Kim jest pedodonta? Zakres obowiązków stomatologa dziecięcego

aywan88/getty images

Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy wykonuje przeważnie fluoryzację, lakowanie, lakierowanie, lapisowanie zębów czy ekstrakcję zębów mlecznych i stałych. Wymagana jest od niego cierpliwość, zdolność komunikowania się z dziećmi i rozładowywania negatywnych emocji.

Pedodoncją określa się dziedzinę stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem dziecięcych zębów. Powstała dlatego, że jama ustna i zęby najmłodszych znacznie różnią się od tych, które mają dorośli. Dodatkowo dzieci wymagają specjalnego podejścia psychologicznego. Pedodonta zatem oprócz wiedzy i umiejętności z zakresu układu stomatognatycznego powinien też mieć odpowiednie kompetencje społeczne.

Kim jest pedodonta?

Pedodonta to określenie stosowane wobec stomatologa dziecięcego. Inaczej nazywa się go także stomatologiem wieku rozwojowego. Pedodoncja powstała ze względu na odrębności w budowie zębów, ale i układu stomatognatycznego, jakie zauważa się pomiędzy osobami będącymi w okresie rozwojowym a dorosłymi. Wiąże się to ze specyficznym postępowaniem i odrębnymi metodami leczenia.

Jaki powinien być pedodonta?

Ze względu na to, że dziecko to niezwykle wrażliwy pacjent, który żywo reaguje na bodźce psychiczne i fizyczne, od pedodonty wymagane jest odpowiednie podejście do tej grupy chorych. Na komfort wizyty wpływa w dużym stopniu umiejętność nawiązania kontaktu z dzieckiem i wpływania na jego postawę emocjonalną – łagodzenie strachu, buntu, lęku, niecierpliwości czy niepokoju.

Pedodonci starają się wyrobić u dzieci prawidłowe nawyki dbania o zęby i kreować pozytywny wizerunek stomatologa, który powszechnie kojarzony jest ze stresem i bólem. Nieprzyjemne doświadczenia stomatologiczne w wieku dziecięcym bywają przyczyną niechęci wobec dentysty w dorosłym życiu. Dobrą praktyką podczas pierwszych wizyt jest zmniejszenie niechęci pacjenta pediatrycznego dzięki podejściu adaptacyjnemu – oprowadzeniu po gabinecie, pokazaniu sprzętu medycznego, opowiedzeniu o sposobach i istocie higieny jamy ustnej.

Pedodoncja – mylne przekonania społeczeństwa o stomatologii dziecięcej

Wśród części społeczeństwa panuje mylne przekonanie o braku potrzeby leczenia zębów mlecznych, gdyż mają one charakter czasowy i wypadają. To błąd, ponieważ w dużym stopniu wpływają na późniejszą kondycję uzębienia stałego, zwłaszcza zaś zachowanie dobrego zgryzu.

Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego pozwolą na szybkie wykrycie i wyleczenie nieprawidłowości jeszcze w początkowej fazie. Pierwsza wizyta dziecka u pedodonty powinna mieć miejsce po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Należy ponadto zgłaszać się co 4 miesiące na wizyty kontrolne.

Jakie sposoby na zjednanie pacjenta zna pedodonta?

W przypadku, gdy konieczne okazuje się leczenie tradycyjne, wiele gabinetów stosuje kolorowe wypełnienia i daje dziecku swobodę w wyborze plomby. Dodatkowo niektóre kliniki wyposażone są w smakowe żele znieczulające, ekran filmowy z bajkami podczas leczenia stomatologicznego czy kącik zabaw z zabawkami i kolorowankami, z którego skorzystać można w oczekiwaniu na wizytę. W większości gabinetów stomatologii dziecięcej po wizycie dzieci otrzymują niewielki prezent w formie naklejek dla dzielnego pacjenta czy dyplomu za odwagę.

Zakres działań pedodonty

Pedodonta zajmuje się:

  • leczeniem zębów mlecznych, czyli pierwszych zębów człowieka, które rosną średnio do 30 miesiąca życia. Jest ich 20, po 10 na każdy łuk zębowy. Wypadają w wieku 6–13 lat;
  • ząbkowaniem, czyli procesem wyrzynania zębów mlecznych. Pierwsze zazwyczaj wyrzynają się zęby dolne. Proces rozpoczyna się około 6 miesiąca życia;
  • zaburzeniami ząbkowania, czyli nieprawidłowościami w wyrzynaniu się zębów mlecznych lub stałych (np. przemieszczenie zęba, stan zapalny dziąsła brzeżnego, występowanie zębów zatopionych, zapalenie mieszka zęba, ząbkowanie przedwczesne lub opóźnione, zęby zatrzymane);
  • leczeniem niedojrzałych zębów stałych;
  • nauką prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • profilaktyką i leczeniem próchnicy, wad zgryzu, chorób błony śluzowej u dzieci.

Organizacja zrzeszająca pedodontów

Organizacją zrzeszającą pedodontów jest Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej z siedzibą w Krakowie. Instytucja powstała w 2013 roku. Celem PTSD jest:

  • organizacja skierowanych do społeczeństwa akcji edukacyjnych, szkoleń, kursów, sympozjów, konferencji naukowych;
  • opracowanie wytycznych odnośnie do postępowania w stomatologii dziecięcej;
  • ujednolicenie wiedzy w obrębie pedodoncji;
  • rozwój polskiej stomatologii dziecięcej;
  • publikacja artykułów naukowych w czasopiśmie „Nowa Stomatologia”.

W 2014 roku z inicjatywy PTSD i firmy Colgate powołany został Polski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (z ang. Alliance for a Cavity Free Future, ACFF). Celem jego działalności jest opracowanie zaleceń z zakresu higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży. Instytucją o zbliżonym charakterze działań do PTSD jest Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej z siedzibą w Sopocie. W ramach jej funkcjonowania publikowany jest kwartalnik naukowy „Polska Stomatologia Dziecięca”.

Bibliografia:

1. A.C. Cameron, R.P. Widmer, Stomatologia dziecięca, Urban & Partner, Wrocław 2013.

2. M. Szpringer-Nodzak, M. Wochna Sobańska, Stomatologia wieku rozwojowego, PZWL, Warszawa 2006.

3. D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press International, Otwock 2017.

Zobacz film: Stomatologiczne zabiegi dla dzieci

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 12.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej