Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Objawy i przebieg

Fot: ollinka / gettyimages.com

Pierwsza miesiączka występuje, gdy jajniki zaczynają produkować odpowiednie ilości hormonów płciowych. U polskich dziewczynek ma to miejsce w wieku ok. 12–13 lat. Objawy przed pierwszą miesiączką to przede wszystkim pojawienie się wydzieliny z pochwy, plamienie, ból podbrzusza.

Miesiączka to wydalanie z organizmu niezapłodnionego jaja razem z endometrium, czyli wyściółką macicy. Odbywa się to cyklicznie co miesiąc – cykl menstruacyjny regulowany jest przez grupę różnych hormonów płciowych, których działanie może zostać zahamowane przez ciążę. Pierwsza miesiączka nazywana jest menarche (od greckich słów men ‘miesiąc’ i arche ‘początek’) i oznacza jednocześnie pierwszy cykl menstruacyjny.

Zobacz film: Co jeść, aby poprawić sobie humor podczas miesiączki? Źródło: 36,6

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka u dziewczynek rasy białej, również u młodych Polek, pojawia się mniej więcej w połowie okresu dojrzewania, czyli w wieku ok. 12 lat. Statystycznie jest to 12,8 roku. Pierwsza miesiączka może jednak wystąpić wcześniej lub później – rozpiętość między 9. a 16. rokiem życia uznaje się za prawidłową. Miesiączka, która pojawi się przedwcześnie, to tzw. menarche praecox. Stwierdza się ją u dziewczynek, które zaczęły miesiączkować w wieku poniżej 9 lat. Również brak pierwszej miesiączki u nastolatek po 16. roku życia powinien być sygnałem, by zgłosić się do ginekologa.

Objawy przed pierwszą miesiączką

U wielu dziewcząt pierwszy okres pojawia się niespodziewanie, np. w szkole. Można się do tej chwili przygotować, wypatrując specyficznych objawów wskazujących na zbliżającą się pierwszą miesiączkę. To m.in.:

  • pojawienie się wydzieliny z pochwy (może wystąpić nawet na kilka miesięcy przed menarche),
  • krótkie plamienia (gdy krwawienie trwa krótko i samoczynnie zanika, by pojawić się znowu za jakiś czas),
  • zmiana zabarwienia wydzieliny na brunatną (może wskazywać na początek pierwszej miesiączki),
  • rozdrażnienie, wahania nastrojów,
  • ogólne złe samopoczucie.

Przygotowanie się do wystąpienia pierwszej miesiączki ułatwi noszenie przy sobie (w plecaku, torebce) paczki podpasek. Dziewczynka, u której wystąpią powyżej opisane objawy, może zakładać na dzień wkładki higieniczne, szczególnie gdy przebywa poza domem.

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Pierwsza miesiączka a wzrost

Moment wejścia w okres dojrzewania jest u dziewczynek i chłopców różny, zależy bowiem od wielu czynników, m.in. wpływu środowiska (w tym od sposobu odżywiania) czy predyspozycji genetycznych. Ale uwaga! Współczesne dziewczynki dojrzewają szybciej niż ich mamy czy babcie.

Pierwsza miesiączka ma miejsce po ok. 14 miesiącach od szczytu skoku pokwitaniowego. W ten sposób nazywa się fazę dojrzewania płciowego, która charakteryzuje się intensywnym tempem wzrastania.

Skok pokwitaniowy oznacza przede wszystkim znaczny przyrost wysokości ciała – u dziewczynek występuje on ok. 2 lata wcześniej niż u chłopców i jednocześnie jest u nich mniejszy. W roku poprzedzającym dojrzewanie seksualne w szczycie skoku pokwitaniowego dziewczynce bądź chłopcu przybywa średnio 9–15 cm. Po wystąpieniu pierwszej miesiączki wzrost stabilizuje się – dziewczynka może jeszcze urosnąć, lecz raczej nieznacznie. Menarche oznacza bowiem szczyt tempa wzrastania.

W tzw. środkowym okresie pokwitania, poprzedzającym pierwszą miesiączkę, pojawia się owłosienie pod pachami oraz w miejscach intymnych. Następuje szybki przyrost masy ciała (w szczycie skoku pokwitaniowego nawet o 9 kg). Pierwsza miesiączka występuje u dziewczynek, u których tkanka tłuszczowa stanowi co najmniej 1/4 masy ciała.

Ponadto kształtują się narządy płciowe, rozrastają narządy wewnętrzne. Pierwsza miesiączka występuje ok. 2 lata od momentu, w którym zaczynają rozwijać się piersi. Zmieniają się również rysy twarzy.

W okresie dojrzewania płciowego wyróżnia się 2 fazy:

  • fazę przedpokwitaniową (od pojawienia się drugiego stadium rozwoju piersi – M2 do wystąpienia pierwszej miesiączki; M2 to tzw. stadium pączka związane z poszerzeniem się i uwypukleniem brodawki sutkowej),
  • fazę pokwitania (od pierwszej miesiączki do ustalenia cykli owulacyjnych i osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej).

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Jak wygląda pierwsza miesiączka?

Pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne. Z kolei pierwsza miesiączka może przebiegać bardzo różnie. Zazwyczaj trwa kilka dni (3–10). Okres może mieć różną obfitość (od skąpego krwawienia – często, przez normalny, do obfitego). Różna bywa też długość cykli menstruacyjnych. W okresie pokwitania mało które dziewczynki miesiączkują regularnie. Czasem druga miesiączka pojawia się już po 3 tygodniach, a czasem dopiero po 3 miesiącach. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od ok. 23–25 do ok. 32–34 dni. Cykle zwykle regulują się po ok. 1–2 latach od wystąpienia pierwszej miesiączki.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet. Źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. Ilona Szilágyi-Pągowska „Charakterystyka rozwoju somatycznego w okresie dojrzewania

2. Grażyna Jarząbek, Michał Pawlaczyk, Zbigniew Friebe „Przedwczesne pokwitanie dziewcząt


Data aktualizacji: 08.04.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej