Język geograficzny – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Fot: adam88xx / fotolia.com

Język geograficzny nazywany jest łagodnym, przemieszczającym się zapaleniem języka lub rumieniem wędrującym języka. Może znikać i pojawiać się w różnych miejscach oraz kształtach, przypominając mapę.

Język geograficzny charakteryzuje się nieproporcjonalnymi, czerwonymi bądź bladoróżowymi polami, które mogą towarzyszyć niektórym chorobom. Zmianom może towarzyszyć ograniczony zanik brodawek nitkowatych, plamy są otoczone jaśniejszą, białą obwódką, która tworzy się na zewnętrznej powłoce, ich układ może imitować coś na kształt mapy.

Wędrujące zapalenie języka, jak sama nazwa wskazuje, może się przemieszczać i pojawiać w różnych miejscach i w postaci różnych kształtów. Czasami plamy są mniejsze, a innym razem większe. 

Najczęściej rumień wędrującego języka jest przekazywany genetycznie. Jednak nie jest to reguła. Dotknięta jest nim stosunkowo mała liczba osób. Bardzo rzadko towarzyszą mu plamy także po wewnętrznej stronie policzków. Lekarz podczas stawiania diagnozy sprawdza, czy pacjent nie ma zwyczaju przygryzania języka, co może być jedną z przyczyn nietypowego wyglądu tego organu.

Przyczyny języka geograficznego

Język geograficzny najczęściej ma podłoże genetyczne, występuje wtedy przez całe życie. Gdy jednak pojawia się znienacka, nie jest wynikiem zaburzeń genetycznych tylko symptomem choroby i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Może być zaczątkiem stanu zapalnego błony śluzowej, alergii, awitaminozy czy grzybiczego zakażenia jamy ustnej. Niekiedy wiąże się z cukrzycą, bielactwem lub łuszczycą. W każdym przypadku pacjent powinien zostać wysłany na konkretne badania dotyczące tych schorzeń. Może również pojawić się w ciąży i ustąpić po porodzie.

Język geograficzny – objawy

Ciemniejsze miejsca znajdujące się na języku najczęściej mocno się złuszczają. Język bywa wrażliwy wskutek spożycia alkoholu albo potraw o bardzo intensywnym smaku, a także gorących czy zimnych. W efekcie odczuwany jest ból, pieczenie lub szczypanie. Nierówności rumienia wędrującego języka mogą powodować rozmnażanie, a także szerzenie się infekcji wywołanej przez bakterie albo grzyby.

Leczenie języka geograficznego

Język geograficzny o podłożu genetycznym nie podlega terapii. Bóle związane z jego występowaniem powinno się łagodzić za pomocą środków znieczulających albo domiejscowo wykorzystywać sterydy. 

W przypadku gdy jest symptomem choroby, lekarz zapisuje pacjentowi konkretne leki, duże znaczenie ma również dieta. Język geograficzny może być także objawem alergii, podczas której trzeba jedynie wykluczyć alergeny. Rumień często jest powodowany przez niedobór witamin A czy tych z grupy B. Tutaj należy zastosować odpowiednią kurację witaminową.

Język geograficzny traktuje się jako element urody, gdyż jest zjawiskiem, które nie wymaga leczenia. Warto wystrzegać się pikantnych lub kwaśnych potraw, czerwonego wina, orzechów, cebuli, alkoholu, czosnku, pomidorów czy owoców o kwaśnym smaku, konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Język geograficzny u dzieci

Jak się okazuje, na język geograficzny cierpią również dzieci. W przypadku najmłodszych jest on koloru jasnej czerwieni, pokrywa go szaro-biały nalot. Mogą one obejmować niewielką część języka lub pokrywają go w całości. Układ rumienia przypomina mapę.

Leczenie przebiega podobnie jak u dorosłych. Jeśli rumień wędrującego języka nie został odziedziczony po rodzicach lub innych krewnych, to jego objawy można łagodzić za pomocą odpowiednich środków sterydowych lub znieczulających, w obu przypadkach działających miejscowo. W przypadku gdy dolegliwość jest objawem zakażenia grzybiczego, lekarz sięga po konkretne leki przeciwgrzybicze, natomiast jeśli język geograficzny wynika ze zbyt małej ilości witamin, stosuje się uzupełnianie brakujących składników.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej