Jak zwiększyć laktację – skuteczne metody, zioła i dieta

Fot: asph / fotolia.com

Jak zwiększyć laktację jest pytaniem trapiących wiele matek. Często w okolicach 4 miesiąca obserwują one znaczny spadek ilości pokarmu w piersiach, co powoduje, że zapewnienie odpowiedniej porcji mleka dziecku staje się dla nich walką.

Choć większość matek jest świadoma, że długie karmienie piersią jest korzystne dla ich dziecka, często muszą się one mierzyć ze spadającą ilością pokarmu. Silny stres i poczucie winy nie sprzyja produkcji mleka, dlatego, zamiast się zamartwiać, warto dowiedzieć się, jak zwiększyć laktację.

Jak zwiększyć laktację po cesarce i w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Pierwsze dni i tygodnie życia dziecka są kluczowe dla produkcji mleka na dalszym etapie. W ciągu pierwszych dób między matką a noworodkiem umacnia się więź, która zaczęła się tworzyć jeszcze w okresie jego życia prenatalnego. Jakość doświadczeń związanych z karmieniem w tym czasie i pojawiające się wówczas emocje w znaczącym stopniu wpływają na dalszym stosunek matki i dziecka do niego. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki podczas podawania dziecku piersi i nie krępować się poprosić o pomoc doradców laktacyjnych.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć laktację, trzeba pamiętać, że w pierwszych dobach po porodzie bardzo istotne są:

  • duża ilość bezpośredniego kontaktu z dzieckiem,
  • jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi,
  • nieużywanie nakładek laktacyjnych,
  • umiejętność skutecznego przystawiania dziecka do piersi,
  • cierpliwość matki,
  • wsparcie laktacyjne.

Na początku, w pierwszych tygodniach po porodzie, z pomocą przychodzą hormony, ale to regularne ssanie brodawek sutkowych przez dziecko stymuluje do uwalniania oksytocyny z przysadki mózgowej, opróżniania piersi z mleka i uruchomienia dalszej kaskady produkcji mleka.

Jak zwiększyć laktację? Metody i zachowania

Osoby, które zaobserwują osłabienie produkcji pokarmu powinny dążyć do jak najczęstszej stymulacji piersi przez dziecko. Warto w takim wypadku zrezygnować z odciągania pokarmu i karmienia butelką (laktator nie zwiększa laktacji, tak dobrze, jak dziecko) oraz korzystania ze smoczków.

Zachowanie dużej ilości pokarmu wiąże się z koniecznością częstego przystawiania niemowlęcia do piersi, dlatego należy liczyć się z nocnymi pobudkami i pozwalać mu na ssanie tak często, jak tego potrzebuje, a nie stosować się do wyznaczonych regułami godzin.

Laktację zwiększa też bliski kontakt z dzieckiem, jeżeli więc chce się ją pobudzić, warto rozważyć kangurowanie w kontakcie skóra do skóry, korzystanie z chusty zamiast wózka czy wspólne spanie.

Jak zwiększyć laktację? Czego unikać?

Najczęstszą przyczyną słabnącej laktacji jest złe przystawianie do piersi i rzadsze bezpośrednie karmienie piersią na rzecz karmienia z butelki. Aby upewnić się, że dziecko nauczyło się pić w prawidłowy sposób, warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, odpowie on też na szczegółowe pytania odnośnie tego, jak zwiększyć laktację.

Czynnikami drastycznie obniżającymi ilość pokarmu w piersiach są:

  • nadmierny stres,
  • wyczerpanie organizmu,
  • anemia,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nieleczone choroby – na przykład tarczycy,
  • zbyt niskie spożycie płynów przez matkę.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Dodatkowo należy unikać spożywania produktów, które wyhamowują laktację, czyli:

  • szałwii,
  • mięty pieprzowej,
  • pietruszki,
  • oregano,
  • szczawiu zwyczajnego,
  • ananasa,
  • tymianku,
  • krwawnika.

Jak zwiększyć laktację? Co jeść?

Nieodpowiednia dieta często sprawia, że zmniejsza się ilość i jakość mleka u karmiącej matki. W pierwszej kolejności należy więc upewnić się, że stosowana przez nią dieta jest odpowiednio kaloryczna i czy pije ona wystarczająco dużo płynów. U osób, u których laktacja została osłabiona przez niedożywienie lub odwodnienie, poprawa stanu organizmu powinna przynieść szybkie rezultaty. Warto jednak pamiętać, że nadmierne objadanie się nie wywoła nagłej produkcji mleka, a co najwyżej przybranie przez matkę zbędnych kilogramów. Podobnie nadmierna podaż płynów nie sprzyja produkcji pokarmu.

Komponując dietę laktacyjną, warto wybierać potrawy, które będą smakować matce, gdyż nadmiernie restrykcyjne ograniczenie diety może doprowadzić u matki do silnego stresu, który będzie wtórnie hamował laktację.

Polecane produkty dla matek karmiących to: płatki owsiane, kasza jaglana, jęczmienna i kukurydziana oraz brązowy ryż. Nie tylko wspierają one laktację, ale też służą organizmowi matki, dostarczając złożonych węglowodanów.

Choć w Polsce na ogół odradza się spożywanie roślin strączkowych ze względu na możliwość wystąpienia wzdęć u niemowląt, to teoria ta nie została nigdy potwierdzona naukowo. Fasola i soczewica mają za to działanie mlekopędne.

Jak zwiększyć laktację za pomocą ziół i leków?

W skrajnych przypadkach lekarz może przepisać dostępne na receptę leki pobudzające laktację, takie jak metoklopramid. Bez recepty dostępne są natomiast preparaty ze słodem jęczmiennym zawierające beta-glukany.

Dotychczas nie przeprowadzono badań, które potwierdziłyby jak stosowanie ziół zwiększa laktację, tradycyjnie jednak stosowano wiele z nich. Część można używać w postaci przypraw, a inne pić po zaparzeniu.

W celu pobudzenia laktacji do jedzenia warto dodawać: migdały i mleczko migdałowe, drożdże, anyż, pestki dyni, lucernę i kozieradkę.

Zioła, które można bezpiecznie spożywać w ciąży w postaci naparów to: koper włoski, melisa, chmiel, pokrzywa, liście maliny, prawoślaz i werbena.

Zobacz film: Jak możemy zwiększyć laktację? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

www.hafija.pl

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej