Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
fot.GuidoMieth/GettyImages
Eksperci przewidują, że po pandemii COVID-19 wiele dotychczasowych znanych nam zasad postępowania zmieni się bezpowrotnie. Jaka przyszłość czeka transport międzynarodowy? Na to pytanie póki co nikt nie zna odpowiedzi. Nowym standardem może być odkażanie pasażerów przed lotem, pierwsze testy prowadzone są w Hongkongu.
O jakiej innowacji mowa?
Na lotnisku w Hongkongu stanęła specjalna budka marki CLeanTech, dzięki której w zaledwie 40 sekund osoba znajdująca się w środku kabiny może zostać zdezynfekowana. Specjalny spray, który znajduje się w kabinie zabije wszystkie wirusy znajdujące się na odzieży i skórze.
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie personelu lotniska i pasażerów jest priorytetem. Chociaż pandemia uderzyła w ruch lotniczy, to nie szczędzimy wysiłków, aby zapewnić, że lotnisko jest bezpiecznym środowiskiem dla wszystkich podróżujących
– zapewnił Steven Yiu, zastępca dyrektora ds. świadczenia usług na lotnisku w Hongkongu.
Czy kabina stanie na innych lotniskach?
Urządzenie jest w fazie testów, przed skorzystaniem z niego każdy jest poddany procedurze pomiaru temperatury. Na ten moment korzysta z niego wyłącznie personel znajdujący się na lotnisku. Jeśli urządzenie pomyślnie przejdzie kontrole i próby, dezynfekcji zostaną poddani pierwsi pasażerowie. Jednak eksperci teraz przewidują, że w przeciągu kilku tygodni lubi miesięcy budkę zobaczymy na wszystkich kontynentach.
Warto zaznaczyć, że władze lotniska w Hongkongu jako pierwsi wprowadzili inne systemy dezynfekujące. Mowa o specjalnych natryskach na wszystkich powierzchniach dotykowych oraz specjalnych robotach sprzątających, wyposażonych w ultrafioletowe światło i powietrzne sterylizatory. Przedstawiciele lotniska twierdzą, że dzięki takim innowacjom są w stanie pozbyć się 99,9 % wszystkich drobnoustrojów.
Zobacz film i dowiedz się co i jak trzeba dezynfekować:
Zobacz film: Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Specjaliści rozwiewają wątpliwości Źródło: 36,6
Autor:
Karina Kosmala
Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?