Jakie właściwości i zastosowanie ma olejek mandarynkowy?

Fot: 5PH / gettyimages.com

Olejek mandarynkowy to naturalny produkt wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, gdzie znalazł zastosowanie zwłaszcza jako substancja zapachowa. Polecany jest w stanach rekonwalescencji i bezsenności. Łagodzi napięcie emocjonalne, podrażnienie i stany zapalne skóry.

Olejek mandarynkowy ma wiele cennych właściwości, w tym antyseptyczne, dezodorujące, tonizujące czy uspokajające. Wspomaga usuwanie rozstępów, cellulitu, zmian trądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum. Można skraplać nim pościel, aromatyzować powietrze, stosować go w masażu, dodawać do kąpieli lub traktować jako składnik kosmetyków.

Olejek mandarynkowy – wiadomości ogólne

Olejek mandarynkowy (z łac. Oleum citri reticulatae) to naturalny produkt, który otrzymuje się w procesie tłoczenia skórki owoców drzewa mandarynkowego (z łac. Citrus reticulata Blanco). Mandarynka to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju cytrusów (z łac. Citrus L.) i rodziny rutowate (z łac. Rutaceae Juss.), który występuje w klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Olejek mandarynkowy ma lekko pomarańczowy kolor i orzeźwiający, słodki owocowy zapach.

Niestety, jak wszystkie olejki cytrusowe, olejek mandarynkowy jest wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego. Ze względu na światłoczułość nie powinien być używany podczas opalania lub wzmożonego wystawiana skóry na promienie UV. Wzmaga jej wrażliwość, przez co może być przyczyną poparzeń. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w pokojowej temperaturze.

Olejek eteryczny mandarynkowy znajduje się w ofercie aptek, sklepów z ziołami, a nawet niektórych drogerii. Nabyć go można także dzięki sprzedaży internetowej. Najczęściej sprzedawany jest w opakowaniach po 10 ml, za które zapłaci się około 12 zł.

Olejek mandarynkowy – właściwości i działanie

Olejek mandarynkowy wykazuje działanie: antyseptyczne, tonizujące, uspokajające, antydepresyjne, orzeźwiające, rozgrzewające, odświeżające, przeciwzapalne, regenerujące, antyreumatyczne, antytoksyczne, przeciwdrobnoustrojowe oraz ściągające. Ze względu na zawartość licznych substancji zapachowych, a zwłaszcza limonenu, γ-terpinen i innych (α-pinen, β-mircen, β-pinen, p-cymen, sabinen), działa dezodorująco. Polecany jest w stanach rekonwalescencji, w przeziębieniu, grypie, menstruacji, infekcjach wirusowych i bakteryjnych, zwłaszcza w obrębie górnych dróg oddechowych. Łagodzi dolegliwości bólowe i podrażnienia, udrażnia nos, ułatwia odkrztuszanie. Wpływa kojąco na centralny układ nerwowy i dodaje sił witalnych, jasności umysłu, podnosi na duchu. Wskazany jest przy złym samopoczuciu, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym, migrenowych bólach głowy. Działa łagodnie nasennie, dzięki czemu pomocny jest w stanach lękowych i napięcia nerwowego. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, poszarzałej, naczyniowej i problematycznej ze skłonnością do wyprysków. Przeciwdziała powstawaniu rozstępów i łagodzi już istniejące, pomaga zniwelować cellulit oraz reguluje wydzielanie łoju. W zabiegach na włosy zmniejsza ich przetłuszczanie się i swędzenie skalpu.

Olejki odżywcze do skóry - który jest najlepszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło:36,6

Olejek mandarynkowy – zastosowanie

Olejek mandarynkowy ze względu na cenne właściwości ma szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu, lecz przede wszystkim używany jest w kosmetyce. Znaleźć go można w perfumach, odświeżaczach powietrza, zapachowych zawieszkach do szafy. Można nim wzbogacić skład gotowych preparatów lub kosmetyków własnoręcznie przygotowywanych, tzw. DIY (z ang. do it yourself). Wystarczy tylko 2–4 krople olejku wymieszać z 10–15 ml żelu pod prysznic, szamponu i maski do włosów, kremu czy balsamu do ciała.

Olejek mandarynkowy może być użyty na wiele sposobów. W połączeniu z naturalnymi olejami bazowymi wykorzystywany jest do masażu. W tym celu należy 3–5 kropli olejku mandarynkowego dodać do 12 kropli olejku nośnikowego, np. oliwy z oliwek, oleju migdałowego lub oleju z pestek winogron, po czym kulistymi ruchami dłoni masować ciało. Przeprowadzony przy jego użyciu masaż brzucha wspomaga leczenie kolki, zaparć, niestrawności i pobudza trawienie.

Dodanie mieszaniny oleju mandarynkowego i bazowego do wanny wypełnionej wodą o temperaturze około 35°C do wysokości 1/3 zapewni aromatyczną kąpiel, która powinna trwać do 25 minut. Taki zabieg to gwarancja relaksu, odprężenia i regeneracji organizmu. Rozcieńczony olejek mandarynkowy można wykorzystać jako kompres z watą, ligniną lub chusteczką. Dodanie kilku kropli do odkurzacza neutralizuje nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas korzystania z tego sprzętu.

Używasz olejków do pielęgnacji skóry?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Znanym wykorzystaniem olejku mandarynkowego jest aromaterapia. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do kominka aromatycznego lub nawilżacza powietrza. Tworzy dobre kompozycje zapachowe z olejkiem bergamotowym, lawendowym, majerankowym, cynamonowym, goździkowym, geraniowym, kminkowym i innymi olejkami cytrusowymi. W przypadku brak takich akcesoriów można go wymieszać w naczyniu z gorącą wodą. Wówczas przeprowadzić można także inhalacje. Po nachyleniu się nad naczyniem głowę nakrywa się ręcznikiem na kilka minut i głęboko oddycha.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 11.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej