Odżywka na porost włosów, regenerująca, nawilżająca, do włosów kręconych – jaką odżywkę wybrać?

Fot: puhhha / fotolia.com

Odżywka do włosów to, obok szamponu, najważniejszy kosmetyk w codziennej pielęgnacji fryzury. Odpowiednio dobrana może znacznie poprawić kondycję włosów, nawilżyć, zregenerować, a nawet stymulować ich porost. Podpowiadamy, jaki kosmetyk będzie najlepszy do poszczególnych rodzajów włosów.

Najlepsza odżywka do włosów to taka, która przede wszystkim silnie nawilża. Działanie to jest niezbędne wszystkim rodzajom włosów – kręconym, farbowanym, zniszczonym, przetłuszczającym się i normalnym. Z tego powodu składniki zatrzymujące wodę, zawiera niemalże każda odżywka (bez spłukiwania, tradycyjna czy w mgiełce). Bez odpowiedniego nawilżenia włosy stają się puszące, elektryzujące i przesuszone, a także szybciej się przetłuszczają. Dodatkowe właściwości odżywek należy dopasować zawsze do indywidualnych potrzeb włosów – niezależnie od tego, czy w kosmetyk ten zaopatrujemy się w drogerii, salonie fryzjerskim czy wykorzystujemy naturalne odżywki do włosów.

Jaka powinna być dobra odżywka do włosów suchych i zniszczonych?

Przesuszone i zniszczone włosy charakteryzują się matowością, brakiem blasku, puszeniem. Często sprawiają trudności w rozczesywaniu, a ich końcówki szybko się rozdwajają. Na taki stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim szkodliwe nawyki w pielęgnacji, na przykład częsta stylizacja na gorąco (suszarka, prostownica, lokówka), farbowanie – a zwłaszcza rozjaśnianie włosów.

Odżywki do włosów suchych i zniszczonych powinny zatrzymywać wilgoć we wnętrzu włosów. Działanie takie wykazują składniki nazywane humektantytami – posiadają one zdolność do wiązania się z cząsteczkami wody i tym samym zapobiegają utracie wilgoci z powierzchni i wnętrza włosów. Do humektantów zalicza się między innymi:

  • glicerynę,
  • glikol propylenowy,
  • sorbitol.

W odżywkach do włosów zniszczonych warto szukać również:

  • ceramidów – substancji, które wbudowują się w strukturę włosów i regenerują je;
  • naturalnych olejków – wzmacniają one barierę lipidową włosów.

Zobacz także: Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury

Jaka odżywka do włosów kręconych?

Loki i fale zwykle charakteryzują się zwykle dużym przesuszeniem. Wybierając odżywkę do włosów tego typu, warto skorzystać z rad kierowanych do posiadaczek włosów suchych. Optymalne nawilżenie nie tylko poprawi ogólną kondycję włosów, ale także podkreśli naturalny skręt loków i ułatwi rozczesywanie. Wybierając odżywkę odpowiednią dla włosów kręconych, warto zwrócić uwagę na następujące składniki:

  • wyciąg z bambusa – zawiera polisacharydy, które nadają lokom i falom sprężystości;
  • keratyna, elastyna lub jedwab – to naturalne proteiny, które podkreślają skręt loków.

Odżywka na porost włosów – jaki produkt wybrać?

Włosy, które nadmiernie wypadają, potrzebują intensywnej pielęgnacji i odżywienia. Oprócz odpowiedniej odżywki, do pielęgnacji warto włączyć również kosmetyki do stosowania na skórę głowy – ampułki lub serum. Jakich składników warto szukać w kosmetykach na porost włosów? Są to przede wszystkim:

  • kofeina,
  • aloes,
  • witaminy A, C, E,
  • wyciąg z żeń-szenia,
  • chinina.

Jaka odżywka do włosów przetłuszczających się?

Wbrew pozorom, przetłuszczającą się skórę głowy i włosy trzeba intensywnie i regularnie nawilżać. W przeciwnym wypadku problem może ulec pogorszeniu – wysuszona skóra głowy, zabezpieczając się przed nadmiernym odwodnieniem, będzie produkować coraz więcej sebum. Niemniej jednak, odżywki dedykowane włosom suchym nie będą odpowiednie w tym przypadku. Kosmetyki do włosów przetłuszczających powinny, oprócz nawilżania, regulować produkcję łoju, regenerować włosy i działać łagodząco na skórę głowy. Zapewnią to następujące składniki:

  • zioła, takie jak: pokrzywa, lawenda, rumianek, szałwia, zielona herbata;
  • glinki: zielona, czerwona, żółta, kaolinowa;
  • olejki: z drzewa herbacianego, ylang-ylang, eukaliptusowy;
  • kwas salicylowy,
  • kwas glikolowy,
  • algi brunatne.

Dobra odżywka do włosów dla mężczyzn – czym powinna się charakteryzować?

Mężczyźni nie powinni korzystać z kosmetyków przeznaczonych dla kobiet. Ich skóra głowy jest znacznie grubsza od kobiecej, posiada również o wiele więcej gruczołów łojowych i produkuje więcej sebum. Z tego względu męskie włosy są o wiele bardziej narażone na przetłuszczanie. Drugą kwestią, którą należy uwzględnić podczas wyboru odpowiedniej odżywki, jest profilaktyka wypadania włosów. Ze względu na duże stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, w organizmie, panowie są znacznie bardziej narażeni na łysienie. Jakie składniki zapewnią optymalne odżywienie męskim włosom i skórze głowy? Warto zwrócić uwagę na:

  • kwas salicylowy – redukuje przetłuszczanie się włosów;
  • ekstrakt z żeń-szenia, czynnik wzrostu FGF lub biotinoyl tripeptide – substancje te hamują łysienie i stymulują wzrost włosów;
  • biotyna – pozytywnie wpływa na wzrost włosów i opóźnia proces siwienia.

Zobacz także: Jak przyspieszyć porost włosów – domowe sposoby, niezbędne składniki odżywcze i odpowiednie kosmetyki

Odżywka bez spłukiwania czy odżywka do spłukiwania?

Oprócz klasyczny odżywek, które należy spłukać, spotkać można również odżywki do włosów bez spłukiwania. Zwykle mają one postać kremu lub płynu w aerozolu. Ich zaletą jest duża wygoda stosowania – produkt wystarczy nałożyć na wilgotne włosy. Niestety, odżywki bez spłukiwania zawierają znacznie mniejszą ilość składników aktywnych niż klasyczne maski czy odżywki. Mogą również nadmiernie obciążać włosy przetłuszczające się lub cienkie. Kosmetyki te, jeżeli służą włosom, mogą być traktowane jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Nie powinny jednak stanowić zastępstwa dla klasycznych, bogatych odżywek.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy? Źródło: Wiem, co kupuję

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej