Jakie są etapy badań klinicznych?

Fot: hero images / gettyimages.com

Szacuje się, że na 10 tysięcy badanych substancji chemicznych zaledwie jedna ma szansę w przyszłości stać się lekiem. Dzieje się tak, ponieważ substancja musi zostać bardzo dokładnie przebadana, zanim producent nie uzyska pewności, że jest ona bezpieczna i skuteczna nie będzie mógł wprowadzić jej na rynek. W tym celu wykonywane są badania kliniczne. Na czym one polegają i z ilu faz się składają?

Medycyna to dziedzina nauki, która rozwija się bardzo dynamicznie. Niemal każdego dnia badacze donoszą o rewolucyjnym odkryciu. Jednak zanim nowoodkryty lek czy terapia będzie mogła być powszechnie stosowana musi zostać bardzo dokładnie przebadana i przejść badania kliniczne.

Co to są badania kliniczne?

Badania kliniczne to programy, które mają potwierdzić skuteczność oraz bezpieczeństwo podczas przyjmowania nowych jak i już stosowanych leków. W Polsce każdego roku rejestruje się ponad 400 nowych badań klinicznych, bierze w nich udział ponad 50 tysięcy pacjentów.

Zazwyczaj testy składają się z kilku etapów i mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Ich koszt może się wahać od 0,8 do 1 mld USD.

Zobacz film: Czym są badania kliniczne. Źródło: Agencja TVN

Badanie kliniczne – etapy

Zanim nowa substancja trafi do rąk lekarzy i będzie szeroko stosowana jako lek, musi przejść wszechstronne testy laboratoryjne, próby na zwierzętach doświadczalnych i cztery fazy badań z udziałem ludzi – czyli właśnie badania kliniczne.

  • Faza I – przeprowadzana jest zazwyczaj na niewielkiej grupie zdrowych ochotników. Celem tego etapu jest ustalenie wstępnych danych dotyczących bezpieczeństwa i tolerancji przyszłego leku.
  • Faza II - lek podawany jest osobom chorym po raz pierwszy. Pacjenci otrzymują daną substancję w dość szerokim zakresie dawek i poszukuje się dawki maksymalnie skutecznej, czyli takiej, która będzie wywoływała jak najmniej skutków ubocznych. Badania tej fazy trwają zwykle od kilku miesięcy do kilku lat i bierze w niej udział do kilkuset pacjentów.
  • Faza III – jej celem jest potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności leku w porównaniu z innymi farmaceutykami. Na tym etapie sprawdza się także czy preparat może być stosowany z innymi lekami. Badania tej fazy obejmują zazwyczaj kilka tysięcy pacjentów i trwają kilka lat.
  • Faza IV - prowadzona jest już po tym, jak lek zostanie wprowadzony do obrotu. Ten etap pozwala ustalić nowe zastosowanie dla danego leku, a także ocenić jego skuteczność u większej grupy pacjentów.

Do badania klinicznego może się zgłosić każdy, kto spełnia określone przez organizatora badań warunki. Dodatkowo potencjalny kandydat musi odbyć rozmowę z lekarzem. W jej trakcie lekarz ocenia nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale przede wszystkim przedstawia mu szczegółowy schemat przebiegu badania, potencjalne zagrożenia oraz korzyści wynikające z udziału w badaniu.

Przed ostatecznym wejściem do programu kandydat proszony jest o podpisanie stosownej zgody. Warto jednak zaznaczyć, że złożenie odpowiednich dokumentów nie oznacza, że kandydat nie może zmienić zdania i musi wytrwać w badaniu do końca.

Uczestnik może w każdej chwili zrezygnować z udziału w badaniu i nie ma znaczenia czy zrobi to na początku czy już na samym końcu.

Czy wziąłbyś udział w badaniach klinicznych?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kto prowadzi badania kliniczne?

Badania kliniczne to zazwyczaj międzynarodowe projekty, które sponsorowane są przez instytucje rządowe oraz – przede wszystkim – firmy farmaceutyczne. Takie kooperacje dają korzyści zarówno lekarzom, jak i samym pacjentom. Ci pierwsi zyskują dostęp do najnowszych wyników badań oraz metod badawczych, ci drudzy zaś mogą skorzystać z najnowszych i najnowocześniejszych terapii.

Warto pamiętać, że każde badanie kliniczne cały czas podlega kontroli niezależnych organizacji m.in. tych, które wydały zgodę na ich przeprowadzenie. Są to np. amerykańska FDA (Food And Drug Administration) albo Europejska Agencja Leków (EMA). To one prowadzą lub żądają przeprowadzenia inspekcji w badaniach. Dodatkowo istnieje również obowiązek publikowania wszystkich wyników badań klinicznych. W Polsce przebieg badań kontroluje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i podlegający mu Wydział Inspekcji Produktów Leczniczych

Badania kliniczne w Polsce prowadzą m.in. Centra Medyczne Synexus. To międzynarodowa sieć przychodni zlokalizowanych na całym świecie. Ośrodki sieci w Polsce znajdują się w Gdyni, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Częstochowie, Łodzi i Wrocławiu. Synexus prowadzi badania z zakresu diabetologii, kardiologii, hepatologii, gastroenterologii, dermatologii, reumatologii, pulmonologii, alergologii oraz ortopedii.

Synexus


Data aktualizacji: 07.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej