Joga – jakie ćwiczenia i pozycje są najlepsze do medytacji?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Joga jest jednym z sześciu podstawowych systemów filozofii indyjskiej, który zajmuje się związkami między ciałem a umysłem. Ćwiczyć jogę może każdy, niezależnie od wieku, wagi czy wyznawanej religii.

Wbrew powszechnej opinii, joga nie jest tylko siedzeniem na macie „po turecku” i wykonywaniem dziwnych figur. To tylko jeden z elementów, które składają się na całość treningu. Dwa pozostałe są niewidoczne, ponieważ chodzi o rozwój sfery psychicznej i emocjonalnej. Głównym celem jogi jest poznanie własnego ciała oraz możliwości oddziaływania na nie psychiki. Dlatego bardzo ważnym elementem każdych zajęć jest odpowiednie skupienie i medytacja, pomagająca obserwować różnego rodzaju wibracje ciała. W jodze wyróżnia się osiem podstawowych stopni praktyki:

  • zasady moralne (yama),
  • praca nad samym sobą (niyamy),
  • ćwiczenia fizyczne i pozycje (asana),
  • kontrola oddechu i jego regulacja (pranayama),
  • kontrola zmysłów (pratyahara),
  • koncentracja (dharana),
  • medytacja (dhyana),
  • urzeczywistnienie jaźni (samadhi).

Poprzez praktykę jogi można dogłębnie poznać związki dotyczące ciała, umysłu i emocji. Nauka jogi mówi, że dzięki niej można systematycznie odkrywać złożoność rzeczywistości oraz jak własną pracą wpływać na własne relacje z otoczeniem.

Zobacz także: Czym jest pilates – jakie są ćwiczenia i ich efekty?

Zobacz film: Joga twarzy - jak ją wykonywać? Źródło: Warsztat urody

Hatha joga: na czym polega?

W Polsce jedną z najbardziej popularnych odmian jogi jest: hatha joga. Wywodzi się ona z tradycji indyjskiej i bazuje głównie na pozycjach asana, czyli siedzących. Jej podstawowym zadaniem jest fizyczne i energetyczne oczyszczanie organizmu. Hatha joga różni się od klasycznego rodzaju jogi tym, że nie jest tak mocno nastawiona na metafizykę i związanym z nią bytem człowieka, ale zawiera większość jej podstawowych elementów na czele z dążeniem do medytacji. W pojęciu hathajoga zamykają się wszystkie rodzaje jogi, które zawierają w sobie ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Można zaliczyć do nich:

  • autorskie systemy jogi dynamicznej (są to różnego rodzaju systemy jogi opracowane przez różnych nauczycieli głównie z Indii, w których największy nacisk kładzie się na pracę nad oddechem),
  • sivananada joga (ta forma jogi bazuje na wykonywaniu kwestii nakreślonych przez mistrza: prawidłowe ćwiczenia, odpowiednie oddychanie, prawidłowa relaksacja, prawidłowa dieta, właściwa medytacja),
  • joga lyengara (jedna z najpopularniejszych form jogi w naszym kraju, w której ćwiczenia wykonuje się dokładnie i powoli z wykorzystaniem elementów dodatkowych, jak: liny, klocki, krzesła etc.),
  • asztanga wijasa joga (seria ćwiczeń wykonywanych wedle określonej kolejności, charakteryzujących się dużą dynamiką).

Joga: pozycje pomagające walczyć z osłabieniem i bezsennością

Joga w domu może być wykonywana praktycznie przez każdego. Najważniejsze jest właściwe zaplanowanie ćwiczeń na kilka kolejnych dni i sumienne realizowanie planu. W przeciwieństwie do wielu innych aktywności fizycznych, w przypadku jogi nie potrzebny jest dzień przerwy na regenerację. Dlatego zdecydowanie lepiej stworzyć krótsze sesje treningowe na każdy dzień niż dłuższe, które będą realizowane co 2-3 dni. Osoba początkująca powinna posiadać matę do jogi, która poprawi komfort podczas ćwiczeń i ułatwi ich wykonywanie.

Joga dla początkujących opiera się na ćwiczeniach z zestawu asan i nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut. Docelowo treningi powinny być dłuższe, ale w pierwszej fazie przygody z jogą należy odpowiednio dozować liczbę ćwiczeń. Ponadto trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • trening powinien być wykonywany boso,
  • ćwiczenia powinny być wykonywane dopiero po 1,5 godziny po posiłku,
  • nie wolno praktykować jogi na materacu lub łóżku, najlepiej robić to na specjalnej macie,
  • należy stworzyć odpowiednie warunki do medytacji (musi być cicho i spokojnie),
  • podczas ćwiczeń należy rozluźniać mięśnie twarzy,
  • pozycje powinny być utrzymywane przynajmniej przez minutę,
  • zwracać dużą uwagę na oddychanie podczas ćwiczeń (regulowanie oddechu).

W domu można praktykować różne rodzaje jogi, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Bardzo popularne są pozycje, które pomagają walczyć z osłabieniem, bezsennością i rozładowują napięcie nerwowe.

Zobacz także: Co może nam dać joga?

Joga w ciąży: czy jest bezpieczna?

Często pojawiającym się pytaniem dotyczącym jogi jest kwestia możliwości jej praktykowania przez kobiety w ciąży. W tym temacie decydują kwestie indywidualne, wymagana jest konsultacja z lekarzem, który powinien wydać opinię. Jeżeli ciąża przebiega bez zakłóceń, to jest spora szansa na to, że lekarz zezwoli na wykonywanie ćwiczeń. Oczywiście w tym przypadku obowiązują pewne ograniczenia, ponieważ kobiety w ciąży nie powinny wykonywać niektórych ruchów. Dozwolone są podstawowe, które można wykonać w tzw. pozycji lotosu. Ćwiczenia jogi w czasie ciąży mogą przynieść szereg korzyści, takich jak:

  • pobudzenie krążenia,
  • regulacja układu hormonalnego,
  • zapobieganie bólom kręgosłupa,
  • ułatwienie oddychania i pozwolenie na jego pełne kontrolowanie,
  • wzmocnienie mięśni brzucha, krocza i ud.

Szczególnie wzmocnienie mięśni brzucha jest istotną kwestią dla kobiet w ciąży, ponieważ są one wykorzystywane podczas porodu.

Zobacz film: Joga a rozwój dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej