Jak zrobić parówkę na twarz? Jakie daje efekty?

Fot: JackF / fotolia.com

Parówka na twarz jest domowym zabiegiem kosmetycznym, który pozwala oczyścić i odżywić cerę. Pomaga w wielu problemach, takich jak wągry, trądzik czy tłusta cera. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić parówkę na twarz w domu.

Parówka na twarz jest popularnie stosowanym domowym środkiem. Nie każdy jednak powinien po niego sięgać. U niektórych osób stosowanie tego zabiegu może pogorszyć stan skóry.

Co to jest parówka na twarz?

Parówka na twarz, czyli kąpiel parowa, to popularny zabieg rozpulchniający i poprawiający kondycję cery. Stosuje się ją często w gabinetach kosmetycznych jako element oczyszczania twarzy, może być jednak wykonana także w domu. Polega na rozgrzewaniu twarzy przy pomocy ciepłej pary, dzięki czemu otwierają się pory i łatwiej oczyścić cerę. Parówka na twarz daje szczególnie dobre efekty, gdy para pochodzi z naparów ziołowych i zawiera olejki eteryczne.

Jak zrobić parówkę na twarz?

W sprzedaży dostępne są urządzenia, które ułatwiają wykonanie parówki na twarz, jednak można ją wykonać również klasycznym, domowym sposobem. Przedmiotami potrzebnymi do wykonania tego zabiegu są duża miska lub garnek, ręcznik i wrząca woda (lub napar z ziół). Po przelaniu płynu do pojemnika należy ustawić go w stabilnym miejscu (aby uniknąć poparzenia przez jego przypadkowe strącenie). Nachylając się nad parującą wodą w odległości około 40 cm, należy nakryć głowę ręcznikiem, tworząc zasłonę, która będzie utrzymywała parę. Parówka na twarz powinna trwać od 2 minut do maksymalnie 15. Po tym czasie twarz należy osuszyć, nie pocierając jej i przetrzeć łagodzącym tonikiem oraz posmarować kremem nawilżającym.

Należy też pamiętać, aby przed przystąpieniem do wykonywania parówki dokładnie oczyścić skórę twarzy. Konieczny jest kompletny demakijaż, a dodatkowo warto wykonać peeling, który usunie martwy naskórek.

Na filmie znajdziecie test peelingów. Jaki peeling wybrać do naszej skóry? Zobaczcie sami: 

Zobacz film: Który peeling wybrać? Źródło: Wiem, co kupuję

Parówka na twarz wykonywana regularnie pomaga odblokować pory skóry, oczyszczając je z nadmiaru łoju i zanieczyszczeń oraz dezynfekując. Poprawia też krążenie krwi na twarzy, dzięki czemu skóra staje się lepiej odżywiona i nabiera kolorytu. Dodatkowe efekty zależą od rodzaju ziół wykorzystywanych do przygotowania parówki.

Jakie zioła dodać do parówki na twarz?

Przygotowując się do kąpieli parowej, można wykorzystać dodatki, które wzmacniają jej działanie. To, jakie zioła dodać do parówki na twarz, zależy od rodzaju cery i trapiących daną osobę problemów skórnych. Najczęściej wykorzystuje się:

  • rumianek – polecany jest do delikatnych rodzajów cery oraz przy trądziku, działa przeciwzapalnie, odkażająco i łagodząco;
  • melisę – ma właściwości przeciwzapalne i przyspieszające gojenie oraz odmładzające i relaksujące;
  • bratki – łagodzą podrażnienia i zaczerwienia;
  • dziurawiec – polepsza stan skóry, działa przeciwzapalnie, odkażająco i przyspiesza gojenie;
  • pokrzywę – poprawia koloryt skóry;
  • rozmaryn lub tymianek – silnie oczyszczają, dlatego używa się ich, aby usunąć wągry, ponadto działają odkażająco i polepszają koloryt skóry;
  • lawendę – polecana jest do każdego typu skóry, działa antyoksydacyjnie, przeciwzmarszczkowo, wygładzająco, przyspiesza gojenie się podrażnień i zmniejsza wydzielanie łoju;
  • kwiat lipy – oczyszcza i działa przeciwzapalnie. Na filmie znajdziecie przydatne informacje, do czego można wykorzystać lipę:

Zobacz film: Co można zrobić z lipy? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • skrzyp – znosi nadmierne błyszczenie się skóry;
  • szałwię – zalecana jest osobom z rozszerzonymi porami, ponieważ działa silnie ściągająco, a także antyseptycznie.

Do parówki na twarz można też wykorzystać olejki eteryczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się olejek sandałowy i z drzewa herbacianego, które działają przeciwzapalnie.

Parówka na twarz na wągry

Parówka na twarz dobrze działa na wągry. Te nieestetycznie wyglądające czarne kropki są w rzeczywistości zatkanymi gruczołami łojowymi. Regularnie wykonywana parówka odtyka pory i pozwala pozbyć się tego problemu. Przy jej przygotowywaniu warto sięgnąć po rozmaryn, tymianek i szałwię.

Parówka na twarz trądzikową

Parówka na twarz pomoże też w przypadku cery trądzikowej, oczyszczając i odkażając skórę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych zmian. W tym celu warto sięgnąć po zioła wzmacniające jej działanie. Nie należy wykonywać tego zabiegu w sytuacjach, gdy doszło do nasilenia trądziku i występuje wyraźny stan zapalny.

Parówka na twarz – cera tłusta

Parówka na twarz jest zabiegiem, który pomoże poradzić sobie z cerą tłustą. W tym celu należy wykonywać ją regularnie, nawet 2 razy w tygodniu i korzystać z ziół zmniejszających wydzielanie łoju. Efekty powinny być szybko zauważalne.

Parówka na twarz – przeciwwskazania

Parówka na twarz jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, nie każdy jednak może z niej korzystać. Przede wszystkim z tej formy oczyszczania twarzy powinny zrezygnować osoby z cerą naczynkową. Rozgrzewanie skóry sprzyja rozszerzaniu się naczynek krwionośnych i tworzeniu mikrowylewów, a nawet może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego i trudnego w leczeniu trądziku różowatego.

Parówki na twarz nie powinny też wykonywać osoby, które:

  • cierpią na stany zapalne skóry (szczególnie atopowe zapalenie skóry),
  • chorują na nadciśnienie lub miażdżycę,
  • cierpią na jaskrę,
  • mają bardzo wrażliwą lub alergiczną cerę.
Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marysia 15.02.2021r.

Czy można mieszać i dawać do jednej parówki zioła o różnych właściwościach

Monika 27.06.2018r.

Ja miałam spory problem z odciskami. Próbowałam pozbyć się ich domowymi sposobami ale było jeszcze gorzej. Siostra poleciła mi gabinet podologiczny Centrum Stopy w Warszawie. Odciski zostały usunięte szybko i bezboleśnie. Bardzo polecam. Moim zdaniem nie warto walczyć z takimi rzeczami samemu.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej