Kawa - jak wpływa na organizm?
Jedni zaczynają od niej dzień, inni nie mogą znieść jej zapachu. Mimo że budzi różne emocje to z całą pewnością stanowi jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Kawa nie tylko świetnie smakuje, czy pobudza, ale też wspomaga działanie układu nerwowego. Zdaniem badaczy może minimalizować ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.
Pita regularnie i w rozsądnych ilościach (3-5 filiżanek dziennie) chroni przed rozwojem cukrzycy typu 2, działa przeciwnowotworowo. W ocenie specjalistów picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w obrębie prostaty, jelita grubego, czy wątroby.
Kiedy trzeba ograniczyć kawę?
Mimo tylu zalet są sytuacje, gdy kawę trzeba odstawić lub ją ograniczyć. Uważać powinny osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka i dwunastnicy. W ich przypadku kawa może zaostrzyć problem i nasilić dolegliwości bólowe.
Kawę powinny odstawić również osoby, które zmagają się z kamicą nerkową. Co ciekawe, to zalecenie dotyczy tylko wąskiego grona pacjentów, u których stwierdzono tzw. kwasicę szczawianową (chorzy poza kawą i mocną herbatą nie mogą spożywać rabarbaru, orzechów, produktów na bazie soi, czy czekolady).
Z picia kawy muszą zrezygnować także osoby, które mają problemy z trzustką. Napój może bowiem zaostrzyć dolegliwości, które towarzyszą chorobie.
Zobacz wideo: Czy kawa jest zdrowa?
Źródło: gazetawroclawska.pl