Kacper przeszedł operację wszczepienia zastawki płucnej Melody. Poznaj jego historię

Zobacz film: Historia Kacpra, który przeszedł operację wszczepienia zastawki płucnej Melody. Źródło: 36,6.

O chorobie Kacpra rodzice dowiedzieli się w szóstym miesiącu ciąży. Badanie USG pokazało, że całą jamę brzuszną chłopca zajmują nerki. Co gorsza, maluch nie oddawał moczu, to, co powinno zostać wydalone, pozostawało w organizmie dziecka. Kiedy chłopiec przyszedł na świat okazało się, że ma jeszcze problemy z sercem.

Kiedy Kacper trafił do Centrum Matki Polaki w Łodzi rozpoznano u niego wrodzoną siniczą wadę serca, czyli tzw. zespół Fallota. Ze względu na problemy z nerkami, lekarze zdecydowali, że podczas jednego zabiegu przeszczepią narząd i wszczepią zastawkę serca. Mimo że oba zabiegi zakończyły się sukcesem, to Kacper po czterech miesiącach ponownie znalazł się w szpitalu – konieczna była korekta zastawki.

Wszczepiona wtedy zastawka, zaczęła się jednak zużywać. Kacper, jak sam przyznaje ciągle czuł się zmęczony i chciało mu się spać. Nie mógł też samodzielnie chodzić, potrzebował pomocy rodziców. Po przejściu zaledwie kilku metrów dostawał zadyszki.

W takim stanie Kacper nie mógł dużej czekać. Kiedy ponownie trafił do szpitala, lekarze zdecydowali, że umieszczą w sercu chłopca nowoczesną zastawkę Melody. Powstaje ona z tkanek zwierzęcych, dodatkowo jest wzmocniona stentem. Największą zaletą tego rodzaju zastawek jest to, że jej umieszczenie w sercu nie wymaga otwierania klatki piersiowej pacjenta i przeprowadzenia kolejnej operacji, która mogłaby być zbyt niebezpieczna dla chorego.

Podczas wszczepiania zastawki Melody, lekarz wykonuje jedynie małe nacięcie na skórze i prowadzi zastawkę żyłą obwodową (zazwyczaj udową) do mięśnia sercowego.

Choć lekarze obawiali się, że podczas trwającego aż osiem godzin zabiegu, dojdzie do uszkodzenia przeszczepionej nerki, nic takiego się nie stało i zabieg zakończył się pełnym sukcesem. 

Po wszczepieniu zastawki życie Kacpra i jego rodziny zmieniło się o 180 stopni. Chłopak może biegać, nie męczy się, jeździ na rowerze i spędza czas z rówieśnikami.

Zobacz film: Jak wygląda przezskórna implantacja zastawki u dzieci? Źródło: 36,6.






Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 25.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej