Jakie jest ryzyko powikłań po koronografii serca? 

Mladen Sladojevic/getty images

Koronarografia, błędnie nazywana koronografią, obrazuje tętnice wieńcowe znajdujące się w sercu i jest używana w diagnostyce choroby wieńcowej. Podczas badania ukazywany jest przebieg tętnic zaopatrujących mięsień sercowy w tlen. Ryzyko powikłań po koronarografii jest niewielkie.

Koronarografia, podczas której podawany jest środek cieniujący do tętnic wieńcowych, jest badaniem bezpiecznym. Ryzyko powikłań po jej wykonaniu jest stosunkowo niskie i wynosi poniżej 2%. Najbardziej narażeni na ich wystąpienie są starsi pacjenci z zaawansowaną niewydolnością nerek, u których po podaniu kontrastu wystąpić może nefropatia kontrastowa.

Na czym polega koronarografia serca?

Koronarografia serca, inaczej nazywana angiografią wieńcową, jest badaniem diagnostycznym stosowanym w kardiologii. Polega na ukazywaniu tętnic wieńcowych, zaopatrujących mięsień sercowy w bogato utlenowaną krew tętniczą. Za pomocą tej metody uwidaczniane mogą być także wytworzone w celach terapeutycznych pomosty aortalno-wieńcowe. Koronarografia należy do szerokiej grupy badań wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie do obrazowania naczyń tętniczych po wcześniejszym, wybiórczym podaniu do ich wnętrza specjalnego środka cieniującego (kontrastu). Cewniki do podania kontrastu wprowadzane są przezskórnie, najczęściej do tętnicy udowej lub promieniowej. Następnie są one przemieszczane w świetle tętnic w kierunku serca. Ostatecznie ich końcówki umieszczane są w sercu, przy ujściach lewej oraz prawej tętnicy wieńcowej od aorty.

Po prawidłowym umieszczeniu cewników podawany jest środek cieniujący oraz wykonywane są serie zdjęć rentgenowskich, które uwidaczniają przebieg oraz zmiany, np. miażdżycowe, w naczyniach wieńcowych. Przed wykonaniem koronarografii należy wykonać elektrokardiografię (EKG) oraz badania laboratoryjne – morfologię krwi, stężenie kreatyniny i elektrolitów, a także parametry układu krzepnięcia (INR – współczynnik czasu protrombinowego i APTT – czas częściowej tromboplastyny po aktywacji). Zazwyczaj w celu złagodzenia bólu związanego z wprowadzeniem cewnika oraz uspokojenia pacjenta podawane są dożylne leki nasenne.

Jakie są wskazania, a także przeciwwskazania do wykonania koronarografii serca?

Badanie koronarograficzne wykonywane jest najczęściej w celu rozpoznania lub wykluczenia choroby wieńcowej (głównie zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych) oraz oceny lokalizacji i zaawansowania tych zwężeń. Jest ono istotnym elementem w procesie wyboru metody leczenia inwazyjnego choroby. Koronarografia jest także badaniem diagnostycznym wykonywanym często pacjentom z zawałem serca, wadami zastawek serca czy niewydolnością serca.

Wśród głównych przeciwwskazań do wykonania koronarografii serca wymienić należy: zaawansowaną niewydolność nerek, gdyż podanie kontrastu może nasilić istniejące już zaburzenia; obrzęk płuc; czynne krwawienie z układu pokarmowego; niedawno przebyty udar mózgu czy ciężką skazę krwotoczną. Jednak jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem pozostaje brak uzyskania od pacjenta świadomej zgody na przeprowadzenie badania.

Koronarografia – ryzyko powikłań

Po wykonanej koronarografii średnie ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niskie i wynosi poniżej 2%. Skutki uboczne, takie jak poważne krwawienie w miejscu wkłucia, a także pojawienia się groźnej dla życia arytmii serca po wprowadzeniu cewnika w jego okolice, zdarzają się w 0,4% przypadków. Ryzyko zgonu po przeprowadzeniu koronarografii szacowane jest na 0,1%. Przy odpowiedniej kwalifikacji i po prawidłowym przygotowaniu pacjentów badanie jest zatem bardzo bezpieczne.

Niekiedy po podaniu środka cieniującego podczas koronarografii występuje nefropatia kontrastowa, powodująca najczęściej przemijające pogorszenie czynności nerek. Dotyczy poniżej 0,5% osób zdrowych, natomiast u pacjentów z już istniejącymi zaburzeniami ryzyko jej wystąpienia wzrasta nawet do 40%. Dlatego u tych chorych niezwykle ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności – podanie jak najmniejszej ilości kontrastu, dożylne nawodnienie roztworem soli fizjologicznej, podanie N-acetylocysteiny oraz czasowe odstawienie leków negatywnie wpływających na funkcjonowanie nerek.

Miejscowe powikłania, takie jak krwiak w miejscu wkłucia, powstanie tętniaka rzekomego czy przetoki tętniczo-żylnej, występują szacunkowo u około 3% pacjentów.

Ryzyko pojawienia się powikłań po koronografii serca wzrasta, gdy jest ona wykonywana ze wskazań nagłych. U chorych z bezpośrednim zagrożeniem życia, np. podczas zawału serca, ryzyko wzrasta czterokrotnie, a u pacjentów będących we wstrząsie jest zwiększone ponad sześciokrotnie. Także stopień zwężenia tętnic wieńcowych wpływa na bezpieczeństwo badania. Przy krytycznym zwężeniu pnia lewej tętnicy wieńcowej ryzyko wystąpienia powikłań jest dwukrotnie wyższe niż przy mniej zaawansowanych zmianach.

Zobacz film: Choroby serca

Bibliografia:

  1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.


Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 28.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej