Jakie są najważniejsze właściwości oleju abisyńskiego?

Fot: aluxum / gettyimages.com

Olej abisyński jest stosowany jako jeden ze składników do pielęgnacji twarzy i ciała, a jego właściwości zostały docenione nie tylko przez ludność z Afryki, ale także przez Europejczyków. Olej abisyński ma właściwości nawilżające i odżywcze, a także działa przeciwstarzeniowo.

Olej abisyński stosować można zarówno na twarz, jak i na włosy, skórę głowy oraz całe ciało. Wykorzystać można go w wielu zabiegach pielęgnacyjnych nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale także domowym zaciszu. Naturalnym miejscem występowania oleju abisyńskiego jest Etiopia (dawna Abisynia, stąd też wywodzi się nazwa produktu).

Czym jest olej abisyński?

Olej abisyński jest otrzymywany z nasion modraku abisyńskiego, czyli rośliny jednorocznej, oleistej, która rośnie w Etiopii. Modrak obecnie uprawiany jest także w Stanach Zjednoczonych, Turcji, Egipcie i Maroko. Roślina ta jest bardzo niepozorna z wyglądu. Łodyga modraka sięga maksymalnie 1,5 m wysokości i porastają ją drobne kwiatki i listki.

Olej z nasion modraka wykorzystuje się jako składnik paliw, kosmetyków, a także paszy dla zwierząt. Ma słomkowy kolor i jest bezwonny, a głównie charakteryzuje się bardzo szybkim wchłanianiem oraz wysoką zawartością kwasu erukowego. Kwas ten uznaje się za substancję trującą, dlatego olej abisyński nie nadaje się do spożycia dla ludzi. Właściwości oleju abisyńskiego są głównie związane właśnie z dużym stężeniem kwasu erukowego. Kosmetyk polecany jest szczególnie osobom ze skórą suchą, wrażliwą i zniszczoną. Zawarte w nim witaminy pomagają w regeneracji naskórka i odbudowie zniszczonych włosów. Olej abisyński działa kompleksowo i jest odpowiedni dla każdego typu cery.

Preparat można zakupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, a jego cena to około 30 zł za 100 ml. Można także kupić go w wersji balsamu do ciała lub odżywki do włosów. Olej należy przechowywać w szklanej butelce, w miejscu zacienionym, aby nie stracił swoich drogocennych właściwości.

Olej abisyński: właściwości i zastosowanie

Olej abisyński bardzo dobrze sprawdza się jako składnik wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach, perfumeriach i sklepach z naturalnymi produktami. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii ze względu na wiele pozytywnych właściwości:

  • przeciwdziała starzeniu się skóry,
  • szczególnie polecany jest osobom z egzemą, atopowym zapaleniem skóry lub alergiami,
  • działa jako preparat przeciwzmarszczkowy,
  • dodaje sprężystości i blasku skórze,
  • chroni skórę dojrzałą,
  • ma właściwości kojące i regeneracyjne, dlatego dobrze go stosować po opalaniu się,
  • przywraca włosom nawilżenie i połysk.

Olej abisyński można stosować w wielu różnych zabiegach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim może być używany zamiast kremu na twarz, zwłaszcza przez osoby z cerą suchą, dojrzałą, z pierwszymi oznakami starzenia się. Kosmetyk bardzo dobrze nawilża skórę i przywraca jej zdrowy wygląd i blask. Na skórze tłustej nie pozostawia nieprzyjemnej warstwy filmu, ponieważ bardzo szybko się wchłania. Ponadto dogłębnie nawilża skórę. Dzięki systematycznej pielęgnacji skóry twarzy, przy użyciu oleju abisyńskiego, można dłużej zachować świeżość, młodość, a oznaki starzenia się i zmęczenia będą zniwelowane.

Który olejek do pielęgnacji skóry jest najlepszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Kuracja olejem abisyńskim jest polecana nie tylko na twarz, ale także na stopy i dłonie. Przed snem warto nałożyć grubą warstwę oleju na stopy oraz dłonie, a następnie założyć bawełniane rękawiczki na dłonie i skarpety na nogi. Rano skóra będzie nawilżona, a zrogowaciałe elementy naskórka staną się dużo miększe. Olej abisyński może być także stosowany jako serum nawilżające do paznokci. Zapobiega ich rozdwajaniu się i łamaniu, przez co dłonie mają zdecydowanie ładniejszy wygląd.

Właściwości oleju abisyńskiego sprawdzą się także na suchych i łamliwych włosach. W takiej sytuacji dobrze do codziennej pielęgnacji wprowadzić nacieranie włosów preparatami zawierającymi drogocenny olejek, zwracając uwagę zwłaszcza na końcówki. W przypadku włosów wyjątkowo łamliwych i zniszczonych, na przykład po zbyt częstym lub źle przeprowadzonym farbowaniu czy nadmiernym prostowaniu, olej abisyński można zastosować w formie maski. Należy go wetrzeć i pozostawić w ten sposób na całą noc.

Olej abisyński można zmieszać z olejem migdałowym lub arganowym i zastosować jako preparat do nawilżania, lub masażu w trakcie kąpieli. Skóra po takim zabiegu będzie wyjątkowo miękka, pachnąca i nawilżona. Olej abisyński sprawdzi się także jako preparat przynoszący ulgę po opalaniu lub przy delikatnym podrażnieniu skóry przez słońce np. podczas wakacji. Olej ten jest idealny dla osób ze skórą suchą i wrażliwą, ponieważ chroni skórę przed utratą wilgoci i buduje płaszcz hydrolipidowy.

Co ciekawe, kosmetyk można też stosować jako utrwalacz do makijażu. Sprawdza się zarówno jako baza pod podkład, jak i jako baza pod cienie lub szminkę. Dzięki niemu makijaż dłużej się utrzyma, a skóra będzie nawilżona i pełna blasku.

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej