Joga kundalini – co to jest? Ćwiczenia, zagrożenia i korzyści z uprawiania kundalini jogi

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Joga kundalini to jedna z odmian jogi wokół której jest wiele kontrowersji. Jest tak dlatego, że akurat ta odmiana skupia się na rozwijaniu ezoterycznych systemów rozwoju duchowego. Joga kundalini jest postrzegana jako mistyczna i tajemnicza. Wykonywana w nieodpowiedni sposób może niekorzystnie wpływać na zdrowie osoby ćwiczącej. 

„Kundalini – co to jest?” - takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z tym rodzajem jogi. Kundalini joga ma na celu pobudzenie do działania wewnętrznych ośrodków energetycznych w ludzkim ciele. Osobom, którym udaje się wprowadzić w odpowiedni stan, pozwala to uzyskać pewną harmonię oraz równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną.

Jeśli chodzi o samo pochodzenie jogi kundalini, to wywodzi się ona z Indii. Trzeba jednak zaznaczyć, że na przestrzeni lat ewoluowała, a największą popularność osiągnęła w krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Jednym z głównych czynników mających wpływ na dużą popularność tej formy aktywności ma fakt, że do praktykowania kundalini jogi przyznaje się wiele gwiazd światowej muzyki i showbiznesu.

Joga kundalini: zagrożenia i korzyści ćwiczeń

Tak, jak w przypadku większości form aktywności fizycznej, tak i w przypadku jogi kundalini istnieją przeciwwskazania i zagrożenia związane z jej praktykowaniem, jak również korzyści, których jest całkiem sporo. Joga kundalini – zagrożenia, które są zazwyczaj wynikiem nieodpowiedniego wykonywania ćwiczeń:

  • urazy i kontuzje,
  • osłabienie organizmu,
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków z wykonywania kundalini jogi, należy stosować się do podstawowych zasad w kwestii jej praktykowania. Osoby początkujące, które nie miały wcześniej styczności z innymi rodzajami jogi nie powinny rozpoczynać ćwiczeń bez konsultacji z wykwalifikowanym nauczycielem czy trenerem. W początkowym etapie ćwiczeń można bowiem popełniać wiele błędów, które przyniosą więcej problemów niż korzyści, a nie o to przecież chodzi. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, które chciałyby rozpocząć przygodę z jogą kundalini. W takich przypadkach wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Jeżeli on stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań, to następnie należy udać się do nauczyciela jogi, który dostosuje odpowiedni harmonogram zajęć. Podobnie powinien wyglądać proces w przypadku osób mających problemy zdrowotne, głównie ze stawami i kręgosłupem. W takich przypadkach również bardzo ważne jest indywidualne postępowanie.

Lista korzyści wynikających z regularnego uprawiania jogi kundalini zawiera przede wszystkim kwestie związane odprężeniem i pozbyciem się stresu. Plusy z wykonywania jogi kundalini:

  • zwiększenie wiary we własne możliwości,
  • poprawa krążenia krwi,
  • dotlenienie organizmu,
  • uelastycznienie ciała i poprawienie jego ruchliwości,
  • redukcja stresu,
  • ogólna poprawa samopoczucia,
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia,
  • zwiększenie odporności organizmu,
  • pozbycie się negatywnych myśli.

Mimo że kundalini joga daje wiele korzyści, to przez niektóre środowiska jest uważana za niebezpieczną praktykę. Taką opinię wydają najczęściej środowiska religijne, które twierdzą, że kundalini ingeruje w sferę duchową człowieka, co może być niezgodne z daną wiarą. Każdy powinien zatem indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wykonywanie tego rodzaju jogi jest zgodne z jego przekonaniami. Należy jednak podkreślić, że jeżeli joga kundalini jest wykonywana zgodnie z zasadami, to praktyka jest całkowicie bezpieczna.

Joga kundalini: ćwiczenia. Na czym dokładnie polegają?

Kundlaini joga opiera się na praktykowaniu asany ćwiczeń oddechowych, mantry i medytacji. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że osoby, które chcą uczestniczyć w takich zajęciach nie muszą posiadać dużej siły fizycznej i być wysportowane. Należy jednak odpowiednio przygotować się do każdych zajęć. Przede wszystkim nie wolno spożywać posiłków do dwóch godzin przed treningiem oraz nie można uczestniczyć w zajęciach po spożyciu alkoholu lub innych środków.

Podstawowa jednostka zajęć jogi kundalini trwa 90 minut. Początkowo wykonywana jest tzw. mantra początkowa, czyli projekcja umysłu poprzez dźwięk. Po niej wykonywana jest rozgrzewka całego ciała, która przygotowuje je do ćwiczeń właściwych, czyli określonego przez nauczyciela zestawu asan (siedzenie w specjalnej pozycji). Zajęciom towarzyszy akompaniament mantr. Kolejnym etapem zajęć jest chwila na odpoczynek i rozluźnienie. Na koniec wykonywana jest natomiast tzw. matra końcowa, która ma na celu wprowadzenie uczestników w stan relaksu.

Zanim przystąpi się do zajęć z jogi kundalini warto pamiętać również o tym, aby wyposażyć się w wygodny, najlepiej bawełniany strój. Ponadto można mieć własną matę, ponieważ nie wszystkie miejsca oferujące zajęcia z jogi oferują uczestnikom maty, ale wymagają, aby posiadać własne. 

Zobacz film: Joga a religia. Źródło: Fakty


Data aktualizacji: 07.03.2018,
Opublikowano: 07.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej