Kiedy pojawić się może ból ucha przy przełykaniu?

Fot. Aleksej Sarifulin / Getty Images

Ból ucha przy przełykaniu jest najczęściej wywołany przez stan zapalny toczący się w uchu. Trudnościami w połykaniu i bólem promieniującym w kierunku uszu objawia się zapalenie gardła. Podobne dolegliwości występują w przebiegu anginy.

Ból ucha przy przełykaniu jest dość uciążliwym objawem. Najlepiej skonsultować go u laryngologa, który po dokładnym obejrzeniu ucha i gardła będzie mógł określić przyczynę bólu i sposób jego leczenia. Oprócz stanu zapalnego ucha czy gardła ból ucha przy przełykaniu pojawić się może po wyrwaniu zęba oraz w przebiegu procesów nowotworowych.

Ból ucha przy przełykaniu – zapalenie ucha

Jednym z częstszych źródeł bólu ucha przy przełykaniu jest zapalenie ucha środkowego, za które odpowiadać mogą infekcja wirusowa bądź bakterie, a zwłaszcza te należące do gatunków Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis.

Objawami pojawiającymi się przy zapaleniu ucha środkowego są: niedosłuch, gorączka, wydzielina wypływająca z ucha, uczucie pełności w przewodzie słuchowym, pulsowanie w uchu, osłabienie. Objawy są zazwyczaj jednostronne.

Na zapalenie ucha środkowego stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, jak paracetamol czy ibuprofen. W przypadku podłoża bakteryjnego zaleca się antybiotyk – amoksycylinę lub makrolidy.

Ból gardła i ucha przy przełykaniu śliny – zapalenie gardła

Ból gardła i ucha przy przełykaniu śliny może być objawem zapalenia gardła, które w większości przypadków wywołane jest infekcją wirusową. Znacznie rzadziej stwierdza się udział bakterii. Szacuje się, że bakteryjne zakażenie gardła występuje u 15% dzieci w wieku szkolnym i 4–10% dorosłych pacjentów. Za około 65% przypadków zapalenia gardła odpowiada wcześniejsze przeziębienie. Szczyt zachorowań obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym.

O tym, co szkodzi naszym uszom dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6 

Oprócz bólu gardła i ucha przy przełykaniu do objawów zapalenia gardła należą: gorączka, katar, kaszel, chrypka, pieczenie, kłucie, drapanie i uczucie suchości w gardle, dreszcze. Pacjenci skarżą się ponadto na uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy i mięśni, nadmierną potliwość, ból podczas mówienia. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i obrzęknięta. Wirusowe zapalenie gardła ustępuje samo w ciągu 5–7 dni.

Jeżeli czynnikiem sprawczym zapalenia gardła była infekcja wirusowa, to nie stosuje się antybiotykoterapii. Antybiotyk podaje się wyłącznie przy zapaleniach bakteryjnych. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. W obu przypadkach realizowane jest leczenie objawowe. Choremu podaje się środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a zwłaszcza te zawierające paracetamol i ibuprofen. Warto podawać też preparaty bogate w witaminę C w celu poprawy ogólnej odporności organizmu. Konieczne jest zażywanie leków na ból gardła, które mogą mieć postać syropów, płukanek, aerozoli czy tabletek do ssania. Jeśli ból ucha i gardła przy przełykaniu spowodowany jest zapaleniem gardła, warto realizować lekkostrawną, półpłynną dietę i spożywać duże ilości płynów, by nawilżyć śluzówkę gardła i zapobiec odwodnieniu organizmu. Skuteczne okazać się mogą także domowe sposoby na ból i stan zapalny. Działanie łagodzące proces zapalny w gardle przynosi płukanka sporządzona z rumianku, szałwii i malin.

Ból gardła i uszu przy przełykaniu – angina

Ból gardła i uszu przy przełykaniu pojawia się w przebiegu anginy, czyli ostrego zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Stan ten w większości przypadków wywołany jest przez bakterie. Szczególnie często stwierdza się udział paciorkowców z grupy A — Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca ropotwórczego. Znacznie rzadziej za powstanie anginy odpowiadają inne bakterie, jak gronkowce, pałeczka grypy (Haemophilus influenzae) czy dwoinki zapalenia płuc. Angina występuje najczęściej u dzieci między 4. a 7. rokiem życia. Jednakże zachorowania odnotowywane są także wśród starszych dzieci i osób dorosłych. Angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Do rozwoju jej doprowadzić może kontakt z zainfekowanymi przedmiotami.

Angina oprócz ból ucha i migdałka przy przełykaniu objawia się powiększeniem węzłów chłonnych szyi, białym nalotem na migdałkach, które są przekrwione i obrzmiałe, gorączką dochodzącą nawet do 40℃, bólem głowy, brzucha i bólami kostno-stawowymi, utratą apetytu. U dzieci prócz wymienionych wyżej objawów pojawiają się także silne wymioty i mdłości, śluzowate stolce. W większości przypadków objawy anginy paciorkowcowej ustępują po 5 dniach.

Ból ucha przy przełykaniu śliny towarzyszący anginie bakteryjnej leczy się antybiotykami. Wyjątkowo skuteczna jest penicylina, ponieważ nie ma paciorkowców odpornych na penicylinę. Zastosowanie znajdują też: erytromycyna, klarytromycyna, klindamycyna. Podczas anginy zaleca się pozostanie w łóżku, gdyż choroba często objawia się dość podwyższoną temperaturą. Chorzy powinni także pamiętać o dbaniu w sposób szczególny o higienie jamy ustnej. Choremu należy podawać środki miejscowo odkażające, które wykazują działanie przeciwbólowe, zmniejszają przekrwienie i obrzęk śluzówki. Warto płukać chore gardło roztworem wody utlenionej lub octu jabłkowego.

Ból ucha i gardła przy przełykaniu – choroba nowotworowa

Objawy, takie jak: jednostronny bólu gardła promieniujący do ucha, krwawienie z jamy ustnej, trudności z połykaniem i guz w jamie ustnej lub uwypuklenie na szyi, świadczyć mogą o chorobie nowotworowej. Towarzyszyć im mogą ogólne osłabienie, brak apetytu i utrata masy ciała. Nie stwierdza się gorączki. Chorzy mają wrażenie tzw. guli w gardle.

Bibliografia:

1. Latkowski J.B., Olszewski J., Ucho, nos, gardło i krtań, Warszawa, PZWL, 2007.

2. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

Data aktualizacji: 12.06.2022,
Opublikowano: 12.06.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej