Katowice. Lekarze uczą kolegów z zagranicy, jak naprawiać zastawki serca

Fot. monkeybusinessimages / Getty Images

Lekarze na całym świecie mają problem z chorymi mającymi wstawione zastawki serca, w których pojawiły się ubytki, a dokładnie - przecieki okołozastawkowe. Są one niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ mogą powodować ciężką niewydolność krążenia. Jak leczyć takich chorych? 

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu szkolą innych lekarzy, jak leczyć ubytki w zastawkach serca. Do leczenia wykorzystują specjalną technikę - ubytki zamykają za pomocą specjalnych korków – okluderów – wprowadzanych do organizmu pacjenta przez żyłę lub tętnicę.

Dzięki temu chorzy, przeważnie ludzie starsi, są w dobrej kondycji po zabiegu i szybciej wracają do zdrowia niż po reoperacji. Do tego typu zabiegów wykorzystywane są nowoczesne metody obrazowania, m. in. trójwymiarowe USG nakładane na obraz rentgenowski.

Katowiccy lekarze szkolą m. in. kolegów z Grecji czy Słowacji. Oczywiście takie zabiegi przeprowadzane są i w innych ośrodkach poza granicami Polski. Jednak, jak mówi kardiolog dr hab. n. med. Grzegorz Smolka z Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach, mieszczącej się w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca:

Nam udało się jednak wypracować technikę przeprowadzania ich skutecznie i szybko, co budzi zainteresowanie lekarzy specjalizujących się w tej metodzie. Cieszymy się, że możemy się dzielić tą wiedzą, korzystamy też z doświadczeń naszych gości.

Polecamy: Jak rozpoznać wczesne objawy zawału serca?

Zastawki serca

Zastawki w sercu zapobiegają cofaniu się krwi do jam serca. Najczęściej występującą wadą jest niedomykalność zastawki lub jej zwężenie. Bywa, że obie wady występują jednocześnie. Niedomykalności zastawek skutkują zaburzeniami pracy serca i ciśnienia tętniczego, dusznościami, uczuciem zmęczenia, kołataniem serca, a nawet objawami wstrząsu kardiogennego. 

Po co nam zastawki w sercu? Jak dokładnie działają? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jaką role pełnią zastawki w sercu? Źródło: 36,6

W ludzkim sercu znajdują się 4 zastawki:

  • zastawka mitralna (dwudzielna) – zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka; zbudowana z 2 płatków,
  • zastawka trójdzielna – zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka; zbudowana z 2–4 płatków,
  • zastawka aorty – zapobiega cofaniu się krwi z aorty do lewej komory; zbudowana z 3 płatków,
  • zastawka pnia płucnego – zapobiega cofaniu się krwi z pnia płucnego do prawej komory; zbudowana z 3 płatków.

Więcej na temat zastawek serca dowiecie się z artykułu: Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka

Problemy z sercem objawiające się zawrotami głowy, dusznościami czy uczuciem kołatania serca, jego "dziwnym" biciem wymagają zawsze konsultacji kardiologa. Kiedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza? Zobaczcie:

Zobacz film: Kiedy warto umówić się na wizytę do kardiologa? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.01.2019,
Opublikowano: 14.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej