajdujące się w II i III mogą przyjmować go tylko w sytuacji absolutnej konieczności i pod opieką lekarza. Podobnie wygląda to u kobiet znajdujących się w okresie karmienia piersią, terapia klotrimazolem jest wtedy możliwa tylko za zgodą lekarza. Przeciwwskazaniem do stosowania klotrimazolu są zaburzenia czynności nerek, wiek poniżej 11 i powyżej 65 lat. Osoby znajdujące się poza dopuszczalnym przedziałem wiekowym mogą stosować lek tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Poza tym nie można stosować żadnych preparatów z klotrimazolem w przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na ową substancję.

Wśród najczęstszych możliwych działań niepożądanych dochodzi do miejscowych odczynów alergicznych, objawiających się pieczeniem, świądem, kłuciem, podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem i nadmiernym złuszczeniem. Jak informują lekarze, możliwe są także ogólnoustrojowe reakcje, polegających na dusznościach, niskim ciśnieniu tętniczym oraz omdleniach.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej