Jakie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne w ciąży, a których lepiej unikać? Posłuchaj, co mówi ekspert 

Getty Images/ My world

Kobieta w ciąży promienieje. Ale czy jej naturalne piękno można w tym szczególnym czasie podkreślić zabiegami kosmetycznymi? Wzięliśmy ten temat pod lupę.

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że w tak szczególnym momencie życia każda przyszła mama chciałaby wyglądać pięknie. I tu rodzi się pytanie – czy naturalną urodę podczas oczekiwania na narodziny potomka można wspomóc zabiegami kosmetycznymi?

Przeczytaj też: Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Przede wszystkim liczy się stan zdrowia kobiety. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwskazań, by funkcjonować normalnie, panie mają możliwość skorzystać z niektórych zabiegów z oferty gabinetów kosmetycznych. Warto jednak wiedzieć, które opcje nie wchodzą w grę.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży, z których lepiej zrezygnować

Zabiegi, które powinny poczekać na czas po porodzie i po zakończeniu karmienia to usługi z zastosowaniem laseroterapii. Wstrzymać należy się też od zabiegów agresywnych, czyli na przykład peelingów chemicznych 

- wyjaśnia Izabela Bagińska, kosmetolog.

Czerwone światło otrzyma także makijaż permanentny, mezoterapia, a także jakikolwiek zabieg, który przyszła mama chciałaby wykonać w pierwszym trymestrze ciąży. Natomiast w kolejnym trymestrze, jeśli ciąża nie jest zagrożona, można zdecydować się na nieagresywne zabiegi upiększające.

Bezpieczne zabiegi kosmetyczne w ciąży

Najwięcej kontrowersji krąży wokół najbardziej popularnych czynności beauty – chodzi między innymi o farbowanie włosów czy manicure hybrydowy. Postanowiliśmy wziąć je pod lupę.

  • Farbowanie włosów - nie ma przeciwwskazań do samej koloryzacji. Warto jednak poddawać się temu zabiegowi w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją. Wskazana jest też rezygnacja z farb, które w składzie mają amoniak. Specjaliści radzą też, by nowy kolor zafundować sobie dopiero od drugiego trymestru.
  • Manicure i pedicure - tym zabiegom mówimy tak – pod warunkiem, że zrezygnujemy z paznokci akrylowych. Korzystne okaże się też omijanie produktów, zawierających aceton, formaldehyd oraz toluen.
  • Przedłużanie, zagęszczanie rzęs- na ten zabieg przyszłe mamy również maja zgodę, o ile rzęsy w taki sposób były już stylizowane przed ciążą i nie wystąpiły wówczas żadne podrażnienia. Zanim ciężarna zdecyduje się na „nowe spojrzenie", powinna zastanowić się, czy jest w stanie wyleżeć zazwyczaj 2 godziny w jednej pozycji.

Przeczytaj też: Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie

A czy przyszłe mamy otrzymają zielone światło, by pójść do gabinetu masażu? Zobacz całą rozmowę z kosmetologiem i przekonaj się, czy kobieta w ciąży może usiąść też na fotelu dentystycznym. 

Źródło: xnews

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – czego nie mogą mieć w swoim składzie?

Na rynku aktualnie znajduje się wiele kosmetyków, które dedykowane są przyszłym mamom. Ich skład jest delikatny. Niemniej, jeśli kobieta nie chce podczas ciąży kupować specjalnych preparatów, nie ma przeciwskazań, by używała produkty, po które sięgała do tej pory - pod warunkiem, że nie będą zawierały retinoidów (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), hydrochinonu, triclosanu, kofeiny, kwasu trójchlorooctowego (TCA), kwasu salicylowego. Niewskazane jest również używanie olejków bergamotowego i rozmarynowego, dużych stężeń kwasów owocowych oraz fluorów. Ciężarna powinna też uważać na kosmetyki z dużą zawartością barwników oraz ziół. Niebezpieczny może okazać się również hydrochinon stosowany w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających, który charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania oraz środki z arbutyną. 

Data aktualizacji: 29.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej