Jakie są najczęściej występujące objawy zapalenia tarczycy?

ChesiireCat/getty images

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, produkującym hormony odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm organizmu. Zapalenia tarczycy dotyczą głównie kobiet. Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli inaczej choroba Hashimoto, jest najczęstszym schorzeniem tego narządu.

Zapalenia tarczycy przebiegać mogą z objawami nadczynności lub niedoczynności tego gruczołu. Istnieją także infekcje, które powodują tylko miejscowe objawy, nie dają przy tym symptomów typowych dla zaburzenia funkcjonowania endokrynnego tarczycy.

Jakie wyróżniamy zapalenia tarczycy?

Tarczyca jest nieparzystym narządem znajdującym się w przednio-dolnej części szyi. Jest to gruczoł dokrewny, produkujący hormony – trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Kalcytonina odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforową, a pozostałe dwa hormony wpływają na prawidłowy metabolizm organizmu.

Dość często dochodzi do wystąpienia wielu chorób zapalnych tarczycy, które mają różne przyczyny oraz dają inne objawy. Wyróżniamy zapalenia ostre, podostre oraz przewlekłe. Inna klasyfikacja dzieli zapalenia tarczycy ze względu na obraz mikroskopowy fragmentu narządu na: zapalenia bakteryjne, zapalenia po napromienianiu lub po lekach, podostre zapalenia tarczycy, poporodowe zapalenia tarczycy oraz chorobę Hashimoto.

W zdecydowanej większości choroby tarczycy dotyczą kobiet.

Jakie objawy dają zapalenia tarczycy?

  1. Przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy, inaczej choroba Hashimoto – jest najczęstszą chorobą zapalną tego gruczołu, a zarazem najczęstszym powodem przewlekłej i postępującej niedoczynności tarczycy. Spowodowane jest obecnością autoprzeciwciał skierowanych przeciwko komórkom tego narządu. Może przebiegać z obecnością niebolesnego wola (powiększenia tarczycy) lub jako postać zanikowa. Choroba Hashimoto może powodować objawy niedoczynności tarczycy, takie jak: wzrost masy ciała, uczucie senności, zwolnienie akcji serca i obniżenie ciśnienia tętniczego, osłabienie, pogorszenie pamięci i zdolności koncentracji, stałe uczucie zimna. Zwykle chorzy skarżą się także na suchość skóry, obrzęki powiek i kończyn dolnych, przewlekłe zaparcia, łamliwe włosy i paznokcie, zaburzenia miesiączkowania, zmniejszenie siły mięśni oraz zmianę barwy głosu. Choroba przebiegać może także z niedoczynnością subkliniczną (dająca subtelne, nienasilone objawy).
  2. Poporodowe zapalenie tarczycy ujawnia się u niektórych kobiet w ciągu pierwszego roku po porodzie i zwykle ma charakter przemijający. Przebiega z przejściową fazą nadczynności, po której następuje krótki okres niedoczynności, a następnie funkcjonowanie tarczycy powraca do stanu sprzed ciąży, nie dając żadnych objawów klinicznych. W fazie nadczynności tarczycy wystąpić mogą objawy, takie jak: drażliwość, niepokój, drżenia rąk, bezsenność, pobudzenie, wzmożone uczucie ciepła oraz nadmierna potliwość, wypadanie włosów, osłabienie mięśni, kołatania serca, biegunki, spadek masy ciała czy zaburzenia miesiączkowania. Często współwystępuje depresja poporodowa.
  3. Podostre ziarniniakowe zapalenie tarczycy, inaczej choroba de Quervaina – to dość rzadkie schorzenie, spowodowane najprawdopodobniej infekcją wirusową. Ma również przebieg fazowy, z nadczynnością, a następnie z okresem niedoczynności tarczycy, choć zwykle zaburzenia obserwowane są tylko w nieprawidłowych wynikach hormonów tarczycy. Choroba przebiega w początkowej fazie z ostrym bólem i obrzękiem tarczycy oraz gorączką. Ból ma charakter promieniujący w kierunku uszu, szyi i żuchwy. Dołączają się do tego objawy ogólne, takie jak osłabienie, bóle mięśniowo-kostne i złe samopoczucie. Zwykle nie stwierdza się objawów zaburzeń funkcjonowania tarczycy.
  4. Ostre bakteryjne zapalenie tarczycy – występuje rzadko, zwykle u ludzi młodych. Spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym (paciorkowcami lub gronkowcami). Objawia się bolesnym obrzękiem narządu, dreszczami, podwyższoną temperaturą ciała oraz powiększonymi okolicznymi węzłami chłonnymi. W przebiegu tej choroby dojść może do powstania ropnia tarczycy. Pomimo nasilonych miejscowych objawów zapalenia funkcjonowanie tarczycy pozostaje prawidłowe.

Na czym polega diagnostyka oraz leczenie zapaleń tarczycy?

Zapalenia tarczycy manifestują się nie tylko objawami klinicznymi, ale też nieprawidłowym poziomem stężenia hormonów, takich jak T3, T4 oraz hormon tyreotropowy przysadki mózgowej (TSH). W chorobie Hashimoto pojawiają się przeciwciała przeciw tyreoperoksydazie (anty-TPO) oraz przeciw tyreoglobulinie (anty-Tg). W zapaleniach infekcyjnych odczyn Biernackiego (OB) ulega podwyższeniu. Ważnym elementem diagnostycznym jest ultrasonografia (USG) tarczycy oraz w niektórych przypadkach – biopsja gruczołu.

Choroba Hashimoto wymaga leczenia uzupełniającego hormonami tarczycy (lewotyroksyną). Nadczynność tarczycy w przebiegu poporodowego zapalenia leczona jest beta-blokerami oraz sterydami. Antybiotykoterapia wskazana jest w zapaleniach bakteryjnych.

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A, Interna Szczeklika, Medycyna praktyczna, Kraków 2016

Data aktualizacji: 27.10.2020,
Opublikowano: 27.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej