Kiedy pojawiają się zachcianki w ciąży? Na czym polegają?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Nie ma wyraźnej granicy występowania zachcianek w ciąży. U niektórych kobiet to zjawisko pojawia się bardzo późno, u części nawet wcale. Zachcianki ciążowe powinny być realizowane z rozwagą. Ustępują po porodzie, jednak wcześniej nastręczają kobiecie różnych uciążliwych objawów.

Dawniej, gdy nie było dostępnych tak dokładnych badań ultrasonograficznych, kobiety bazowały na różnych ludowych przesądach, by określić prawdopodobną płeć dziecka. Metody uznawano jako skuteczne, bo w końcu było aż 50% szans na poprawną diagnozę. Do dziś utrzymuje się przekonanie, że zachcianki w ciąży mogą wskazywać na prawdopodobną płeć dziecka. Zachcianki w ciąży to jednak sposób, w jaki organizm dopomina się pewnych produktów. Powinno się jednak zachować rozwagę w kwestii realizacji wszystkich ciążowych zachcianek.

Kiedy zaczynają się zachcianki w ciąży?

Nie ma żadnej reguły dotyczącej pojawiania się zachcianek w ciąży. Nie jest też zasadą, że każda kobieta w ciąży ma typowe zachcianki ciążowe. Każdy człowiek bowiem niejednokrotnie czuje ochotę zjedzenia np. czekolady. Typowa zachcianka ciążowa charakteryzuje się tym, że kobieta czuje nie tylko psychiczną, ale często wręcz fizyczną potrzebę spożycia jakiegoś produktu. Wynika to z niedoborów niektórych minerałów czy substancji odżywczych w organizmie. Zdarza się, że kobieta łączy ze sobą produkty, które normalnie nie współgrają ze sobą. Sztandarowym przykładem jest zawsze ogórek kiszony w połączeniu z kremem czekoladowym. Niejednokrotnie jednak potrzeby organizmu są przez kobietę mylnie rozpoznawane i spożywa ona często różne słodycze, zrzucając to na barki zachcianek ciążowych.

Początek ciąży najczęściej nie jest dla kobiety szczególnie komfortowy, jeśli chodzi o samopoczucie i zachcianki kulinarne. Niewielu kobietom w tym czasie towarzyszy apetyt, wręcz przeciwnie, wiele z nich traci na wadze, ma nudności i wymioty. Dopiero od drugiego trymestru samopoczucie się poprawia, wraca apetyt, a co za tym idzie – wtedy najczęściej pojawiają się zachcianki ciążowe. Choć jak wcześniej wspomniano, nie jest to regułą. Niekiedy zachcianki pojawiają się dopiero pod koniec ciąży bądź nigdy nie występują.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Wśród ludowych przekonań panuje opinia, że nadmierna chęć kobiety na słodkie wskazuje na dziewczynkę, a na kwaśne – na chłopca. Nie ma to jednak absolutnie żadnego przełożenia na praktykę. Siłą rzeczy, jeśli jest 50% szans na trafienie właściwej płci, to sprawdzalność tej metody jest znikoma. Tak naprawdę smaki i zachcianki w ciąży absolutnie nie zależą od płci dziecka. Wiele kobiet mających urodzić dziewczynkę czuje wręcz odrzucenie względem niektórych produktów słodkich, i odwrotnie.

Przyczyny zachcianek w ciąży

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta dopiero od drugiego trymestru, jednak zaledwie o ok. 300 kalorii. Jednak nie jest to na tyle spektakularna ilość dodatkowych kalorii, by pozwolić sobie na spore pofolgowanie. Mimo iż pojawia się ochota na łatwo przyswajalne źródła energii, takie jak węglowodany, to jednak kobieta powinna pamiętać, że przyczyną jej zwiększonego zapotrzebowania na jedzenie jest przede wszystkim zapotrzebowanie na związki budulcowe, czyli białko. Niejednokrotnie zachcianki w ciąży mają związek z różnymi niedoborami pokarmowymi. Wzrasta bowiem w ciąży istotnie konieczność podaży witamin i minerałów. Jeśli kobieta je niewłaściwie suplementuje, może dojść do ich niedoborów, co w pierwszej kolejności objawia się swego rodzaju zachciankami. Na przykład nagła chęć na czekoladę niekoniecznie musi oznaczać, że kobieta po prostu ma chęć na czekoladę. Taka zachcianka może być wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na magnez czy potas.

Ponadto pojawiające się w ciąży nudności często są skutecznie hamowane, jeśli po pewnym posiłku narastają, kobieta często zmienia smak na przyjazny dla niej i hamujący uczucie nudności. Stąd też dziwne dla otoczenia połączenia.

Niejednokrotnie zdarza się, że zachcianki w ciąży wiążą się z drastyczną zmianą upodobań kulinarnych kobiety. Nie powinno więc dziwić np. spożywanie mięsa przez wegetarianki. Organizm domaga się u nich źródeł białka dla rozwoju dziecka.

Zachcianki w ciąży – umiar

Kobieta powinna odróżnić, czy dana zachcianka to typowa zachcianka ciążowa, czy tylko lekka ochota zjedzenia czegoś dobrego. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wymagane jest spełnienie zachcianki. Jeśli np. kobieta czuje potrzebę napicia się wina, to zdecydowanie nie powinna jej ulegać. Zdrowy rozsądek powinien również towarzyszyć sięganiu po słodycze.

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? Czy odchudzanie to dobry pomysł? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 25.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej