Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Fot. georgeclerk / Getty Images

Kąpiel kwasowęglowa może być mokra lub sucha, czyli gazowa. Zabieg opiera się na działaniu dwutlenku węgla (CO2). Wykorzystywany jest zwłaszcza w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia tętniczego krwi.

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg z zakresu balneoterapii, czyli działu fizjoterapii, który zajmuje się rehabilitacją z użyciem wód leczniczych. Kąpiel kwasowęglowa wykonywana jest zwłaszcza w celu obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Zabieg przeprowadzać można kilka razy tygodniowo. Przeważnie chorego poddaje się całej serii liczącej około 12 kąpieli. Z zabiegu skorzystać można zwłaszcza w uzdrowiskach czy sanatoriach.

Czym jest kąpiel kwasowęglowa?

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg balneoterapeutyczny, w którym zastosowanie ma dwutlenek węgla (CO2). Ze względu na sposób wysycenia wody tym gazem wyróżnia się kąpiel naturalną i sztuczną. W pierwszym przypadku z zabiegu skorzystać można w ramach leczenia uzdrowiskowego, w miejscach, w których występują wody wodorowęglanowe. Należą do nich m.in.: Złockie, Polanica-Zdrój, Żegiestów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Nałęczów, Długopole-Zdrój, Piwniczna, Muszyna, Krynica, Kudowa-Zdrój. Zawartość CO2 w tym przypadku nie powinna być mniejsza niż 400 mg/dm3. Z kolei sztuczne kąpiele kwasowęglowe opierają się na wodzie gospodarczej z wprowadzonym do niej przy użyciu specjalnego saturatora CO2, którego zawartość nie powinna być mniejsza niż 750 mg/dm3.

Formy wykonywania kąpieli kwasowęglowych

Kąpiel kwasowęglowa to jeden z zabiegów leczniczych stosowanych w hydroterapii, który wykonuje się w formie:

  • całościowych kąpieli, kiedy poziom wody sięga do linii sutkowej,
  • półkąpieli, kiedy poziom wody sięga okolic spojenia łonowego,
  • częściowych kąpieli kończyn górnych lub dolnych.

Kąpiel kwasowęglowa mokra trwa około 15 minut, a temperatura wody wynosi 33-34ᵒC. Ze względu na niekorzystne konsekwencje nadmiernie wdychanego unoszącego się nad wodą gazu na wanny nakłada się specjalne nakrycia oddzielające głowę chorego od oparów. Konieczne jest też zapewnienie sprawnej wentylacji pomieszczenia, w którym wykonuje się zabieg.

Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Kąpiel kwasowęglowa – wskazania

Kąpiel kwasowęglowa wskazana jest w przypadku: zmian zwyrodnieniowych, zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi, nieprawidłowości krążenia obwodowego, wczesnego stadium miażdżycy, zapalenia i bólów stawów kończyn, chorób reumatycznych, a także przy nerwicy, depresji, bezsenności, otyłości, chorobie Raynauda, schorzeniach układu oddechowego. W sposób szczególny zabieg polecany jest osobom chorym na cukrzycę, ponieważ poprawiając ukrwienie kończyn dolnych i obniżając poziom cukru we krwi, zapobiega rozwojowi stopy cukrzycowej. Kąpiel kwasowęglowa zalecana jest chorym na osteoporozę, chorobę Burgera, po urazach, poparzeniach, odmrożeniach, hipotonii i hipertonii, z obrzękami limfatycznymi, owrzodzeniem podudzi, zaburzeniami hormonalnymi. Stanowić może element odnowy biologicznej i regeneracji tkanek.

Działanie kąpieli kwasowęglowej na człowieka

Zabieg dwutlenkiem węgla, jakim jest kąpiel kwasowęglowa, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, w konsekwencji czego usprawnia krążenie krwi i obniża ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. Część badaczy donosi, że do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi dochodzi nie tylko u chorych zmagających się z nadciśnieniem, ale i niestety u osób z ciśnieniem w normie. Dodatkowo znosi opór obwodowy i umożliwia przesunięcie krwi na obwód. Zabieg hamuje nadmierną krzepliwość krwi, obniża poziom cholesterolu i glukozy w surowicy krwi. Niweluje skurcze mięśni gładkich i działa moczopędnie. Kąpiel kwasowęglowa wspiera pracę serca, gdyż obniża częstotliwość jego pracy i podnosi pojemność wyrzutową. Działa też korzystnie na układ oddechowy, gdyż rozszerza naczynia, przez co ułatwia oddychanie i wymianę gazową. Zabieg dodatkowo zapewnia relaks, odprężenie i uspokaja.

Polecamy: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Czym jest kąpiel kwasowęglowa sucha?

Inną formą jest kąpiel kwasowęglowa sucha, w trakcie której CO2 rozpuszczony zostaje w powietrzu. Kąpiel kwasowęglowa sucha wykonywana jest w specjalnie przygotowanej kapsule lub pomieszczeniach. Gaz unosi się na wysokości około 1 m od podłoża, a jego stężenie szacowane jest na średnio 1%. Badacze podkreślają, że jej działanie jest takie samo, jak mokrej kąpieli, przy czym w drugim przypadku CO2 oddziałuje intensywniej na organizm. Sucha kąpiel kwasowęglowa trwa około 20 minut. Wśród jej niewątpliwych plusów wymienia się większą higienę, brak konieczności rozbierania się chorego i korzystania z wanny, co może okazać się dość problematyczne dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Dodatkowo śliskie posadzki w przypadku kąpieli mokrej grożą upadkiem, co jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi w podeszłym wieku.

Kąpiel kwasowęglowa – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do kąpieli kwasowęglowych wymienia się m.in.: padaczkę, choroby nowotworowe płuc i nerek, niewydolność oddechową i krążenia, dializy nerek, hemofilię i inne schorzenia związane ze zbyt niską krzepliwością krwi, ciężką anemię. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas krwawienia miesiączkowego. Kąpiele kwasowęglowe nie powinny być łączone z innymi kąpielami leczniczymi. Godny podkreślenia jest fakt, że w przeciwieństwie od wielu innych zabiegów z zakresu hydroterapii, kąpiele kwasowęglowe mogą być stosowane u osób z wadami serca, po zabiegach kardiologicznych czy z rozrusznikami serca.

Bibliografia:

1. Kochański W.J., Balneologia i hydroterapia, Wrocław, Wydawnictwo AWF we Wrocławiu, 2002.

2. Ponikowska I., Kompendium balneologii. Kierunki i wskazania do leczenia uzdrowiskowego, Warszawa, Wydawnictwo Marszałek, 2004.

3. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Warszawa, PZWL, 2007.

4. Szafraniec R., Fryc W., Kochański M., Analiza wpływu pojedynczego zabiegu sztucznej wodnej kąpieli kwasowęglowej na parametry hemodynamiczne u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, „Fizjoterapia”, 2014, 22(4), s. 3-8.

Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej