Kardiomiopatia rozstrzeniowa – niebezpieczne rozcieńczenie ścian serca

Fot: pathdoc / fotolia.com

Kardiomiopatia rozstrzeniowa polega na rozciągnięciu włókien budujących ściany serca. W jej wyniku stają się one cienkie, a jama serca poszerza się i zaburzeniu ulega jej właściwa praca. Choroba zwykle prowadzi do niewydolności serca, a brak odpowiedniego leczenia może spowodować nagłą śmierć pacjenta.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób serca. Większość przypadków jest idiopatyczna – powstaje spontanicznie i ma niejasne podłoże. Może być jednak powodowana również znanymi czynnikami chorobotwórczymi. Pacjenci, którzy znajdują się w grupie ryzyka, powinni być otoczeni odpowiednią opieką lekarską.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa – podłoże choroby

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (znana również jako kardiomiopatia zastoinowa lub przekrwienna) może występować w każdym wieku i daje szereg objawów, które znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie. 

Choroba zmienia budowę mięśnia sercowego – sam narząd ulega powiększeniu, natomiast ściany stają się cieńsze i słabsze, co stopniowo wpływa na wydajność serca i doprowadza do zmniejszenia ilości przepompowywanej krwi

Zazwyczaj zaburzeniu ulega praca lewej komory. Najpierw dochodzi więc do lewokomorowej niewydolności serca, a następnie niewydolności obu komór, co wiąże się ze śmiercią pacjenta. Kardiomiopatia rozstrzeniowa może mieć podłoże genetyczne lub być schorzeniem nabytym. Dotyczy 5–8 ludzi na 100 000, w większym stopniu mężczyzn niż kobiety.

Przyczyny kardiomiopatii rozstrzeniowej

W przypadku kardiomiopatii rozstrzeniowej dziedzicznej komórki mięśnia sercowego mają zapisany błąd w materiale genetycznym. Ich jądra komórkowe są zbyt duże, wskutek czego serce pracuje niewydolnie. W większości odnotowywanych przypadków da się jednak określić czynnik, który wywołał chorobę. Może nim być m.in.:

  • przebyte zapalenie mięśnia sercowego o podłożu wirusowym (wywołane przez wirusy coxsackie b)
  • alkoholizm
  • zażywanie kokainy
  • toksyny (np. rtęć i ołów)
  • sarkoidoza
  • wirus HIV
  • ciąża (kardiomiopatia okołoporodowa)
  • dystrofie mięśniowe.

Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej

Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej są charakterystyczne dla chorób serca i układu krążenia. Zazwyczaj rozwijają się powoli, wraz ze zmianami zachodzącymi w obrębie mięśnia sercowego. Powoduje je niewydolność lewokomorowa oraz zbyt mała ilość krwi, przetaczanej właśnie przez serce. W późniejszym etapie rozwoju choroby pojawiają się również objawy charakterystyczne dla niewydolności prawokomorowej. Chorzy na kardiomiopatię rozstrzeniową skarżą się na:

  • zaburzenia rytmu serca
  • zmiany zakrzepowo – zatorowe
  • symptomy świadczące o niewydolności serca: łatwe męczenie się, niską tolerancję wysiłku, bóle i zawrtoy głowy, omdlenia, obrzęki kończyn dolnych
  • kołatania serca
  • zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków
  • duszności zarówno w trakcie wysiłku, jak i podczas odpoczynku
  • wysoką potliwość
  • bóle w klatce piersiowej
  • zawroty głowy, omdlenia
  • obrzęki kończyn dolnych
  • wodobrzusze
  • zaburzenia snu.

Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej

Podstawą leczenia kardiomiopatii jest przede wszystkim postawienie właściwej diagnozy. Chorzy, którzy trafiają do gabinetów kardiologicznych, często zjawiają się w nich zbyt późno, dlatego bardzo ważne jest zwrócenie się do lekarza bezpośrednio po zaobserwowaniu pierwszych objawów problemów z sercem. Szczególnie powinny zatroszczyć się o to osoby, których bliscy chorowali na kardiomiopatię rozstrzeniową, ze względu na dziedziczność choroby

W diagnostyce wyjątkowo pomocne jest badanie echokardiograficzne serca (ECHO), które umożliwia uzyskanie obrazu narządu, w tym ocenę grubości jego ścian, ruchy w określonych fazach pracy oraz przepływ krwi. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie biopsji serca. Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej ma na celu spowolnienie zmian i łagodzenie obserwowanych objawów.

Stosuje się przede wszystkim leki przeciwko arytmii serca, preparaty moczopędne, środki na nadciśnienie, poprawiające siłę skurczów oraz rozszerzające naczynia krwionośne. Często zaleca się również leki przeciwzakrzepowe, jeżeli choroba wiąże się z ryzykiem powstawania zakrzepów. W niektórych przypadkach wszczepia się stymulator mięśnia sercowego lub defibrylator, które zapobiegają nagłemu zatrzymaniu akcji serca. Jeżeli doszło do znacznego uszkodzenia mięśnia sercowego, konieczna może być również transplantacja serca.

Dieta w leczeniu kardiomiopatii rozstrzeniowej

Rokowania kardiomiopatii rozstrzeniowej nie muszą być złe – jeżeli pacjent zgłosi się do kardiologa odpowiednio wcześnie i będzie stosował się do wszystkich zaleceń, możliwe jest skuteczne hamowanie postępu choroby i normalne funkcjonowanie. Ważne będzie jednak zachowywanie odpowiedniej diety oraz stylu życia. Najlepszym dla serca jadłospisem jest bez wątpienia dieta śródziemnomorska, w której znajduje się dużo pieczywa (najlepiej jasnego i czerstwego), makaronów, warzyw, owoców, ryb i owoców morza. 

Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna – co prawda w niektórych przypadkach nie należy podejmować żadnych ćwiczeń, a choremu z powodu kardiomiopatii rozstrzeniowej przysługuje nawet renta. Większość osób może jednak spacerować i uprawiać sport rekreacyjnie, co pozwala stabilizować pracę serca – intensywność aktywności fizycznej należy omówić z lekarzem prowadzącym.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej