Jakim regulacjom i kontroli podlegają badania kliniczne w Polsce?

Fot: hero images / gettyimages.com

Podstawowym celem badań klinicznych jest sprawdzenie czy nowoopracowany lek jest bezpieczny, a przede wszystkim skuteczny w leczeniu danego schorzenia. Aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny muszą one podlegać określonym regułom i kontroli. Kto się tym zajmuje i kto czuwa nad rzetelnością badań klinicznych w Polsce?

W Polsce każdego roku rejestruje się ponad 400 nowych badań klinicznych. Szacuje się, że bierze w nich udział ponad 50 tysięcy pacjentów. Opracowanie nowego leku to proces, który może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Co ciekawe z 10 tysięcy badanych substancji, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu danego schorzenia, tylko jedna ma szansę w przyszłości zostać lekiem. Tym samym produkcja leku może się wahać od 0,8 do 1 mld dolarów!

Dobra Praktyka Kliniczna, czyli co?

Każde badanie kliniczne musi być prowadzone maksymalnie rzetelnie i wiarygodnie. Zasady, którymi powinny kierować się osoby, które prowadzą tego rodzaju programy określa tzw. dobra praktyka kliniczna. To międzynarodowe standardy etyczne i naukowe dotyczące planowania, prowadzenia, dokumentowania i ogłaszania wyników badań prowadzonych z udziałem ludzi. Zasady te zostały opracowane przez Międzynarodową Konferencję ds. Harmonizacji. Przestrzeganie tych standardów ma zagwarantować wiarygodności i dokładność uzyskanych danych oraz wyników. Dodatkowo chronią one uczestników badania, określają rodzaj i zakres odpowiedzialności, który spoczywa na sponsorze badania, głównym badaczu (razem ze współbadaczami, warto także zaznaczyć, że badanie kliniczne może prowadzić jedynie lekarz), komisji bioetycznej oraz organach regulujących przebieg programu.

Zasady te obowiązują i są przestrzegane w krajach Unii Europejskiej, Japonii i Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu możliwe jest wzajemne uznanie uzyskanych wyników.

Warunki prowadzenia badań klinicznych nad produktami farmaceutycznymi zostały uregulowane w dyrektywie 2001/20/WE. W Polsce określa je rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 maja 2012 roku w sprawie dobrej praktyki klinicznej.

Zobacz film: Czym są badania kliniczne. Źródło: Agencja TVN

Kto może uzyskać zgodę na prowadzenie badan klinicznych?

Sama chęć i gotowość do przeprowadzenia badania klinicznego to zdecydowanie za mało. Do rozpoczęcia programu niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na prowadzenie badania klinicznego. Aby je uzyskać konieczne jest spełnienie warunków, które zawarto w ustawie o "Prawie farmaceutycznym" z 6 września 2001 roku.

Prowadzone mogą być tylko te badania kliniczne na które prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał stosowne zezwolenie. Niezbędna jest także pozytywna opinia komisji bioetycznej.

Dopiero po uzyskaniu niezbędnych zgód badanie klinicznego wpisywane jest do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych. Warto zaznaczyć, że ustawa o prawie farmaceutycznych wymaga prowadzenia badań klinicznych zgodnie z Dobrą Praktyką Kliniczną, która szczegółowo określa standardy i zasady prowadzenia tego rodzaju projektów.

Badania kliniczne w Polsce prowadzą m.in. Centra Medyczne Synexus. To międzynarodowa sieć przychodni zlokalizowanych na całym świecie. Ośrodki sieci w Polsce znajdują się w Gdyni, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Częstochowie, Łodzi i Wrocławiu. Synexus zajmuje się głównie prowadzeniem programów profilaktycznych oraz badań klinicznych w wielu obszarach terapeutycznych. Placówka prowadzi badania kliniczne z zakresu diabetologii, kardiologii, hepatologii, gastroenterologii, dermatologii, reumatologii, pulmonologii, alergologii oraz ortopedii.

Kto kontroluje przebieg badań klinicznych?

Badania kliniczne nie są prowadzone tylko przez sponsora i badaczy. Przez cały czas ich trwania podlegają one kontroli niezależnych organizacji m.in. tych, które wydały zgodę na ich prowadzenie, np. amerykańska FDA (Food And Drug Administration) albo Europejska Agencja Leków (EMA). Mogą one prowadzić lub zażądać przeprowadzenia inspekcji w badaniach.

W Polsce zgodnie z ustawą o Prawie farmaceutycznym kontrolę nad badaniami klinicznymi sprawuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i podlegający mu Wydział Inspekcji Produktów Leczniczych. Inspekcje mogą być prowadzone w trybie narodowym oraz na zlecenie Europejskiej Agencji ds. Leków. Zakres oraz charakter kontroli określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2012 r. w sprawie Inspekcji badań klinicznych.

Synexus


Data aktualizacji: 06.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej