Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków? Przyczyny, skutki i objawy narkomanii

Fot: zinkevych / fotolia.com

Narkomania to jedna z poważniejszych chorób współczesnego społeczeństwa. Pociąga za sobą liczne konsekwencje, wśród których najdotkliwsze są szkody zdrowotne, jak infekcje, zatrucia organizmu czy depresja.

Narkomania to jednostka chorobowa o niezwykle złożonym charakterze, ponieważ stanowi problem medyczny, społeczny, kulturowy i prawny. Istnieje kilka umownych poziomów intensywności kontaktu z narkotykami, począwszy od inicjacji, kończąc na zaawansowanym uzależnieniu.

Co to jest narkomania?

Narkomania jest powszechnie nazywana uzależnieniem od narkotyków, czyli substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Nałóg fizyczny polega na doświadczeniu reakcji fizjologii organizmu po odstawieniu narkotyków, a psychiczny powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Narkomania charakteryzuje się przede wszystkim głodem narkotycznym, przymusem zażywania środków odurzających i potrzebą zdobycia narkotyku za wszelką cenę.

Fazy uzależnienia od narkotyków

Wielu badaczy uważa, iż nie ma naukowego wzorca faz uzależnienia. Tłumaczą to tym, iż substancje psychoaktywne mają często skrajnie różne działania, przez co trudno ujednolicić model ich brania. Mimo to funkcjonują następujące fazy uzależnienia od narkotyków:

Zobacz film: Po jakie narkotyki sięga dzisiejsza młodzież? Źródło: Stylowy Magazyn.

  • etap inicjacji – pierwszy etap uzależnienia od narkotyków; dotyczy wszystkich osób, które choć jeden raz ich zażyły;
  • faza eksperymentalna – może stanowić ostatnią fazę procesu uzależniania od narkotyków w wyniku całkowitego zerwania po kilkukrotnym spróbowaniu danej substancji albo fazę przejściową dla osób, które kontynuują zażywanie narkotyków; obejmuje pewien motyw poznawczy i wynika często z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak działa dany narkotyk i jakie wywołuje skutki;
  • faza używania substancji – dotyczy osób, które ciągle zażywają narkotyki w sposób ryzykowny, wynikiem czego są szkody w sferze zdrowotnej, zawodowej, rodzinnej, społecznej i finansowej; ma miejsce wzrost tolerancji na substancje psychoaktywne i rośnie dawka przyjmowanego narkotyku;
  • faza uzależnienia – charakteryzuje się nieumiejętnością zaprzestania przyjmowania substancji psychoaktywnej; typowe dla tej fazy są przykre objawy po odstawieniu czy zmniejszeniu zażywanej dawki (lęki, niepokój, ogólne rozbicie, nerwowość, bóle mięśni, omamy); narkomani wykazują potrzebę ciągłego zwiększenia dawek w celu uzyskania tych samych efektów.

    Objawy narkomanii

    Objawy uzależnienia od narkotyków dotyczą aspektu fizycznego i psychicznego organizmu. W zależności od fazy uzależnienia narkomanie mogą doświadczać różnych symptomów. Faza eksperymentalna uzależnienia od narkotyków objawia się przede wszystkim zmianami w wyglądzie zewnętrznym i zachowaniu. Typowe są: zaczerwienienie oczu i rozszerzenie źrenic, nadpobudliwość na zmianę z ospałością, dziwny zapach włosów i utrzymujący się katar. Kolejna faza używania i nadużywania substancji pociąga za sobą coraz więcej negatywnych konsekwencji. Uzależniony częściej ma zły nastrój i jest smutny. Zamyka się w sobie, zaniedbuje higienę osobistą, staje się agresywny i porzuca dotychczasowe zainteresowania. Etap ten wiąże się z pojawieniem się pierwszych przedawkowań. W ostatniej fazie uzależnienia od narkotyków rozwijają się paranoje narkotyczne. Uzależniony ma zerowe poczucie własnej wartości i staje się patologicznym kłamcą. Cierpi na chroniczny kaszel. Często doświadcza wybuchów wściekłości i agresji, co prowadzi do kłopotów z policją.

    Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne? Źródło: Stylowy Magazyn.

    Narkomania – przyczyny

    Przyczyny narkomanii są różnorodne i mają podłoże osobowościowe i środowiskowe. Niektóre z powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki, to:

    • naśladowanie osób starszych,
    • wpływ grupy rówieśniczej,
    • chęć przeżycia przyjemnych wrażeń,
    • ciekawość poznania tego co nieznane i niedozwolone,
    • ucieczka od problemów zewnętrznych,
    • deficyty emocjonalne,
    • niski poziom tolerancji na frustrację,
    • obniżony system wartości i poczucia sensu życia,
    • nuda, brak umiejętności organizowania czasu wolnego.

    Skutki uzależnienia od narkotyków

    Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Skutki narkomanii dotyczą funkcjonowania poszczególnych narządów i psychiki. Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim: zaburzenia osobowości i nastroju, depresja, psychozy, stany lękowe, nerwica. Może wystąpić nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność. Narkotyki mogą wpływać niekorzystnie na prawie każdy narząd w organizmie. Mogą wywołać napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności i wymioty. Predysponują do udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i wątroby, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego i świerzbu. Powodują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, wyniszczenie, zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, spadek libido i zaburzenia odporności.

    Leczenie uzależnień od narkotyków

    Leczenie narkomanii jest bardzo trudne i w dużej mierze uzależnione od współpracy chorego, które chce wyjść z nałogu. Podczas pierwszego etapu przeprowadza się detoksykację, której celem jest uwolnienie organizmu od środków odurzających. Następnie chorego czeka długotrwała terapia, która przeprowadzana jest najczęściej w zamkniętych ośrodkach. Panuje pogląd, iż odizolowanie uzależnionego od środowiska narkomanów i kontrola nad jego zdrowiem psychofizycznym może przynieść sukces. Kolejny etap leczenia polega na powrocie do życia w normalnych warunkach. W leczeniu narkomanii stosuje się między innymi: model Minnesota, terapię substytucyjną, terapię poznawczo-behawioralną i model społeczności terapeutycznych.

    Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

    Bibliografia:

    1. Szukalski B., Narkotyki – kompendium wiedzy o środkach uzależniających, Warszawa, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2005.
    2. Wanat W., Narkotyki i narkomania, Warszawa, Iskry, 2006.
    3. Bilikiewicz A., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003.
    4. Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011.
    5. Piotrowski J., Podstawy toksykologii, Warszawa, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2008.
    6. Jurczyński Z., Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
    7. Robson P., Narkotyki, Kraków, Medycyna Praktyczna, 1997.
    8. Jędrzejko M., Narkomania spojrzenie wielowymiarowe, Pułtusk–Warszawa, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, 2009.
    Data aktualizacji: 21.05.2018,
    Opublikowano: 27.09.2017 r.

    Komentarze (1)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    cześć 24.05.2018r.

    Nie bież tego bo życie sobie zepsujesz

    Zobacz wszystkie 1 komentarzy
    Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

    Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

    Czytaj więcej
    Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

    Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

    Czytaj więcej
    Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

    Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

    Czytaj więcej
    Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

    Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

    Czytaj więcej
    Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

    Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

    Czytaj więcej
    Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

    Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

    Czytaj więcej
    Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

    Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

    Czytaj więcej
    Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

    Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

    Czytaj więcej
    Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

    E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

    Czytaj więcej
    Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

    Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

    Czytaj więcej