Kalistenika – jak wygląda trening i jakie są efekty ćwiczeń? Zalecany plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych

Fot: Drobot Dean / fotolia.com

Kalistenika jest aktywnością fizyczną polegającą na treningu siłowym. W założeniu trening taki opiera się na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Wachlarz ćwiczeń, które można wykonywać w ramach kalisteniki, jest szeroki i dlatego mogą je wykonywać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane sportowo. 

Określenie kalistenika pochodzi z języka greckiego kallos sthenos, co oznacza „piękno i siła”. Nie jest to przypadek, ponieważ regularne wykonywanie ćwiczeń w ramach kalisteniki pozwala nie tylko wzmocnić, ale również wyrzeźbić mięśnie praktycznie całego ciała.

Ćwiczenia kalisteniczne: co robić w ramach treningu?

Treningi kalisteniczne opierają się na wykonywaniu prostych ćwiczeń, które większości osób mogą być znane głównie ze szkoły z lekcji wychowania fizycznego. Wystarczy zaledwie sześć rodzajów ćwiczeń, aby rozwinąć wszystkie partie ciała. Najlepiej jest wykonywać zestaw nazywany „Wielką szóstką kalisteniczną”. W jego zakres wchodzą takie ćwiczenia, jak:

  • pompki (na wzmocnienie klatki piersiowei i tricepsów),
  • przysiady klasyczne (na wzmocnienie i rozwinięcie mięśni nóg),
  • mostek (na mięśnie kręgosłupa),
  • podciąganie na drążku (rozwija biceps i mięśnie pleców),
  • unoszenie nóg (na mięśnie brzucha),
  • dipy, czyli pompki na poręczach (rozwijają mięśnie obręczy barkowej).

Wszystkie ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie trudności, czyli z różną liczbą powtórzeń oraz serii. W tym przypadku najwięcej zależy od kondycji fizycznej oraz sprawności osoby podejmującej się kalisteniki. Decydując się na treningi trzeba pamiętać o tym, aby wykonywać ćwiczenia z prawidłową techniką:

  • pompki klasyczne należy wykokonywać z dłońmi umieszczonymi pod barkami na szerokość nieco większą niż szerokość barków. Sylwetka powinna być prosta, a wzrok skierowany do ziemi. Aby uzyskać najlepszą efektywność, trzeba regulować oddech – wdychać powietrze przy opuszczaniu ciała, a nabierać podczas podnoszenia;
  • przysiady klasyczne powinny być wykonywane przy staniu w rozkroku na szerokości bioder. Ważne, aby stopy w całości dotykały podłoża i były stabilne. Kolana należy uginać do momentu, aż podudzie i udo utworzą kąt ok. 90 stopni;
  • mostek wykonuje się leżąc na plecach z ugiętymi kolanami. Ręce natomiast powinny być ułożone po obu stronach głowy tak, aby palce były skierowane w kierunku tułowia. Najpierw wskazane jest uniesienie bioder, a następnie barki;
  • podciąganie na drążku – w przypadku tego ćwiczenia konieczne jest posiadanie drążka zamontowanego na odpowiedniej wysokości. Zanim rozpocznie się podciąganie wskazane jest wykonywanie tzw. zwisu, czyli utrzymywanie ciężaru ciała poprzez trzymanie rąk na drążku. Dopiero kiedy to nie sprawia trudności można rozpocząć podciąganie, na początku najlepiej podchwytem (palce dłoni skierowane są w stronę ćwiczącego);
  • unoszenie nóg wykonuje się, leżąc na plecach z rękami wyprostowanymi wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na unoszeniu nóg kilka centymetrów nad ziemię przy jednoczesnym dociskaniu dłoni do ziemi na wysokości bioder. Ważne jest to, aby nie rozluźniać mięśni brzucha, ponieważ trening będzie miało efektywny;
  • pompki na poręczach, czyli popularne dipy można wykonywać na poręczach albo stabilnych krzesłach. Chwytając obie poręcze, należy unieść lekko nogi, a następnie unieść ciało poprzez prostowanie ramion. Ważne jest, by podczas unoszenia wydychać powietrze.

Kalistenika: plan treningowy

Kalistenika dla początkujących nie jest trudna i może być wykonywana nawet przez osoby, które wcześniej nie wykonywały większego wysiłku. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnej rozgrzewce, która powinna trwać od 5-7 minut. Trzeba rozgrzać wszystkie partie ciała poprzez wykonywanie najprostszych ćwiczeń, takich jak: trucht, wysoki, delikatne rozciąganie, krążenia ramion, głowy, bioder, kolan i stóp.

Należy zaznaczyć, że nie da się stworzyć uniwersalnego planu treningowego dla osób początkujących ze względu na możliwe różnice w kwestii wytrzymałości, kondycji czy założeń treningowych. Dlatego też poniższy plan jest przykładowy i wskazane jest go dostosowanie do własnych potrzeb. Trening najlepiej podzielić na trzy bloki:

  • PULL (pompki i dipy),
  • PUSH (podciąganie na drążku i unoszenie nóg),
  • LEG (ćwiczenia na nogi np. przysiady).

W każdym tygodniu wskazane są trzy jednostki treningowe z zachowaniem dnia wolnego na regenerację. W poniedziałek można rozpocząć trening PULL i PUSH, wtorek to dzień na regenerację, w środę PUSH i LEG, czwartek wolny, piątek PULL i LEG, sobota i niedziela dni wolne. W ramach każdego treningu należy wykonać po 10 serii po 5 powtórzeń każdego ćwiczenia. Regularne realizowanie takiego planu treningowego pozwoli zwiększyć masę mięśniową.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej