Kim jest i czym zajmuje się ortodonta? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Ortodonta to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem wad zębowych i zgryzowych przy jednoczesnej poprawie estetyki uśmiechu. W ich korygowaniu korzysta z różnych aparatów ortodontycznych. 

Ortodonta to specjalista, którego usługi cieszą się w ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem. Związane jest to z przykładaniem coraz większej wagi do wyglądu zewnętrznego. Leczenie ortodontyczne dotyczy zarówn'

=o dzieci, jak i dorosłych. Wdrażane jest w celach estetycznych, czynnościowych i profilaktycznych.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to specjalista z zakresu ortodoncji, czyli dziedziny stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad zgryzu, czyli zaburzeń w budowie i czynnościach zębów, łuków zębowych oraz zachodzących między nimi relacji. Wady te mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony, a biorąc pod uwagę płaszczyznę przestrzenną powstania, mogą być pionowe, poziome i poprzeczne. Nazwa ortodoncja pochodzi z języka greckiego od dwóch słów – orthos, co znaczy „prosty” i odous tłumaczonego jako „ząb”.

Czym zajmuje się ortodonta?

W zakresie obowiązków ortodonty znajdują się:

  • badanie przebiegu wzrostu i rozwoju narządu żucia,
  • zapobieganie i leczenie nieprawidłowości narządu żucia,
  • poznawanie czynników, które sprzyjają i zaburzają jego prawidłowy wzrost i rozwój.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Długość leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju i nasilenia wady. Proces terapeutyczny opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniu klinicznym, obrazowym, pobraniu i oglądzie gipsowych odcisków uzębienia. Na tej podstawie następuje ustalenie planu leczenia. W celu poprawy funkcjonowania narządu żucia lekarz ortodonta zaleca założenie aparatu ortodontycznego.

Jak działa aparat ortodontyczny? Funkcjonowanie opiera się na wywieraniu delikatnego ucisku na zęby i szczęki. Proces ten trwa dość długo, gdyż wymaga przebudowy tkanki kostnej w obrębie zębodołów. Średnio zajmuje to 2–3 lata. Chory przychodzi na regularne wizyty kontrolne, które odbywają się co 4–6 tygodni. Po zakończeniu leczenia – zdjęciu aparatu ortodontycznego wskazane jest zakładanie aparatu retencyjnego w celu utrzymania uzyskanego efektu terapeutycznego.

Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego?

Korzyści z leczenia ortodontycznego są ogromne. Zapewnia ono poprawę profilu twarzy i funkcji żucia, prawidłowy rozwój szczęk lub nadanie im pożądanego wzorca. Zapobiega próchnicy, chorobom stawów skroniowo-żuchwowych i przyzębia. Wpływa korzystnie na poprawę wymowy, a w razie potrzeby przygotowuje zęby do innego leczenia.

Kiedy warto pójść z dzieckiem do ortodonty? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Kiedy warto pójść z dzieckiem do ortodonty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Z jakimi chorobami ma do czynienia lekarz ortodonta?

Ortodonta zajmuje się następującymi wadami zgryzu:

  • pionowymi – zaburzeniem położenia dolnego łuku zębowego względem górnego; wśród nich wyróżnia się wady dotylne np. tyłozgryz oraz doprzednie np. przodozgryz;
  • poziomymi – zaburzeniem położenia górnego łuku zębowego względem dolnego, np. zgryzem otwartym, głębokim;
  • poprzecznymi – zgryzem krzyżowym czy przewieszonym (gdy zęby górnych i dolnych łuków zachodzą na siebie);
  • złożonymi – wadami z różnych płaszczyzn przestrzennych.

Ortodonta ma najczęściej do czynienia z takimi chorobami, jak:

  • stłoczenie zębów – stan, w którym zęby nie mieszczą się w wyrostku zębodołowym i nachodzą na siebie;
  • przodozgryz górny – stan, w którym przednie górne zęby wysunięte są zbyt mocno do przodu, przez co wystają ponad dolne zęby;
  • wysunięcie żuchwy — stan, w którym przednie dolne zęby wysunięte są zbyt mocno do przodu lub przednie górne zęby są za mocno cofnięte;
  • przemieszczenie linii środkowej – stan, w którym środek przednich górnych zębów nie leży w jednej linii ze środkiem przednich dolnych zębów;
  • szpary – stan, w którym odstępy między zębami są zbyt duże.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne najprościej dzieli się na ruchome i stałe. Pierwsze z nich zaleca się dzieciom podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Można je wyjmować na określony czas np. do jedzenia lub mycia zębów. Zbudowane są z akrylowej płytki, dopasowanych do zębów drucianych klamer i łuków. Aparaty stałe zaleca się dorosłym i młodzieży. Zbudowane są z przymocowanych do szkliwa specjalnym klejem pierścieni i zamków. Do nich przy użyciu ligatur tzw. gumeczek przytwierdza się sprężysty drut. Oprócz tradycyjnych metalowych aparatów stałych wyróżnia się także:

  • tytanowe – wykonane ze stopów tytanu, ze względu na wysoką biokompatybilność przeznaczone dla alergików;
  • estetyczne – ceramiczne, porcelanowe, ceramiczno-kompozytowe, kryształowe, szafirowe; stworzone dla osób, które chcą zmniejszyć widoczność aparatu;
  • lingwalne – mocowane od strony języka, dzięki czemu w ogóle niewidoczne na zewnątrz.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne w Polsce do 12 roku życia jest częściowo refundowane – nie obejmuje aparatów stałych. Po osiągnięciu 13 lat konsultacja ortodontyczna i wszelkie przeprowadzane przy tej okazji usługi są odpłatne. Koszt prywatnego leczenia ortodontycznego jest duży – wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Bibliografia:

1. R. Nanda, Estetyka i biomechanika w ortodoncji, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 04.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej