Jakie są objawy przemęczenia i jak sobie z nimi radzić?

Fot: Igor Ustynskyy / gettyimages.com

Objawy przemęczenia to szereg psychosomatycznych dolegliwości, które mogą towarzyszyć także innym stanom. Łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować, w związku z czym organizm nie uzyskuje adekwatnej odpowiedzi na wysyłane sygnały, czyli niezbędnego wypoczynku.

Zmęczenie to wyczerpanie rezerw energetycznych organizmu i powiązany z tym spadek zdolności do dalszej aktywności. To naturalne zjawisko, jakie następuje po intensywnym wysiłku, zarówno fizycznym, jak i umysłowym. Ten krótkotrwały stan przemija po odpowiedniej dawce relaksu, regenerującym posiłku lub dobrze przespanej nocy. Nie należy mylić zmęczenia z przemęczeniem. To drugie oznacza długotrwałe działanie na granicy wydolności organizmu i prowadzi do jego stopniowego wyniszczenia, którego objawy początkowo łatwo przeoczyć.

Zobacz także:

Czujesz się ciągle zmęczony? To może być zespołu chronicznego zmęczenia

Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?

Bezsenność. Dlaczego nie mogę zasnąć?

Czym jest przemęczenie?

Przemęczenie to przewlekłe uczucie wyczerpania bez wyraźnej przyczyny w postaci wzmożonego wysiłku fizycznego lub intelektualnego. Stan ten jest konsekwencją zbyt intensywnego trybu życia, nadmiaru obowiązków i odpowiedzialności (tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym), permanentnego stresu, nieustannego napięcia emocjonalnego, a przy tym zwykle nieodpowiedniej diety, braku ruchu, nieregularnego snu. Charakterystyczną cechą przemęczenia jest to, że nie ustępuje ono po odpoczynku. Nierzadko uczucie wyczerpania pojawia się tuż po dobrze przespanej nocy. Z przemęczeniem wiąże się także szereg innych, niespecyficznych objawów, które dotyczą niemal każdej sfery życia.

Somatyczne objawy przemęczenia organizmu

Przemęczeniu towarzyszy szereg objawów somatycznych, które początkowo łatwo pomylić z symptomami infekcji. Należą do nich:

  • ogólne osłabienie, brak energii;
  • obniżona odporność;
  • powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych lub pachowych;
  • bóle głowy, mięśni, stawów, gardła (choć bez cech zapalenia);
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, mdłości, biegunka lub zaparcia;

O ile w przypadku infekcji takie objawy ustępują w ciągu kilku, kilkunastu dni, przy przemęczeniu mogą utrzymywać się tygodniami. Dołączają do nich często takie problemy, jak zawroty głowy, niestrawność, duszność, kołatanie serca, pogorszenie wzroku, szumy w uszach, wypadanie włosów, łamliwość paznokci. Przemęczony organizm rzeczywiście staje się podatny na infekcje, więc może często zmagać się z katarem czy zapalnymi zmianami skórnymi.

Przy przewlekłym zmęczeniu pojawiają się zwykle kłopoty ze snem – nadmierna senność w ciągu dnia lub przeciwnie, trudności z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się. W związku z ciągłym poczuciem wyczerpania i stresem zwykle dochodzi także do spadku libido.

Behawioralne, emocjonalne i poznawcze objawy przemęczenia

Przemęczenie, wraz z całym repertuarem jego somatycznych objawów, ma wpływ na samopoczucie i zachowanie. Osoba wyczerpana fizycznie i psychicznie jest zwykle rozdrażniona, nerwowa, a nawet wybuchowa. Brak jej cierpliwości, nawet jeśli z natury jest spokojna, empatyczna, pogodna. Emocjonalne napięcie pogłębia zmęczenie, uczucie braku energii i chęci do działania. Spadek motywacji często pociąga za sobą rezygnację z różnego typu aktywności, nawet tych, które normalnie sprawiają radość. Oznaką przemęczenia jest też zwykle znaczne obniżenie zdolności poznawczych. Osoba dotknięta tym problemem ma kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, przetwarzaniem informacji. Niższa sprawność myślenia dodatkowo obniża efektywność działania. Ostatecznie przemęczenie może prowadzić do spadku samooceny, a nawet depresji.

Jak sobie radzić z objawami przemęczenia?

Przemęczenie to stan, który nie powoduje specyficznych objawów, więc można przypisać je innym dolegliwościom. Niemniej opisane wyżej symptomy zawsze powinny być sygnałem, że należy ograniczyć tempo życia i zadbać o siebie.

W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania (m.in. morfologię krwi), dzięki którym wykluczyć można chorobę somatyczną, a także ustalić dietę uzupełniającą ewentualne niedobory witamin czy minerałów. W przypadku nasilonych dolegliwości lekarz może zlecić leczenie objawowe, na przykład zastosowanie preparatów przeciwbólowych, by zwalczyć uporczywy ból głowy. Tego rodzaju terapia nie usunie jednak przyczyn przemęczenia. Przy jego objawach trzeba przede wszystkim zmienić tryb życia – zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu), regularny sen i czas na efektywny wypoczynek.

Mimo objawów przemęczenia, świadomości wyczerpania zasobów energetycznych organizmu i związanych z tym konsekwencji, wiele osób nie potrafi wypocząć, a nawet dać sobie prawa dla relaksu. W takich przypadkach z pomocą może przyjść psychoterapia. Zaleca się w szczególności terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dzięki niej można poznać metody radzenia sobie ze stresem czy skuteczne przy objawach przemęczenia techniki relaksacji.

Co może prowadzić do ciągłego zmęczenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze ciągłe zmęczenie? źródło: x-news

Bibliografia:

G. Chojnacka-Szawłowska, Zmęczenie a zdrowie i choroba. Perspektywa psychologiczna, Kraków 2009.

S. Bernard, Zespół przewlekłego zmęczenia. Objawy, leczenie, profilaktyka, tł. J. Józefowicz-Pacuła, Warszawa 2006.

Data aktualizacji: 13.12.2020,
Opublikowano: 13.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej