Kardiowersja: wskazania, przeciwwskazania i powikłania

Fot. DjelicS / Getty Images

Kardiowersja elektryczna serca jest alternatywą kardiowersji farmakologicznej z użyciem leków antyarytmicznych. Wiąże się z ryzykiem powikłań jak każda procedura medyczna, jednak jej skuteczność jest bardzo wysoka.

Kardiowersja wykonywana jest celem przywrócenia prawidłowego rytmu serca. Istnieją dwa główne typy kardiowersji – farmakologiczna i elektryczna. Farmakologiczna kardiowersja polega na podaniu leków antyarytmicznych. Elektryczna natomiast jest zabiegiem medycznym z użyciem impulsu elektrycznego. Głównym wskazaniem do wykonania kardiowersji jest migotanie przedsionków.

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6

Co to jest kardiowersja?

Kardiowersja jest metodą leczenia zaburzeń rytmu serca, tzw. arytmii. Jak wiadomo, serce składa się z 2 przedsionków i 2 komór. W prawym przedsionku zlokalizowany jest fizjologiczny rozrusznik serca, czyli węzeł zatokowy. To on generuje autonomiczne impulsy do regularnej pracy serca, które następnie rozchodzą się po przedsionkach i komorach odpowiednimi drogami. Po przebyciu całej drogi impuls powinien wygasnąć i stworzyć miejsce dla kolejnego wyładowania. Gdy na jego drodze pojawi się jakakolwiek blokada bądź dodatkowa ścieżka, wtedy powstają zaburzenia rytmu serca. Kardiowersja ma na celu zrestartowanie tego układu. Na ułamek sekundy dochodzi do zatrzymania akcji serca, po czym rozrusznik ponownie zaskakuje i nadaje prawidłowy rytm serca.

Kardiowersji elektrycznej dokonuje lekarz, przykładając elektrody do klatki piersiowej i wysyłając impuls elektryczny do serca. W przeciwieństwie do defibrylacji, impuls ten musi być zsynchronizowany z pracą serca. Wysłanie impulsu, czyli wyładowanie, powinno nastąpić wraz ze skurczem komór, co widać na elektrokardiogramie (EKG) jako załamek R.

Jak wygląda kardiowersja elektryczna?

Kardiowersję wykonuje się w krótkim znieczuleniu (bez intubacji), ze względu na to, że jest to bolesny zabieg. Po założeniu wkłucia dożylnego podaje się choremu leki uspokajające, nasenne i przeciwbólowe. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i jest nieprzytomny. Monitoruje się jego parametry życiowe. Aparat, którym wykonuje się kardiowersję, to ten sam, z którego korzysta się podczas defibrylacji. Zmienione są jedynie parametry impulsu. Konieczne bywa wcześniejsze ogolenie klatki piersiowej, do której przykładane są łyżki kardiowertera lub naklejane elektrody. W odpowiednim momencie lekarz dokonuje wyładowania elektrycznego i sprawdza ponownie rytm serca, by przekonać się, czy kardiowersja była skuteczna. Niekiedy przeprowadza się więcej niż jedno wyładowanie. Po zabiegu pacjent, wybudziwszy się, nic nie pamięta. Wszystko trwa około 30 minut.

Po kardiowersji pacjent musi przebywać co najmniej przez kilka godzin pod obserwacją w szpitalu.

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6

Wskazania do wykonania kardiowersji elektrycznej

Najczęstszym wskazaniem do kardiowersji jest zbyt szybka akcja serca, niereagująca na inne leczenie, będąca zagrożeniem życia. W zaburzeniach przebiegających ze zbyt szybką akcją serca często wykonuje się pilne bądź planowe zabiegi kardiowersji elektrycznej. Najczęstsze stany, w których wykorzystuje się kardiowersję, to migotanie i trzepotanie przedsionków. Planowa kardiowersja stosowana jest u osób, u których kardiowersja farmakologiczna się nie sprawdziła bądź u których istnieją przeciwwskazania do stosowania leków antyarytmicznych. Planowe wykonanie kardiowersji pozwala na odpowiednie przygotowanie pacjenta i działania profilaktyczne, zapobiegające powikłaniom, czyli podaje się np. leki przeciwkrzepliwe.

Serce, jeśli pracuje zbyt szybko, nie zdąży odpowiednio się zregenerować i napełnić krwią, zanim dokona się kolejny skurcz. Związane jest to również z ogromnym nakładem energii. Objawy związane np. z migotaniem przedsionków mogą być niewyczuwalne dla chorego, a mogą pojawić się objawy utrudniające funkcjonowanie, jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność i objawy związane z upośledzeniem ukrwienia mięśnia sercowego czy mózgu.

Czy kardiowersja elektryczna jest niebezpieczna?

Kiedy rytm serca zostaje w jakikolwiek sposób zaburzony i chory cierpi z powodu np. migotania przedsionków, czas trwania tych zaburzeń zwiększa ryzyko powikłań po zabiegu. Chodzi przede wszystkim o tworzące się skrzepliny w przedsionkach serca. Powrót prawidłowej akcji serca wiąże się z tym, że podczas efektywnego już skurczu skrzeplina może przedostać się do komór serca, a dalej do krążenia, powodując zatorowość płucną, zawał serca, ostre niedokrwienie innych narządów, jak np. mózg. Aby zapobiec tego typu powikłaniom, wykonuje się przezprzełykową echokardiografię, która pozwala na uwidocznienie skrzeplin.

Innym powikłaniem mogą być miejscowe odczyny skórne w wyniku działania łyżek lub elektrod kardiowertera. Powikłanie w postaci oparzeń jest bardzo rzadkie. Zdarza się, że podczas kardiowersji wywoła się inne zaburzenia rytmu serca.

Skuteczność kardiowersji

Skuteczność kardiowersji zależy od czasu trwania i rodzaju choroby. Jeśli pacjent choruje na migotanie przedsionków od roku, szanse powodzenia zabiegu sięgają nawet 90%. Z każdym kolejnym rokiem szanse powodzenia zabiegu maleją. Trzepotanie przedsionków jest zdecydowanie lepszym – pod kątem rokowniczym – schorzeniem. Ryzyko zatorowości jest tu mniejsze, jak również czas trwania choroby ma mniejszy wpływ na skuteczność terapii.

Niekiedy mimo kardiowersji nie udaje się przywrócić prawidłowego rytmu serca. Wtedy należy rozważyć alternatywne leczenie farmakologiczne lub zabiegi elektrokardiologiczne.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 11.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej